Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než současná covidová krize, varuje profesorka Oxfordské univerzity a jedna z tvůrkyň vakcíny od společnosti AstraZeneca Sarah Gilbertová. Apeluje na firmy i státy, aby nezapomněly financovat přípravy na další epidemie, a svět tak nepřišel o pokrok, který za poslední dva roky učinil.
„Není to naposledy, co virus ohrožuje naše životy. Pravdou je, že ten příští by mohl být ještě horší. Mohl by být nakažlivější, smrtelnější nebo obojí dohromady,“ cituje Gilbertovou britský web BBC. „Nemůžeme připustit situaci, kdy současnou krizi zvládneme a pak zjistíme, že kvůli obrovským ekonomickým ztrátám stále chybí finanční prostředky na přípravu na další pandemii,“ zdůrazňuje profesorka.
Světem se aktuálně šíří nová varianta koronaviru zvaná omikron. Vědci o ní zatím moc nevědí. Někteří odborníci naznačují, že je nakažlivější než mutace delta, ale jelikož nezpůsobuje tak závažný průběh nemoci, může být její šíření dobrou zprávou. Gilbertová však varuje, že i když nebude tato varianta tak agresivní, aktuálně používané vakcíny na ni stačit nemusí.
„Dokud nebudeme vědět více, měli bychom být opatrní a přijmout opatření ke zpomalení šíření této nové varianty,“ podotýká. Dodává, že snížená ochrana proti nákaze nemusí nutně znamenat menší prevenci proti těžkému onemocnění a v krajním případě i úmrtí.
Britská vláda v sobotu oznámila, že cestující starší 12 let mířící do Spojeného království budou muset nejpozději 48 hodin před odjezdem podstoupit PCR test s negativním výsledkem, aby se zamezilo šíření omikronu. Británie zároveň přidala některé státy na seznam vysoce rizikových zemí, jedná se například o Nigérii.
Opatření přišla pozdě, kůň už utekl ze stáje
Gilbertová však tvrdí, že změny pravidel pro cestování jsou „zavíráním dveří do stáje, ze které kůň už utekl“. Také profesor epidemiologie infekčních nemocí na univerzitě v Edinburghu Mark Woolhouse uvádí, že nová pravidla přišla příliš pozdě na to, aby podstatně ovlivnila možný nárůst výskytu nové varianty.
Woolhouse, který je mimo jiné členem vládní poradní skupiny pro modelaci vývoje pandemie, pro BBC uvedl, že v Británii se omikron šíří poměrně rychle. „Pokud by současné trendy z Jižní Afriky pokračovaly i v příštích týdnech a měsících, mohl by nahradit deltu jako dominantní kmen na světě,“ předpověděl. Británie v neděli zaznamenala 86 nových případů omikronu, celkově jich má už 246.
Hledá se univerzální vakcína
Gilbertová vyzývá k tomu, aby se pokrok při výrobě a rychlá distribuce vakcín během pandemie staly normou i pro běžný postup farmaceutických firem. Navíc podle ní neexistuje důvod, proč by nemohla být vyvinuta univerzální očkovací látka.
Profesorka z Oxfordu začala navrhovat vakcínu proti koronaviru na konci roku 2019, kdy se covid poprvé objevil v Číně. Vakcína společnosti AstraZeneca je v současnosti nejrozšířenější na světě, dávky byly zaslány do více než 170 zemí.