Náhradní výživné, nový stavební zákon, strategické partnerství s Japonskem nebo dokončení modernizace dálnice D1. To jsou příklady věcí, které chtějí členové kabinetu dotáhnout do konce, než vyprší jejich mandát. Tedy do sněmovních voleb v roce 2021. Ministři odpovídali v anketě CNN Prima NEWS, co konkrétního chtějí do příštího podzimu stihnout zrealizovat.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) označila za svou největší prioritu spuštění on-line finančního úřadu, odstartovat by měl v lednu příštího roku. Ministryně si od toho slibuje modernizaci, zjednodušení a elektronizaci daní.
Vyřešit chce ministryně i tzv. černé duše ve státní správě. „V neposlední řadě bych chtěla prosadit novelu zákona o rozpočtových pravidlech, která řeší problém s neobsazenými místy ve státní správě. Ta teď ve Sněmovně míří do třetího čtení,“ uvedla Alena Schillerová.
Více peněz pro kulturu v regionech chce do příštích sněmovních voleb zajistit šéf resortu kultury za ČSSD Lubomír Zaorálek. „Jedním z mých hlavních úkolů je navýšit dotace pro živou regionální kulturu a podpořit rozvoj kulturní infrastruktury pomocí zvláštního dotačního programu na investice,“ uvedl Zaorálek s tím, že města a obce tak získají další zdroj financování na opravy knihoven nebo kulturních domů.
Nákup 210 bojových vozidel
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) jako prioritu zmínil nákup vojenské techniky. „Jsou dvě prioritní záležitosti, které bych chtěl do voleb v roce 2021 dovést do úspěšného konce. Tou první je uzavření smlouvy u největšího modernizačního projektu v historii naší armády, kterým je pořízení 210 kusů nových bojových vozidel pěchoty. Druhou je novela zákona o vojenském zpravodajství, která řeší kybernetickou obranu naší země. Materiál prošel vládou a čeká na projednání v Parlamentu,“ odpověděl Lubomír Metnar.
Strategická partnerství chce ještě v tomto volebním období uzavřít šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) s Indií a Japonskem. „Za zásadní považuji také, aby krajani a Češi žijící v zahraničí mohli volit korespondenčně. Není to sice v gesci ministerstva zahraničí, ale osobně to velmi podporuji a doufám, že se to podaří prosadit včas, aby již v příštích parlamentních volbách mohli krajani využít této možnosti a nemuseli volit pouze na našich zastupitelských úřadech,“ uvedl Petříček.
Korespondenční volba je součástí návrhu nového zákona o správě voleb, který připravilo ministerstvo vnitra pod vedeném Jana Hamáčka (ČSSD).
Anketa CNN Prima NEWS: Co chtějí ministři stihnout do voleb?
Redakce CNN Prima NEWS oslovila všechny ministry buď prostřednictvím jejich tiskového oddělení nebo pomocí SMS. Odpovědělo devět ministrů, na čtyři odpovědi redakce stále čeká a průběžně je do ankety doplní. Že ministři a ministryně nejmenovali zdaleka jen jednu věc, kterou chtějí do konce mandátu prosadit, se můžou čtenáři přesvědčit v níže uvedených nezkrácených odpovědích jednotlivých ministrů. Otázka zněla následovně:
Kterou jednu konkrétní věc chcete prosadit v Parlamentu či jinak zrealizovat do konce svého mandátu, respektive do sněmovních voleb v roce 2021?
- Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí
Jsou to jesle a náhradní výživné s tím, že všechno začíná v rodině a děti potřebují rodiče, kteří vybalancují všechny starosti. Zároveň pak novelu zákona o sociálních službách, aby měly děti po ruce pomoc s péčí o své rodiče. Všechno souvisí se vším a rodinná politika musí být provázaná. Jedna věc nestačí.
- Marie Benešová (za ANO), ministryně spravedlnosti
Ráda bych, aby legislativním procesem prošly vládní návrhy zákonů, které máme aktuálně v Poslanecké sněmovně. Konkrétně se jedná o 13 vládních návrhů zákona, například hromadná řízení, exekuční řízení, soudní zákony. Některé zákony jsou v Programovém prohlášení vlády (např. hromadná řízení) a tři zákony po nás požaduje GRECO (novela zákona o soudech a soudcích, lobbování a kárná řízení). Pokusila jsem se vybrat ty nejdůležitější.
- Miroslav Toman (za ČSSD), ministr zemědělství
V resortu zemědělství, kde je vše navzájem propojené, není možné jmenovat pouze jednu věc. Jde mi o zajištění dostatku vody, zlepšení stavu krajiny, lesů a také zajištění kvalitních a bezpečných potravin pro naše obyvatele. Z toho vyplývá, že chci v Poslanecké sněmovně dotáhnout novelu vodního zákona, mysliveckého zákona, novelu zákona o potravinách a k tomu ještě novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání.
