Česko s Tálibánem jednat nebude. Jaká je momentálně situace v Afghánistánu?
Abdul Qahar Balkhi, vysoko postavený muž v hierarchii Tálibánu, překvapil veřejnost. V rozhovoru pro web Newsweek oznámil, že radikální hnutí chce bojovat s klimatickou změnou a přispět k budování globální bezpečnosti. Problémy světa se podle Balkhiho týkají i Tálibánu.
„Věříme, že svět má úžasnou příležitost se semknout a čelit společně jako lidstvo nejrůznějším výzvám,“ pronesl Balkhi v rozhovoru pro Newsweek s tím, že Tálibán chce k řešení těchto výzev přispět a doufá, že svět toto radikální hnutí bude chápat jako regulérní vládce Afghánistánu. „Mezi takové výzvy patří klimatická změna či otázka globální bezpečnosti a vyžadují úsilí nás všech,“ doplnil překvapivě Balkhi.
Paradox – kdy Tálibán podle kritiků zabíjí své odpůrce, ale zároveň chce řešit klimatickou změnu – glosoval mezi jinými britský deník Daily Mail. „Chtějí řešit klimatickou změnu možná tím, že vrátí Afghánistán zpátky do středověku,“ napsal web.
Už dříve londýnská redakce bulvárního listu upozornila, že Tálibán zavádí v Afghánistánu středověké tresty a významně omezuje práva žen. Radikální hnutí podle webu například zloděje trestá tím, že jim obličej natře načerno dehtem a poté kriminálníky vláčí městem.
Také vysoce postavená komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová upozornila, že v mnoha afghánských regionech je omezována volnost pohybu žen a některé dívky už nesmí chodit do školy. „Existují závažná rizika pro ženy, novináře a novou generaci vůdčích postav občanské společnosti, které se objevily v uplynulých letech,“ poznamenala Bacheletová.
Tálibán se přesto nadále snaží mediálně tvářit jako radikální hnutí „nového typu“, které je otevřené dialogu a všem názorům. Mluvčí radikálů už krátce po kapitulaci Kábulu ujistil, že novinářům, ženám ani afghánským tlumočníkům nehrozí žádné nebezpečí. Ve středu ale už i Tálibán uznal, že jeho bojovníci se k ženám příliš chovat neumí a ty by proto neměly vůbec vycházet z domu.
(Ilustrační snímek) Zdroj: Profimedia.cz