reklama

Hřib couvá: Praha příští týden uzavře jen vysoké školy a ne zcela. Metropole je červená

Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena distanční výuka, uvedl na Twitteru primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Původně na stejné sociální síti oznámil, že toto opatření bude platit i pro střední školy, později to ale odvolal s tím, že hygienici nesouhlasí. Podle zástupců školských asociací ovšem takový způsob komunikace vyvolává chaos. Kdy přesně bude distanční výuka zavedena, Hřib neuvedl. Během odpoledne přišlo znovu další upřesnění: Zákaz výuky na VŠ neplatí pro praxi, zkoušení a laboratorní práci.

reklama

„Praha bude na semaforu červená. Dohodli jsme se s hygieniky, že v průběhu příštího týdne zavedeme distanční výuku ve všech pražských středních a vysokých školách. Když jsem to navrhoval na začátku týdne, nebyla na tom bohužel ještě shoda,“ informoval původně na Twitteru primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Následně své vyjádření ale poupravil. „Korekce: Hygiena nakonec nesouhlasí se zavedením distanční výuky na středních školách. Bude jen na VŠ. Já osobně si ale stojím za tím, že by to tak mělo být.“ Praha se pak v podvečer na semaforu zbarvila do červena.

Zákaz neplatí pro praxi, zkoušení a laboratorní práci

Zákaz přítomnosti studentů na pražských vysokých školách se podle nařízení hygieniků nevztahuje na zkoušení do 10 lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci do 15 lidí a praktickou výuku. Možné jsou také individuální konzultace a návštěvy studoven a knihoven.

Většina škol nový semestr ještě nezahájila, učí se až od října. Někde ale končí zkouškové období. Zákaz prozatím platí do konce října.

Hřib se podrobněji vyjádřil ve Zprávách na CNN Prima NEWS, kde odpovídal na otázky moderátora Jaroslava Brousila:

Praha bude na takzvaném semaforu nákazy červená. Odkdy toto opatření zavedete a co vás spolu s pražskými hygieniky vedlo k tomuto rozhodnutí?
Ten semafor funguje jako určitá indikace toho, jak vypadá riziko v Praze. Ten trend byl zjevný i podle dat, které jsme měli k dispozici, takže zas tak velké překvapení to není. Semafor je určitým doporučením pro hygieniky, kteří na základě toho zavádějí další opatření. V tomto konkrétním případě to tedy bude opatření převedení vysokých škol na distanční výuku tak, jak jsme se o tom bavili. Dále to bude upřesnění režimu návštěv v zařízeních zdravotních a sociálních pobytových služeb.

Týká se to tedy pouze těchto dvou zmíněných věcí, co se týče návštěvy lékařských zařízení a škol, nebo se Pražané mají připravit i na nějaká další opatření?
Já jsem prosazoval v diskusi s hygienou ještě převedení středních škol na distanční výuku. Myslím si, že důvody pro to tady zjevně jsou. Myslím si, že to opatření je proveditelné, protože školy magistrátní jsme na to připravovali přes prázdniny, ale bohužel jsme nenašli shodu, byť já jsem to pochopil zpočátku, že tu shodu máme, i z rozhovorů s ministrem školství a ministrem zdravotnictví.

Vy jste právě na svém twitterovém účtu původně uváděl, že ta změna se bude týkat i středních škol. Šlo tedy o nepochopení, nebo potom ještě došlo k nějaké změně?
Zřejmě jsem to špatně pochopil, ale z mého pohledu ten důvod je tady naprosto zjevný. I proto to opatření. Hygiena si to nicméně chce nechat v záloze s tím, že tu situaci mohou přehodnotit v následujících dnech nebo týdnech.

Primátor vyvolává chaos, míní zástupci školských asociací

Podle zástupců školských asociací primátorův způsob komunikace vyvolává chaos, protože lidé nestíhají měnící se sdělení sledovat. „Je to zmatek,“ řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Po zveřejnění původní informace od primátora v médiích jí podle ní již někteří rodiče začali posílat dotazy, zda se výuka na dálku bude týkat i víceletého gymnázia, nebo pouze čtyřletého.

Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček řekl, že zatím ví pouze o tom, že by střední školy měly přejít na distanční vzdělávání. „Původně to pan primátor chtěl od pondělka, to se podařilo nějakým způsobem odvrátit, protože to je strašně rychlé. Takže pak byla (domluvena) středa s tím, že by se žádalo ministerstvo školství o změnu organizace školního roku,“ uvedl. Informaci o opravě původního sdělení primátora se zasmál. „Považuju za velmi nešťastné pouštět na Twitter informace předtím, než jsou věci jasné. Jen to vyvolá chaos a zmatek. Myslel to (pan primátor) hezky, ale toto ničemu nepomůže,“ dodal.

Schejbalová řekla, že by z uzavření středních škol nebyla nadšená, ale vzhledem k současnému vývoji epidemie by to chápala. V Gymnáziu Nad Štolou, které vede, se podle ní potvrdila nákaza COVID-19 dosud u devíti žáků. Zavřeny jsou kvůli tomu čtyři třídy, další dvě čekají na rozhodnutí hygieniků. V karanténě je v současnosti 140 žáků z 880. „Situace je asi opravdu špatná,“ řekla. Všechny nakažené děti si podle ní přinesly onemocnění ze sportovních klubů.

Praha je nejhůře postižený region

Praha spolu s hygieniky tento týden rozhodla o nošení roušek i při vyučování. Ministerstvo zdravotnictví je následně od pátku zavedlo pro celou zemi. V metropoli je nemocí COVID-19 postiženo podle čtvrtečního vyjádření ředitelky pražské hygieny Zdeňky Jágrové 29 škol a pozitivních je dohromady na tři desítky dětí a učitelů.

Hlavní město je epidemií nejhůře postiženým regionem v Česku. Vedení Prahy proto mimo jiné chystá tři nová odběrová místa pro testování na koronavirus. Budou v první a šesté městské části. Praha se potýká s nedostatečnou kapacitou odběrových míst, nyní činí 6 600 odběrů denně. Po přestávce se v září rovněž začala scházet bezpečnostní rada. Nyní jedná zhruba v dvoutýdenních odstupech.

Primátor Hřib dále informoval, že by všichni zaměstnanci pražského magistrátu a městských firem měli využívat aplikaci eRouška. „Dal jsem pokyn k rozeslání doporučení všem zaměstnancům Magistrátu hl. města Prahy i městských firem a organizací nainstalovat si mobilní aplikaci eRouška. Ta umožňuje včas a anonymně upozornit uživatele na rizikové setkání s nakaženým,“ napsal Hřib.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama