Skalní město z pohádky o Bajajovi: Pískovcové masivy se tyčí tam, kde kdysi bývaly pláže

Věřili byste, že dříve tu bývala pláž?

Je to jedna z nejznámějších oblastí Českého ráje. Znáte ji z pohlednic i mnoha českých pohádkových filmů. Skalní město rozložené mezi zámkem Hrubá Skála a hradem Valdštejn bývá hlavně v létě plné turistů, kdo tam vyrazí v zimě, má velkou šanci, že bude mít mnohá místa jen pro sebe.

Skalních měst je v Českém ráji několik a každé je trochu jiné. Někde je plno štíhlých skalních jehel jako třeba v Prachově, jinde jsou kamenné věže mohutnější, jako třeba právě u zámku Hrubá Skála. Dramatické skalní útvary nevznikly mávnutím kouzelného proutku, tohle panorama se rodilo stovky milionů let, kdy se tady rozlévalo moře. „Toto byla taková plážová oblast, kde se neustále usazoval písek. Narostlo tady několik set metrů sedimentů, křemenných písků, které se nacházejí na plážích. Je jich tu zhruba šedesát až osmdesát procent a po zpevnění, vyzdvižení, erodování všeho kolem z puklin, které se vysypaly, nám vzniklo tohle skalní město,“ vykládá Jan Mertlík, průvodce Českým rájem.

Podívaná dříve jen pro vyvolené

Dnes můžeme úchvatné dílo přírody obdivovat při procházkách po turistických stezkách, na rozdíl od našich předků, kteří sem měli přístup zakázaný. Za dob, kdy celé panství patřilo rodu Ehrenthalů, kteří si šlechtický titul i rozsáhlé majetky koupili za výnosy z obchodu s obilím, bylo skalní město součástí rozsáhlé obory. Obdobné to bylo i za jejich předchůdců Valdštejnů. Po Adamovi z Valdštejna je pojmenováno i jedno slavné místo - Adamovo lože. „Kámen mohl sloužit jako pohovka, to byly takové ty romantické úpravy, které se dělaly poblíž zámků. A už to byl vlastně začátek turistického ruchu. Samozřejmě tenkrát to nebylo pro lid obecný, ale pro šlechtice a jejich známé,“ pokračuje ve výkladu průvodce.

OD STEJNÉHO AUTORA: Nevozil lidi k zubaři, ale ordinaci za lidmi. Historický autobus Praga RND z Liberce

Pokud jste tu nikdy nebyli, a přesto vám pohledy přijdou povědomé, možná si zdejší skály vybavíte jako kulisy mnoha slavných filmů - třeba pohádky o Princi Bajajovi, který tu měl svůj úkryt. „A právě rozsedlinou mezi skalami přiváděli bílého koně, který ve filmu hrál. Samozřejmě po schodech by neměl šanci přijít,“ vysvětluje Jan Mertlík.

Ráj turistů i horolezců

Skály můžete obdivovat při pohledu zespod, ale i svrchu. Je tu hned několik podmanivých vyhlídek. Z té zámecké máte jako na dlani panské sídlo na Hrubé Skále a z té Mariánské vidíte panorama včetně Kozákova a zříceniny hradu Trosky. Vrcholky skal tu máte na dosah a když budete mít štěstí, uvidíte na nich i horolezce, kteří své štěstí zkoušeli nejprve na věži zvané Dračí zub. „V roce 1906 na ni vylezl Rudolf Kauschka, což byl významný jizerskohorský lezec, a tím odstartoval sportovní lezení v Českém ráji, rok na to vznikl lezecký kroužek Prachov. Výstupů začalo přibývat kvůli soutěživosti mezi českými a německými lezci, ti od Děčína a Drážďan zajížděli i k nám,“ vypráví průvodce.

Teď už tu asi není vrchol, který by horolezci nezdolali. Svědčí o tom i všudypřítomné vrcholové křížky i kovové jistící kruhy zatlučené do pískovce. Zatímco lezení je omezené sezónou a počasím, na vycházku sem můžete kdykoliv. Třeba jako slečny, které jsme potkali při natáčení pro pořad Prima Česko. „Chodíme sem několikrát do roka, skály, romantika... Necháváme auto v lázních dole, projdeme to tady přes Myší díru a jdeme vrchem, u Kavčin dolů a projdeme to zase zpátky,“ říká jedna z nich.

Tak ať se i vám v Českém ráji líbí.

Tagy:
příroda pláž průvodce horolezec Česko Český ráj Prima Česko skalní formace skalní město zámek Hrubá Skála Hruboskalsko Prachov