Hřib couvá: Praha příští týden uzavře jen vysoké školy a ne zcela. Metropole je červená

Prázdná vysokoškolská učebna, ilustrační foto

Praha v červeném stupni

Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena distanční výuka, uvedl na Twitteru primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Původně na stejné sociální síti oznámil, že toto opatření bude platit i pro střední školy, později to ale odvolal s tím, že hygienici nesouhlasí. Podle zástupců školských asociací ovšem takový způsob komunikace vyvolává chaos. Kdy přesně bude distanční výuka zavedena, Hřib neuvedl. Během odpoledne přišlo znovu další upřesnění: Zákaz výuky na VŠ neplatí pro praxi, zkoušení a laboratorní práci.

„Praha bude na semaforu červená. Dohodli jsme se s hygieniky, že v průběhu příštího týdne zavedeme distanční výuku ve všech pražských středních a vysokých školách. Když jsem to navrhoval na začátku týdne, nebyla na tom bohužel ještě shoda,“ informoval původně na Twitteru primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Následně své vyjádření ale poupravil. „Korekce: Hygiena nakonec nesouhlasí se zavedením distanční výuky na středních školách. Bude jen na VŠ. Já osobně si ale stojím za tím, že by to tak mělo být.“ Praha se pak v podvečer na semaforu zbarvila do červena.

Zákaz neplatí pro praxi, zkoušení a laboratorní práci

Zákaz přítomnosti studentů na pražských vysokých školách se podle nařízení hygieniků nevztahuje na zkoušení do 10 lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci do 15 lidí a praktickou výuku. Možné jsou také individuální konzultace a návštěvy studoven a knihoven.

Většina škol nový semestr ještě nezahájila, učí se až od října. Někde ale končí zkouškové období. Zákaz prozatím platí do konce října.

Hřib se podrobněji vyjádřil ve Zprávách na CNN Prima NEWS, kde odpovídal na otázky moderátora Jaroslava Brousila:

Praha bude na takzvaném semaforu nákazy červená. Odkdy toto opatření zavedete a co vás spolu s pražskými hygieniky vedlo k tomuto rozhodnutí?
Ten semafor funguje jako určitá indikace toho, jak vypadá riziko v Praze. Ten trend byl zjevný i podle dat, které jsme měli k dispozici, takže zas tak velké překvapení to není. Semafor je určitým doporučením pro hygieniky, kteří na základě toho zavádějí další opatření. V tomto konkrétním případě to tedy bude opatření převedení vysokých škol na distanční výuku tak, jak jsme se o tom bavili. Dále to bude upřesnění režimu návštěv v zařízeních zdravotních a sociálních pobytových služeb.

Týká se to tedy pouze těchto dvou zmíněných věcí, co se týče návštěvy lékařských zařízení a škol, nebo se Pražané mají připravit i na nějaká další opatření?
Já jsem prosazoval v diskusi s hygienou ještě převedení středních škol na distanční výuku. Myslím si, že důvody pro to tady zjevně jsou. Myslím si, že to opatření je proveditelné, protože školy magistrátní jsme na to připravovali přes prázdniny, ale bohužel jsme nenašli shodu, byť já jsem to pochopil zpočátku, že tu shodu máme, i z rozhovorů s ministrem školství a ministrem zdravotnictví.

Vy jste právě na svém twitterovém účtu původně uváděl, že ta změna se bude týkat i středních škol. Šlo tedy o nepochopení, nebo potom ještě došlo k nějaké změně?
Zřejmě jsem to špatně pochopil, ale z mého pohledu ten důvod je tady naprosto zjevný. I proto to opatření. Hygiena si to nicméně chce nechat v záloze s tím, že tu situaci mohou přehodnotit v následujících dnech nebo týdnech.

Primátor vyvolává chaos, míní zástupci školských asociací

Podle zástupců školských asociací primátorův způsob komunikace vyvolává chaos, protože lidé nestíhají měnící se sdělení sledovat. „Je to zmatek,“ řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Po zveřejnění původní informace od primátora v médiích jí podle ní již někteří rodiče začali posílat dotazy, zda se výuka na dálku bude týkat i víceletého gymnázia, nebo pouze čtyřletého.

Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček řekl, že zatím ví pouze o tom, že by střední školy měly přejít na distanční vzdělávání. „Původně to pan primátor chtěl od pondělka, to se podařilo nějakým způsobem odvrátit, protože to je strašně rychlé. Takže pak byla (domluvena) středa s tím, že by se žádalo ministerstvo školství o změnu organizace školního roku,“ uvedl. Informaci o opravě původního sdělení primátora se zasmál. „Považuju za velmi nešťastné pouštět na Twitter informace předtím, než jsou věci jasné. Jen to vyvolá chaos a zmatek. Myslel to (pan primátor) hezky, ale toto ničemu nepomůže,“ dodal.

Schejbalová řekla, že by z uzavření středních škol nebyla nadšená, ale vzhledem k současnému vývoji epidemie by to chápala. V Gymnáziu Nad Štolou, které vede, se podle ní potvrdila nákaza COVID-19 dosud u devíti žáků. Zavřeny jsou kvůli tomu čtyři třídy, další dvě čekají na rozhodnutí hygieniků. V karanténě je v současnosti 140 žáků z 880. „Situace je asi opravdu špatná,“ řekla. Všechny nakažené děti si podle ní přinesly onemocnění ze sportovních klubů.

Praha je nejhůře postižený region

Praha spolu s hygieniky tento týden rozhodla o nošení roušek i při vyučování. Ministerstvo zdravotnictví je následně od pátku zavedlo pro celou zemi. V metropoli je nemocí COVID-19 postiženo podle čtvrtečního vyjádření ředitelky pražské hygieny Zdeňky Jágrové 29 škol a pozitivních je dohromady na tři desítky dětí a učitelů.

Hlavní město je epidemií nejhůře postiženým regionem v Česku. Vedení Prahy proto mimo jiné chystá tři nová odběrová místa pro testování na koronavirus. Budou v první a šesté městské části. Praha se potýká s nedostatečnou kapacitou odběrových míst, nyní činí 6 600 odběrů denně. Po přestávce se v září rovněž začala scházet bezpečnostní rada. Nyní jedná zhruba v dvoutýdenních odstupech.

Primátor Hřib dále informoval, že by všichni zaměstnanci pražského magistrátu a městských firem měli využívat aplikaci eRouška. „Dal jsem pokyn k rozeslání doporučení všem zaměstnancům Magistrátu hl. města Prahy i městských firem a organizací nainstalovat si mobilní aplikaci eRouška. Ta umožňuje včas a anonymně upozornit uživatele na rizikové setkání s nakaženým,“ napsal Hřib.

Tagy: