Největší kamenný most na skále a mimořádně vytížená hladomorna, to je hrad Velhartice

Hrad Velhartice

K ojedinělým dílům české hradní architektury patří hrad Velhartice. Jeho dominanty tvoří zříceniny starého gotického paláce Rajského domu s protější věží Putnou. Obě části jsou propojeny mohutným kamenným mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Stavbu je možné bez nadsázky označit za světový unikát.

Hrad Velhartice byl založený mezi léty 1290–1310 jako rodové sídlo pánů z Velhartic. Mezi další významné rody, které na hradě přebývaly, patřili například Buškové z Velhartic. Ti po tři generace sloužili na dvoře Karla IV. „Zámecké křídlo bylo postaveno v roce 1627. Začal Martin Huerta, který toto panství získal ve třicetileté válce, takže ho nazýváme po něm. V rámci zámeckého okruhu se návštěvníci dozvědí, jak panstvo trávilo svůj volný čas v době renesance na takovémto venkovském sídle. Prohlédnout si mohou rodinnou místnost, jídelnu, hernu, taneční sál či loveckou chodbu,“ vypočítává, co všechno je na hradě k vidění, zdejší kastelán Matěj Mejstřík.

Světový unikát na Plzeňsku

Velhartickým unikátem a poznávacím znamením celého hradu je kamenný most se čtyřmi lomenými oblouky. „Je to naprosto unikátní záležitost, protože nikde jinde na světě není takto velký kamenný most postavený na skále. Důvod, proč tady byl postaven, vychází z geografie skály. Padací mosty měly strategický význam v případě dobývání hradu. Obránci mohli utíkat po mostě, zvednout ho a z přední věže se stala samostatná pevnost,“ vykládá dále kastelán v pořadu Prima Česko. A jak dodává, v přední věži, takzvané Putně, bývala v dobách třicetileté války hladomorna. „Údajně odsud hledači pokladů vyvezli až sedm vozů lidských kostí, takže to bylo velmi hojně využívané vězení.“

ČTĚTE TAKÉ: Místo, kde tradiční folklor baví i děti v kolébce. Jihočeské Doudleby jsou vesnicí roku

Hradní areál má bezbariérový přístup, na nádvoří jsou interaktivní herní prvky jako šachy, Lukasův hlavolam nebo ruské kuželky. V podhradí je skanzen, který má podle Matěje Mejstříka jednu zvláštnost. „My na původních základech předhradí přinášíme stavby, které by jinak zanikly, takže je to takový originální způsob, jak to udělat.“

Skanzen je celoročně přístupný zdarma, ale navštívit lze pouze jeho exteriéry. Vnitřek památky se pro návštěvníky otevírá jen jednou ročně v rámci tradiční akce Řemesla v podhradí. „Předvádíme lidová řemesla a návštěvníci se mohou podívat i do interiérů budov,“ říká kastelán, který druhým dechem zmiňuje další velhartickou zajímavost. Od poloviny 15. století byly ve Velharticích několik let uschovány korunovační klenoty. „Korunovační klenoty sem nechal tajně převézt Menhart z Hradce pravděpodobně roku 1448. Předpokládáme, že byly uloženy v Jižním paláci. A připravujeme zde novou prohlídkovou trasu, která se otevře v roce 2024.“

Návštěvníci si můžou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů. Jeden se týká gotického hradu a druhý zámku. „Jsme tady podruhé po dvanácti letech a je to tady zase o trochu vylepšenější. Protože zde pracují, vypadá to tady čím dál líp,“ chválí snahu zdejších správců návštěvnice Zdena Skopalová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tisíc skalniček na jednom místě. Pěstitel otevřel svou unikátní zahradu pro veřejnost

„Celá budova padala ze svahu dolů, takže je zakotvená ke skále, bylo nutné ji znova zastřešit a obnovit vnitřní klenby a stropy,“ vyjmenovává jednotlivé zásadní kroky při péči o památku Matěj Mejstřík.

V prvním patře hradního pivovaru je právě teď k vidění rozsáhlá interaktivní výstava o třicetileté válce, která svou náplní uspokojí i náročnější návštěvníky a odbornou veřejnost. K vidění je až do konce října.

Tagy:
hrad Karel IV. architektura Plzeňský kraj palác Česko zřícenina skalní formace Třicetiletá válka purkrabí Hrad Velhartice hladomorna