Airsoft učí mladé poctivosti a týmové spolupráci. Vyzkoušet ho můžete i v Benešově

Obvykle prostřednictvím Prima Česka navštěvujeme malebná místa s líbeznými zákoutími nebo poutavou historií. Tentokrát se vydáme do téměř postapokalyptického prostředí. Vybydlené objekty, které už dávno neslouží původním účelům, jsou přesto místem, kam se řada návštěvníků ráda sjíždí. Důvodem je hra zvaná airsoft, kterou do Benešova u Prahy jezdí hrát lidé z širokého okolí.

Uvnitř i venku se na hřišti Kosovo může airsoft hrát celoročně, a to až do minus patnácti stupňů, než zamrznou a přestanou fungovat zbraně. Kromě nich musí mít každý hráč ochranné brýle a přilbu. Doporučené je také další vybavení, protože štípnutí od kuličky může i zabolet. Než hra začne, musí se proto každý hráč podrobit měření zbraně, jestli nemá příliš vysoký výkon. „Výkony máme na snesitelných hranicích, aby i ti nejmenší i ti, co se bojí, neměli strach, že dostanou jednou kuličkou a odradí je to od tohoto sportu,“ ujišťuje o bezpečnosti organizátor airsoftových her Oldřich Zajíc.

Zabavit mladé a zocelit je

Právě on airsoftové hřiště v Benešově založil před třemi lety. Vedly ho k tomu ale i další ideje: „Věnovat se juniorům a vytáhnout je od počítačů do toho reálného prostředí, což nakonec kvitovali rodiče i děti.“

Než začne hra samotná, musí si každý hráč připravit svou zbraň. Pak už zbývá jen ji správě uchopit, zastrčit zásobník, zapnout, správně se nakrčit, aby se účastník hry lícnicí dotýkal zbraně, a pak se může vystřelit. „Máme rakety, bomby, vlajky, zombíky, VIP, atomové kufříky. Všechno je jen jako, nic nebouchá,“ ubezpečuje organizátor airsoftových her v pořadu Prima Česko.

Svaly ke hře nestačí, je třeba i mozek

Herní mise jsou pokaždé jiné. Inspiraci hledá tvůrce v počítačových hrách. Často je třeba zapojit i logické myšlení. „Když chtějí zneškodnit bombu, musí si vypočítat nějaký matematický úkol.“

Kluci ve věku od zhruba deseti let dvakrát týdně přicházejí poměřit své síly. Přitom za odpoledne dokáží naběhat až deset kilometrů, udělat desítky dřepů a dát si pořádně do těla. A nenechte se mýlit, airsoft není jenom typicky mužská záležitost, uplatní se tu i křehké ženy a jak už zaznělo také celé rodiny. „Když sem přijdou dvanáctiletí kluci, tak se bojí, nevědí co a jak a po těch dvou letech je vidět i nějaký ten progres, že jsou z nich najedou ostřílení hráči a zmužní tady,“ říká Oldřich Zajíc.

V Benešově učí hráče manuálním dovednostem, taktice, fyzické zdatnosti, zodpovědnosti a vychovávají je k týmové hře a férovému jednání. Každá kulička se totiž musí poctivě přiznat.

A za symbolický poplatek si v areálu Kosovo v Benešově může zahrát každý, kdo má zájem.

Tagy: