Hypnóza pomáhá léčit deprese, fobie i závislosti. Údajně bez vedlejších účinků

Libor Bouček

Hypnoterapie

Hypnóza pomáhá léčit veškeré psychosomatické problémy, jako je stres, deprese, fobie, dokonce i závislost na kouření nebo alkoholismus. Prvním krokem však podle hypnoterapeuta musí být rozhodnutí člověka, jehož vůli může hypnóza posílit. Za celou historii, kdy se hypnóza používá, prý není doložena jediná kontraindikace, nic špatného, co by se mohlo stát.

Hypnóza je podle hypnoterapeuta Šimona Pečinky v podstatě blahodárný stav, který se odehrává při takzvané hladině alfa. „Je to takový přechod mezi spánkem a bděním, takže každý vlastně do tohoto stavu přichází dvakrát denně, aniž si to uvědomuje. Večer při usínání a ráno při probouzení,“ uvedl v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

Pomoc v boji s covidem? Odložte cigaretu, uvolníte místo v nemocnici, vyzývají lékaři

Nemocnicím a zdravotníkům přetíženým kvůli vrcholící epidemii koronaviru by mohli pomoct kuřáci, pokud by se vzdali cigaret nebo alespoň kouření omezili. Počet akutních hospitalizací zejména na interních a plicních odděleních by se tak v nejbližších měsících podle odhadů mohl snížit až o desítky tisíc. Několik lékařů ve výzvě „Přestaňte kouřit –⁠ uvolníte lůžko nakaženým!“ apeluje na lidi, aby přestali kouřit a pomohli nejen sobě, ale i pacientům s koronavirem a personálu v nemocnicích.

„Je to taková ta chvilka, kdy hlava ještě úplně nepracuje, ale už nespíte. A v tom okamžiku vědomí, takový ten ředitel, který do všeho mluví, je ještě vypnutý. A to, co všechno odpracuje – to podvědomí, je už v provozu a je velmi citlivé a dá se s ním velmi dobře pracovat.“

Hypnóza podle Pečinky pomáhá léčit veškeré psychosomatické problémy, jako jsou stresy, deprese, fobie i různé zlozvyky jako kouření, alkoholismus. „Také se dá hypnóza použít třeba jenom pro relaxaci. Je to pak taková mentální masáž,“ uvedl.

Co se týká funkčnosti této metody v případě odvykání ze závislosti na nikotinu či alkoholu je nicméně na prvním místě rozhodnutí člověka. „Pokud za mnou někdo přijde a řekne: ‚Posílá mě tchýně, abych přestal kouřit, protože ji to zlobí, ale já sám nechci,‘ tak s tím vůbec nic neudělám,“ vysvětlil. „Prvotní je rozhodnutí člověka a ta hypnóza pomůže posílit sílu vůle, aby člověk měl šanci to zvládnout.“

Pečinka sám před časem hypnózou prošel a pomohla mu. „Já jsem obrovský trémista. V mém případě je to asi dva roky zpátky. Kdybychom se viděli před dvěma lety, tak by tady ze mě nevyšlo asi jediné slovo. Jenom bych se klepal. Ale díky hypnoterapii dokážu ten stres, tu nervozitu zvládnout tak, abych byl schopný, myslím, relativně rozumně mluvit.“

I v hypnóze se dá lhát, až se hory zelenají

A existují nějaká rizika nebo nebezpečí hypnózy? „V podstatě za celou historii, kdy se hypnóza používá – je to už dob Egypta, tak není doložena jediná kontraindikace, nic špatného, co by se mohlo stát. Spousta lidí se třeba bojí a nechce vyzkoušet hypnózu, protože se bojí, že by se neprobudili. Je to samozřejmě nesmysl, protože v hypnóze nikdo nespí, tudíž se nemůže neprobudit,“ uklidnil Pečinka případné zájemce o tuto formu terapie.

„Navíc, co se týče hypnózy, tak ona v podstatě pracuje s vaším podvědomím, ale ten šéf, to vědomí, je pořád nadřazený, takže já jako hypnoterapeut vám nemůžu třeba přikázat, abyste šel a udělal nějaký trestný čin,“ dodal s tím, že vědomí člověka nepustí někam, kam sám nechce.

„Stejně tak, pokud byste se třeba bál, že v tom hypnotickém transu mi řeknete něco, co je vaše tajemství. Nemusíte se bát. Když jste v hypnóze, můžete lhát, až se hory zelenají.“

Moderátora Libora Boučka také zajímalo, zda jsou lidé, kteří se nedají zhypnotizovat. „V podstatě se uvádí, že je přibližně osmdesát procent hypnabilních lidí v jednom ze tří stádií hypnotického transu. Od toho nejslabšího, nejlehčího, přes střední do hlubokého a zhruba dvacet procent, kteří zhypnotizovat nejdou. Nicméně americký hypno a psychoterapeut Milton Erickson tvrdil, že zhypnotizovat lze každého, jenom je potřeba najít tu správnou cestu, ten správný spouštěč, aby zafungoval.“

Tagy: