Vědci z Akademie věd ČR na jihozápadě Angoly objevili dva nové zástupce skupiny arenavirů a odhalili i nový kmen již známého arenaviru. Všechny viry byly v poměrně malé oblasti nalezeny u hlodavců. Nový objev poukazuje na vysokou rozmanitost virů, které jsou známé tím, že mohou přecházet ze zvířete na člověka, v jednom regionu.
Jedná se o takzvané zoonotické viry. Arenaviry se tak řadí do skupiny virů, které se mohou přenášet ze zvířete na člověka. Podle vědců je odhalení virů u volně žijících zvířat velice důležité. Především z důvodu, aby se zavčasu rozpoznala budoucí epidemiologická rizika, informovala Akademie věd.
Cesta z nekonečného lockdownu. Nová vakcína proti covidu bude v září, slibuje vědec
Další dávka vakcíny proti covidu, takzvaná boosting jab (podpůrná dávka), bude připravená v září. Uvedl to profesor imunologie na Oxfordské univerzitě Andrew Pollard. Podpůrná dávka má chránit i před novými mutacemi koronaviru. Hrozbu podle britského vědce představuje neproočkovaná populace, a právě vakcíny jsou cestou z „nekončícího lockdownu“, píše deník Daily Mail.
Jedním z již známých nebezpečných arenavirů je virus Lassa. Ten u obyvatel západní Afriky způsobuje krvácivou horečku. „Našli jsme již jeden známý kmen arenaviru, a to Luna, který přenáší krysa mnohobradavková. Objevil se také nový arenavirus, který jsme předběžně pojmenovali Kwanza virus. Ten přenáší myš šedobřichá,“ uvedla spoluautorka výzkumu Jana Těšíková.
Další nový arenavirus se objevil u krysy namaquejské, vědci jej pojmenovali Bitu. Překvapivé však bylo, že tento virus odborníci nalezli u dvou různých populací krys namaquejských, které odděluje strmý Angolský sráz. „Navzdory této zdánlivě nepřekonatelné překážce pro hostitele nám virus odhaluje existenci historické souvislosti,“ pokračovala Těšíková.
Zbývá odhalit přes 1,5 milionu virů u zvířat
Terénní expedice proběhla v červenci roku 2017, laboratorní práce pak trvaly do minulého roku. Podle Těšíkové tento objev, který byl publikovaný ve vědeckém časopisu Viruses, vyplňuje slepé místo na mapě. V Angole totiž bylo dosud provedeno jen velmi málo studií drobných či jiných savců, zejména kvůli občanské válce.
Další výzkum českých vědců se týká takzvaných hantavirů, které přenášejí drobní savci. „Zabýváme se hantavirem Tigray. Ten jsme objevili v roce 2012 u krys rodu Stenocephalemys v Etiopii. Pracujeme na genetické analýze několika kmenů viru Tigray u různých druhů těchto krys,“ uvedla Těšíková. Samotný objev nového viru však není ve vědeckém světě ničím výjimečným.
Podle odhadů studie z roku 2018 publikované v časopise Science zbývá objevit ještě zhruba 1,67 milionu savčích a ptačích virů. Vědci předpokládají, že až polovina z nich může mít zoonotický potenciál. V červenci loňského roku například mezinárodní tým oznámil objev nového savčího viru z rodu arenavirus. Nalezli jej v Etiopii u krysy mnohoštětinaté a vir pojmenovali podle místa jeho výskytu – Dhati Welel.