reklama

Hypnóza pomáhá léčit deprese, fobie i závislosti. Údajně bez vedlejších účinků

Hypnóza pomáhá léčit veškeré psychosomatické problémy, jako je stres, deprese, fobie, dokonce i závislost na kouření nebo alkoholismus. Prvním krokem však podle hypnoterapeuta musí být rozhodnutí člověka, jehož vůli může hypnóza posílit. Za celou historii, kdy se hypnóza používá, prý není doložena jediná kontraindikace, nic špatného, co by se mohlo stát.

reklama

Hypnóza je podle hypnoterapeuta Šimona Pečinky v podstatě blahodárný stav, který se odehrává při takzvané hladině alfa. „Je to takový přechod mezi spánkem a bděním, takže každý vlastně do tohoto stavu přichází dvakrát denně, aniž si to uvědomuje. Večer při usínání a ráno při probouzení,“ uvedl v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

„Je to taková ta chvilka, kdy hlava ještě úplně nepracuje, ale už nespíte. A v tom okamžiku vědomí, takový ten ředitel, který do všeho mluví, je ještě vypnutý. A to, co všechno odpracuje – to podvědomí, je už v provozu a je velmi citlivé a dá se s ním velmi dobře pracovat.“

Hypnóza podle Pečinky pomáhá léčit veškeré psychosomatické problémy, jako jsou stresy, deprese, fobie i různé zlozvyky jako kouření, alkoholismus. „Také se dá hypnóza použít třeba jenom pro relaxaci. Je to pak taková mentální masáž,“ uvedl.

Co se týká funkčnosti této metody v případě odvykání ze závislosti na nikotinu či alkoholu je nicméně na prvním místě rozhodnutí člověka. „Pokud za mnou někdo přijde a řekne: ‚Posílá mě tchýně, abych přestal kouřit, protože ji to zlobí, ale já sám nechci,‘ tak s tím vůbec nic neudělám,“ vysvětlil. „Prvotní je rozhodnutí člověka a ta hypnóza pomůže posílit sílu vůle, aby člověk měl šanci to zvládnout.“

Pečinka sám před časem hypnózou prošel a pomohla mu. „Já jsem obrovský trémista. V mém případě je to asi dva roky zpátky. Kdybychom se viděli před dvěma lety, tak by tady ze mě nevyšlo asi jediné slovo. Jenom bych se klepal. Ale díky hypnoterapii dokážu ten stres, tu nervozitu zvládnout tak, abych byl schopný, myslím, relativně rozumně mluvit.“

I v hypnóze se dá lhát, až se hory zelenají

A existují nějaká rizika nebo nebezpečí hypnózy? „V podstatě za celou historii, kdy se hypnóza používá – je to už dob Egypta, tak není doložena jediná kontraindikace, nic špatného, co by se mohlo stát. Spousta lidí se třeba bojí a nechce vyzkoušet hypnózu, protože se bojí, že by se neprobudili. Je to samozřejmě nesmysl, protože v hypnóze nikdo nespí, tudíž se nemůže neprobudit,“ uklidnil Pečinka případné zájemce o tuto formu terapie.

„Navíc, co se týče hypnózy, tak ona v podstatě pracuje s vaším podvědomím, ale ten šéf, to vědomí, je pořád nadřazený, takže já jako hypnoterapeut vám nemůžu třeba přikázat, abyste šel a udělal nějaký trestný čin,“ dodal s tím, že vědomí člověka nepustí někam, kam sám nechce.

„Stejně tak, pokud byste se třeba bál, že v tom hypnotickém transu mi řeknete něco, co je vaše tajemství. Nemusíte se bát. Když jste v hypnóze, můžete lhát, až se hory zelenají.“

Moderátora Libora Boučka také zajímalo, zda jsou lidé, kteří se nedají zhypnotizovat. „V podstatě se uvádí, že je přibližně osmdesát procent hypnabilních lidí v jednom ze tří stádií hypnotického transu. Od toho nejslabšího, nejlehčího, přes střední do hlubokého a zhruba dvacet procent, kteří zhypnotizovat nejdou. Nicméně americký hypno a psychoterapeut Milton Erickson tvrdil, že zhypnotizovat lze každého, jenom je potřeba najít tu správnou cestu, ten správný spouštěč, aby zafungoval.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama