Hrubý domácí produkt České republiky se za první tři měsíce letošního roku meziročně zvýšil o 4,6 procenta. Dynamika tuzemského hospodářství se v porovnání s posledním kvartálem loňského roku zrychlila. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu.
„K meziročnímu růstu HDP pozitivně přispěly zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak přetrvával negativní vliv zahraniční poptávky,“ uvedl v tiskovém prohlášení Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů Českého statistického úřadu. Znamená to, že tuzemské ekonomice v období od ledna do března nejvíce pomohly útraty českých domácností a firem. Naopak čistý export hospodářský růst spíše tlumil.
Z údajů Českého statistického úřadu rovněž vyplývá, že meziroční růst hrubého domácího produktu byl pozitivně ovlivněn i nízkou srovnávací základnou. V prvním čtvrtletí loňského roku totiž české hospodářství o více než dvě procenta kleslo.
V mezičtvrtletním vyjádření se česká ekonomika zvětšila o 0,7 procenta. Z tohoto pohledu se dynamika tuzemského hospodářství mírně snížila. V posledním kvartále loňského roku totiž hrubý domácí produkt mezičtvrtletně vzrostl o 0,9 procenta.
Jde o zastaralý údaj
„Výkon tuzemské ekonomiky tak poměrně výrazně překonal tržní odhad, a dokonce i poslední prognózu České národní banky, která byla přitom zveřejněna ještě v momentě, kdy nikdo nemohl předvídat vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině. Nejnovější data tak mají hořkosladkou příchuť, jelikož ukazují, že se česká ekonomika statečně zvedala z post-pandemického útlumu, ovšem tato snaha bude v následujících měsících patrně opět podkopána pokračující válkou,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.
Podle něho bude další vývoj české ekonomiky záviset do značné míry na rusko-ukrajinském konfliktu. „Již nyní je zřejmé, že se dočkáme zpomalení spotřeby domácností, které budou vyčerpávány zdražujícími energiemi. Nedávná data o spotřebitelské náladě navíc jednoznačně ukazují, že se Češi začínají o svou ekonomickou budoucnost obávat, což povede ke snaze šetřit,“ dodal.
Také hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler varuje, že údaje za první letošní kvartál nenapovídají nic o tom, jak se české hospodářství bude vyvíjet ve zbytku roku. „Číslo je z velké části zastaralé, což jeho vypovídající hodnotu citelně snižuje. Nejistotu současné situace a dopady ruské agrese na ekonomiku dokládá i široké rozpětí odhadů (ekonomického růstu, pozn. red.) analytiků,“ uvedl pro CNN Prima NEWS s tím, že pro další vývoj bude klíčová zejména situace na Ukrajině a budoucnost dodávek zemního plynu z Ruska do Evropské unie.
Na konci roku nulový růst
Za celý loňský rok se pak hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 3,3 procenta. Pro rok 2022 však celá řada institucí očekává růst výrazně slabší. Například podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka může růst na konci letošního roku klesnout až k nule. A to hlavně kvůli dopadům mimořádně vysoké inflace.
„Bohužel takto poskládaná inflační nálož způsobí posléze, troufám si říct, možná až nějakou recesi nejen v české, ale i evropské ekonomice. Obávám se, že se růst sníží dramaticky. Budeme rádi za černou nulu už na konci tohoto roku. Promítne se to bohužel zejména do roku 2023,“ uvedl před časem guvernér v médiích.