Rostoucí incidence a snaha vyhnout se plošnému lockdownu. To jsou dva hlavní důvody, proč se Česko propadá žebříčkem zemí, kde je podle agentury Bloomberg nejlepší strávit čas v pandemii. Česko je momentálně až 46. z 53 sledovaných států a nebýt Rakouska, zaznamenalo by největší pokles ze všech.
V Česku připadá na 100 tisíc obyvatel za sedm dní 1 096 potvrzených případů nákazy koronavirem. I když je číslo napříč Evropou nadprůměrné, v posledních dnech kleslo, oproti minulému týdnu bezmála o stovku. Jak informoval web Newstream, podle pravidelně aktualizovaného žebříčku agentury Bloomberg Česko rozhodně není v současnosti státem, kde by lidé měli trávit pandemii.
Testy potvrdily v sobotu skoro 11 tisíc nakažených koronavirem. Je to méně než před týdnem
Za sobotu testy v Česku odhalily 10 967 lidí nakažených koronavirem, zhruba o 1 500 méně než o týden dřív. Nových případů covidu v mezitýdenním srovnání ubylo počtvrté v tomto týdnu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Situace se zhoršuje téměř v celé Evropě. Důvody nejsou Čechům nikterak neznámé – nedostatečná proočkovanost, výrazně rostoucí incidence, hrozící nebo už zavedený lockdown a postupné omezování cestování. Po světě se navíc šíří nová varianta koronaviru zvaná omikron, o které toho vědci zatím moc neví. Jednou z možností je, že omikron je nakažlivější než delta, ale nezpůsobuje tak těžký průběh onemocnění. To by podle odborníků byla pozitivní zpráva, jenže realita může být přesně opačná.
Navíc v kombinaci s přicházející zimou, kdy se virům „daří“ v chladných podmínkách daleko lépe než v létě, svítí před vládami velký červený vykřičník a politici i experti se snaží přesvědčit k očkování co nejvíce lidí, zdůrazňují také potřebu posilující třetí dávky.
Nebýt Rakouska, je Česko nejhorší
„Evropské národy stojí za osmi z největších propadů v tomto měsíci. Nejvíce to je vidět u Rakouska, jež se propadlo o 31 pozic na aktuální 48. příčku,“ uvádějí autoři žebříčku. Jenže nebýt Rakouska, které před pár týdny zavedlo plošný lockdown, nejhorší propad by zaznamenala Česká republika, která se sesunula o 26 příček a je momentálně 46. z 53 sledovaných zemí.
„Česká republika se výrazně propadla kvůli rostoucí incidenci případů. To je přitom důsledek snahy vyhnout se celoplošnému lockdownu,“ píše Bloomberg. Česko, Rakousko nebo Polsko prý vzhledem k výše uvedeným důvodům čeká opravdu špatná zima.
Podle čeho ale Bloomberg svůj žebříček už několik měsíců sestavuje? Jedná se o tvrdá data. Například počet vyočkovaných dávek vakcíny na 100 obyvatel, množství odbavených letů a turistů oproti roku 2019, úmrtnost na covid, měsíční incidence nových případů, podíl pozitivních testů či kapacity místních zdravotnických zařízení.
PŘEHLEDNĚ: Česko je v boji s covidem mezi nejhoršími. Jaká opatření platí v jiných zemích?
Česká republika stále patří mezi nejhorší v Evropské unii z hlediska vývoje pandemie koronaviru, vláda se ale zatím lockdownu brání a očkované zatím zvýhodňuje. K celoplošné uzávěře už přistoupilo Rakousko či Slovensko, opatření zpřísnily ale i další země. Jaká omezení platí v okolních státech?
Kromě přesných a nezpochybnitelných ukazatelů agentura ještě sleduje, jaká opatření v jednotlivých zemích platí, co vlády zvažují a jak se lidé pohybují ve svém běžném životě ve srovnání s předpandemickým rokem 2019.
Premiantem jsou Spojené arabské emiráty
I když se Česká republika ve většině ukazatelů o životní úrovni umisťuje velmi dobře, sráží ji právě epidemické statistiky. Měsíční incidence na 100 tisíc obyvatel je ze sledovaných zemí druhá nejhorší za Rakouskem a v počtu úmrtí na milion obyvatel jsou Češi rovněž druzí, nejhorší je jihoamerické Peru.
Pojďme se také podívat na vrchol žebříčku, který ukazuje, kam by se lidé měli ideálně uchýlit na zimu a schovat se před omikronem. Podle propočtů Bloombergu jsou momentálně ideální Spojené arabské emiráty, kterým se díky tvrdým opatřením už od prvních týdnů pandemie daří situaci zvládat bez enormní zátěže nemocnic. Emiráty zároveň zůstávají relativně otevřené turistům z celého světa.
„Spojené arabské emiráty a Chile jsou jedinými ze sledovaných států, kde je vyočkováno více než 200 dávek vakcíny na 100 obyvatel,“ podotýká Bloomberg. To znamená, že lidé mají za sebou alespoň dvě dávky očkování.