Rychlý konec Hudáčka
Kauza kolem slovenského hokejového brankáře Júliuse Hudáčka a jeho přesunu z ruské KHL do Evropy pokračuje. Gólman nyní po dvoudenní anabázi na Kladně a zisku nového angažmá ve Frankfurtu napsal stanovisko, ve kterém se dušuje, že je jednoznačně proti válce na Ukrajině a kritika na jeho osobu se prý dotýká i jeho rodiny. Hudáčka posléze podpořil šéf slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který kandiduje na prezidenta. Konec Hudáčka na Kladně naopak kvitoval český poslanec a bývalý skokan na lyžích Jakub Janda (ODS).
Tou kauzou žil hokejový svět prakticky celý minulý týden. Rytíři Kladno v čele s hrajícím majitelem Jaromírem Jágrem sháněli posilu do brankoviště a zlanařili slovenského reprezentanta Júlia Hudáčka. Výkonnostně by problém nebyl, mnoha lidem ale vadilo, že brankář přišel z ruské KHL, kde i navzdory ruské invazi na Ukrajinu nastupoval za kazašský Barys Astana.
Slovenský hokejový brankář Július Hudáček Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Slovenský hokejový brankář Julius Hudáček v dresu extraligového Kladna si podává ruce se soupeři z Hradce Králové. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Slovenský hokejový brankář Julius Hudáček v dresu extraligového Kladna Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Do KHL se navzdory válce na Ukrajině rozhodl vydat slovenský brankář Július Hudáček. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Do KHL se navzdory válce na Ukrajině rozhodl vydat slovenský brankář Július Hudáček. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Hudáček má bohaté zkušenosti se slovenskou reprezentací. Zdroj: Profimedia.cz
Slovenský hokejový brankář Julius Hudáček v dresu extraligového Kladna si podává ruce se soupeři z Hradce Králové. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Do KHL se navzdory válce na Ukrajině rozhodl vydat slovenský brankář Július Hudáček. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Jágr i Hudáček čelili kvůli podpisu smlouvy silné kritice od jiných hokejových osobností i veřejnosti. Proti se stavěli například legendární brankář Dominik Hašek, trojnásobný vítěz Stanley Cupu Jiří Hrdina nebo bývalý útočník a dnes televizní expert či moderátor Jakub Koreis. „Nedokážu si představit, jak někdo může jít dobrovolně hrát hokej do země, která naší západní civilizaci vyhrožuje jadernými zbraněmi,“ komentoval pro O2 Sport Koreis s tím, že krok Kladna je prostě „špatný“.
Jágrův tým nakonec veřejnému tlaku ustoupil a s Hudáčkem se po dvou dnech dohodl na rozvázání smlouvy. Údajně si za kratičké angažmá odnesl až 15 tisíc eur. Hned na to po něm sáhl tým z Frankfurtu hrající německou DEL.
Hudáček se nyní ke kauze vrátil a v obsáhlém otevřeném dopise, který zaslal do redakcí českých a slovenských médií, se začal hájit a zároveň útočit na své kritiky. „V prvé řadě chci jasně a důrazně prohlásit, že jsem a vždy jsem byl úplně jednoznačně proti válce na Ukrajině. Stejně tak chci úplně jednoznačně zdůraznit, že jsem nikdy, verbálně ani žádným jiným gestem, ani ničím jiným, nevyjadřoval podporu ruskému režimu,“ napsal slovenský brankář, kterému přitom nevadilo v loňské sezoně působit v KHL a bavit ruské fanoušky nejen svými zákroky, ale ani estrádními kousky, kterými je Hudáček proslulý.
Pokračoval, že jeho život v Rusku byl „kvalitní a normální“, přičemž se odehrával „primárně v klubu a s vlastní rodinou“. „Přesto jsem se bohužel stal obětí nenávistné kampaně, ve které si lidé typu pánů Koreise a (Miloše) Radosy vybíjejí své frustrace na mé osobě a pod zástavou strážců falešné morálky ničí životy a kariéry normálních hokejistů,“ pustil se do svých oponentů Hudáček. Radosa je exšéfem hokejového klubu v Trenčíně a v poslední době je znám jako silný zastánce odmítání hráčů z KHL, aby hráli za slovenskou reprezentaci.
Brankář hrozí soudem
Brankář ve svém textu dále zmínil, že „útoky na něj přerostly z hokejového prostředí do celé společnosti“. Doslova píše, že je to „stejné, jako kdyby někoho vyhodili jen kvůli jeho rase, náboženskému přesvědčení nebo sexuální orientaci“. Rovněž doplnil, že se celá kauza ošklivě promítla i v jeho rodině.
„Původně jsem chtěl nad celou touto podivnou mediální kauzou mávnout rukou a nekazit si čas podobnými toxickými fanatiky, jako jsou pan Koreis či Radosa. Ale potom, co přišla s pláčem domů i moje malá dcera, jsem svoje rozhodnutí změnil a rozhodl se bránit. Jak tímto veřejným prohlášením, tak právní cestou,“ napsal Hudáček se vzkazem směrem k Radosovi, že jej dává k soudu.
Čerstvě rezignovaný šéf trenčínského klubu na sociální síti X napsal, že si z možného soudu s Hudáčkem těžkou hlavu nedělá. „Já se směju a těším se na něj, s radostí a smíchem budu publikovat dokumenty. To divadlo se soudem a slzami si mohl odpustit,“ napsal Radosa s tím, že mu je sice líto, pokud gólmanova dcera kvůli kauze pláče, ale víc mu je líto „slz raněných ukrajinských dětí“.
Pellegrini se staví za Hudáčka
Mezi lidi, kteří Hudáčka naopak podporují, se zařadil i předseda slovenské Národní rady a kandidát na prezidenta Peter Pellegrini. Lídr strany Hlas-SD prohlásil, že Hudáček byl kvůli krátkému angažmá na Kladně „vystaven bezprecedentním útokům a obviňováním z podpory ruské agrese“. Kromě toho argumentoval, že mezitím v kanadsko-americké NHL hraje až 50 Rusů.
Priatelia, prosím, preberme sa!Priatelia, prosím, preberme sa! Július Hudáček je jedným z reprezentantov slovenského hokeja a je mi veľmi ľúto, ako politika zasahuje do kariéry nevinného človeka, ktorý sa len živí svojim talentom. Pozrite si, prosím, celé video👇
Posted by Peter Pellegrini on Wednesday, January 10, 2024
Z politického světa pak Hudáčka pro změnu kritizoval zákonodárce z ODS a bývalý skokan na lyžích Jakub Janda. „Jsem rád, že to nakonec dopadlo takhle a skončil. Pro každého sportovce, který odejde reprezentovat jakoukoliv soutěž v zemi masových vrahů a válečných zločinců, je návrat do českých sportovních vod NO WAY,“ napsal Janda na sociální síti X.
Sledoval jsem situaci kolem angažování brankáře Hudáčka na Kladně.
— Jakub Janda (@jandysj) January 5, 2024
Jsem rád, že to nakonec dopadlo takhle a skončil.
Pro každého sportovce, který odejde reprezentovat jakoukoliv soutěž v zemi masových vrahů a válečných zločinců, je návrat do českých sportovních vod NO WAY!