- Lubomír Metnar (za ANO), ministr obrany
Jsou dvě prioritní záležitosti, které bych chtěl do voleb v roce 2021 dovést do úspěšného konce. Tou první je uzavření smlouvy u největšího modernizačního projektu v historii naší armády, kterým je pořízení 210 kusů nových bojových vozidel pěchoty. Druhou je novela zákona o vojenském zpravodajství, která řeší kybernetickou obranu naší země. Materiál prošel vládou a čeká na projednání v Parlamentu.
- Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr kultury
Divadla a orchestry ve všech městech ČR se těžce zvedají v důsledku koronavirové epidemie. Jedním z mých hlavních úkolů je tak navýšit dotace pro živou regionální kulturu a podpořit rozvoj kulturní infrastruktury pomocí zvláštního dotačního programu na investice. Města a obce tak získají další zdroj financování např. na opravy knihoven, kulturních domů apod.
- Karel Havlíček (za ANO), ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu
Za ministerstvo průmyslu chci schválený jízdní řád výstavby jádra (výstavba nových jaderných bloků – pozn. red.), včetně zákona o přechodu k bezemisní energetice. Za ministerstvo dopravy dokončit modernizaci dálnice D1 a definitivně schválit liniový zákon. Jako místopředseda vlády chci připravit a nechat schválit Evropskou komisí „Národní plán obnovy – hospodářskou strategii“, na základě kterého budeme moci postupně čerpat až do 2026 na klíčové projekty v hospodářství předjednaných 182 miliard korun.
- Tomáš Petříček (ČSSD), ministr zahraničí
Rád bych ještě v tomto období dosáhl uzavření strategického partnerství s významnými partnery ČR v Asii, jmenovitě s Indií a Japonskem. Za zásadní povazuji také, aby krajani a Češi žijící v zahraničí mohli volit korespondenčně. Není to sice v gesci ministerstva zahraničí, ale osobně to velmi podporuji a doufám, že se to podaří prosadit včas, aby jíž v příštích parlamentních volbách mohli krajani využít teto možnosti a nemuseli volit pouze na našich zastupitelských úřadech.
- Klára Dostálová (za ANO), ministryně pro místní rozvoj
Hlavní prioritou, kterou jsem si dala za cíl dotáhnout do konce tohoto volebního období, je rekodifikace veřejného stavebního práva a s ní související nový stavební zákon. Uvědomujeme si, že pro obnovu ekonomiky po koronakrizi a pro zachování konkurenceschopnosti země je naprosto nutný. Přece není možné, aby se dálnice u nás povolovala v průměru 13 let a obyčejný bytový dům v Praze více než pět let.
Stavební zákon zavádí několik nových principů a opatření, které povedou k tomu, že stavebník bude vědět, zda může stavět či nikoliv, nejdéle do jednoho roku, a to i s případným soudním přezkumem. Jsou to především pevně stanovené lhůty pro rozhodování, fikce souhlasu vyjádření dotčeného orgánu, opatření proti nečinnosti stavebního úřadu nebo apelační princip. Stavební zákon vyvažuje veřejné a soukromé zájmy, měl by usnadnit život všem, ať už jde o největší státní investory, privátní investory nebo občany, kteří si chtějí postavit rodinný domek. Nový stavební zákon by měl být platný v roce 2021 s tím, že účinnosti bude nabývat postupně do poloviny roku 2023.
Jsme na dobré cestě k tomu, abychom vše dotáhli do zdárného konce a všem v této zemi se stavělo lépe. Nový stavební zákon doporučila vládě projednat Legislativní rada vlády, kabinet by se jím měl zabývat už před koncem srpna. Do Poslanecké sněmovny by měl putovat na přelomu září a října. Věřím, že se z něho nestane politikum a tato sněmovna jej stihne přijmout. Byl by špatný signál pro občany, kdybychom nedokázali takto klíčový zákon připravit a schválit během jednoho volebního období.
- Alena Schillerová (za ANO), ministryně financí
Mojí největší prioritou zůstává spuštění on-line finančního úřadu. Příslušný zákon už byl schválen, samotný projekt odstartuje v lednu příštího roku. Do konce svého funkčního období bych ale chtěla prosadit hned několik opatření, které teď projednává Parlament ČR. Jde jednak o zrušení daně z nabytí nemovitosti, o kterém budou senátoři rozhodovat pozítří. Dále chci už od příštího roku zavést paušální daň, díky které podnikatelé vyřeší jedinou platbou své odvodové a daňové povinnosti a ubude jim tak spousta papírování.
Návrh už ve Sněmovně prošel prvním čtením. První čtení má za sebou také stravenkový paušál, který umožní čerpat příspěvek na stravování rovnou v penězích. Díky tomu na tento benefit dosáhne další až milion zaměstnanců, kteří dnes neodstávají stravenky a ani nemají v práci jídelnu. Je součástí daňového balíčku 2021. V neposlední řadě bych chtěla prosadit novelu zákona o rozpočtových pravidlech, která řeší problém s neobsazenými místy ve státní správě. Ta teď ve Sněmovně míří do třetího čtení.