Nejbohatší zemí EU je Lucembursko. Slováci nejsou pro Čechy soupeřem, ukazují nová data

Průměrný obyvatel Lucemburska je na tom ekonomicky 1,77krát lépe, než odpovídá průměru Evropské unie. Nejchudší zemí evropské sedmadvacítky je Bulharsko, Česká republika dýchá na záda Itálii. Vyplývá to z aktuálních údajů, které zveřejnil statistický úřad Evropské unie Eurostat.

Mezi nejbohatším a nejchudším členem Evropské unie zeje obrovská propast. Zatímco hrubý domácí produkt na obyvatele přepočtený paritou kupní síly dosahuje v Lucembursku 277 procent průměru Evropské unie, v Bulharsku je to jen 55 procent. Znamená to, že životní úroveň průměrného Lucemburčana je asi pětkrát vyšší než průměrného Bulhara. Vyplývá to z údajů Eurostatu za rok 2021.

Výrazně nad průměrem evropské sedmadvacítky se nachází ještě Irsko, jehož HDP na osobu podle parity kupní síly dosahuje 221 procent průměru EU. Na třetí příčce s velkým odstupem dlí Dánsko, jehož HDP na osobu činí 133 procent unijního průměru, respektive je o 33 procent nad ním.

Německo na dohled?

„V případě Lucemburska a Irska je ale třeba brát údaje s určitou rezervou. Data mohou být zkreslená tím, že v obou zemích sídlí mnoho nadnárodních společností, které využívají různých výhod z toho plynoucích,“ upozornila pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické. Jedná se například o znatelně nižší zdanění zisků firem v Irsku, Lucembursko je zase tradiční baštou firem z odvětví finančních služeb.

Životní úrovni nad průměrem Evropské unie se může těšit celkem deset států, přičemž tuto desítku uzavírá Francie. Česká republika však na tom není vůbec zle. Její HDP na osobu podle parity kupní síly dosahuje 92 procent průměru EU, je tedy jen osm procent pod ním. Zároveň z údajů Eurostatu vyplývá, že Česko v tomto ukazateli ztrácí už jen 23 procent na Německo.

Z takzvaně starých členských zemí EU (evropské patnáctky před jejím rozšířením v roce 2004) už Česká republika předstihla trojlístek států: Řecko, Portugalsko a Španělsko. A rozhodně se nejedná o těsné rozdíly. Mezi Českem a Řeckem existuje mezera 27 procentních bodů neboli Česká hospodářská úroveň je o 41 procent vyšší než řecká. Na Španělsko máme náskok 9,5 a na Portugalsko 24,3 procenta.

Slováci klopýtají za Rumuny

Pro mnohé bude překvapivé, jak si v žebříčku stojí Slovensko. Jeho ekonomická úroveň totiž odpovídá jen 68 procentům průměru EU a naši východní sousedé jsou třetí nejchudší zemí sedmadvacítky. Česko má před Slovenskem náskok přes 35 procent. Lépe než Slovensko, je na tom i Chorvatsko nebo Rumunsko.

Hrubý domácí produkt na osobu vyjadřuje objem zboží a služeb, které je daná země schopna vyrobit za jeden rok, který připadá na jednoho obyvatele. Pro přesnější obrázek je však nutné při porovnávání zohlednit také různost cenových hladin v jednotlivých zemích. Jedná se o přepočet podle takzvané parity kupní síly.

„Ten vyjadřuje, kolik zboží nebo služeb jsme si schopni v konkrétní zemi za konkrétní sumu peněz skutečně koupit. Dám příklad. Pokud bychom zjistili, že HDP na osobu v Česku činí 25 tisíc eur, kdežto v Německu 50 tisíc eur, ještě to nutně neznamená, že Němci jsou na tom dvakrát lépe než Češi. Pokud bychom zároveň měli informaci, že německé ceny jsou například dvojnásobné než české, pak si obyvatelé obou zemí doma nakoupí stejný objem zboží, a tedy jejich životní úroveň je zcela stejná,“ vysvětlila Hedija.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.