Nemocnicím a zdravotníkům přetíženým kvůli vrcholící epidemii koronaviru by mohli pomoct kuřáci, pokud by se vzdali cigaret nebo alespoň kouření omezili. Počet akutních hospitalizací zejména na interních a plicních odděleních by se tak v nejbližších měsících podle odhadů mohl snížit až o desítky tisíc. Několik lékařů ve výzvě „Přestaňte kouřit – uvolníte lůžko nakaženým!“ apeluje na lidi, aby přestali kouřit a pomohli nejen sobě, ale i pacientům s koronavirem a personálu v nemocnicích.
Podobná výzva vznikla už při jarní vlně nemoci COVID-19, současná situace v českých nemocnicích je ale ještě dramatičtější a panují obavy z kolapsu systému.
„I těžcí kuřáci mohou pomoci již tím, že v nejbližších měsících sníží svou denní dávku na polovinu či třeba jen o několik cigaret. I to se statisticky na množství hospitalizací projeví,“ uvedl iniciátor výzvy, infektolog a internista Radek Svoboda. Pokud by podle něj klesla spotřeba cigaret o desetinu, uvolnily by se stovky akutních lůžek a zdravotníkům v první linii by tak zůstalo více času na pacienty s covidem.
Kouření způsobuje infarkt, mrtvici či rakovinu plic
Společně se Svobodou jsou pod výzvou podepsáni předseda České společnosti pro aterosklerózu Michal Vrablík, šéfka Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková a Roman Gabrhelík z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Aktivní i pasivní kouření je v Česku příčinou takřka poloviny z asi 18 tisíc infarktů ročně. Kouření také způsobuje mrtvici, chronickou obstrukční plicní nemoc či rakovinu plic. V Česku významně ubylo hospitalizací souvisejících s kouřením naposledy v roce 2017 po zavedení zákazu kouření v restauracích a barech, a to o zhruba 2 000 měsíčně.
Omezením cigaret se sníží riziko těžkého průběhu koronaviru
Pokud podle lékařů člověk přestane kouřit, jsou výsledky vidět okamžitě – klesá riziko infarktu, mozkové mrtvice, astmatických záchvatů, zhoršení chronické obstrukční plicní nemoci a řady dalších. Omezením počtu vykouřených cigaret kuřáci sníží také riziko, že u nich bude mít případná nákaza koronavirem těžký průběh. Zvýší si obranyschopnost organismu a prodlouží život v průměru o sedm let.
Iniciátoři ve výzvě uvádějí také kontakty, kde mohou lidé závislí na cigaretách hledat pomoc. Rady, jak skončit s kouřením, nabízí například web Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku, bezplatná linka pro odvykání kouření 800 350 000 či webové stránky bezcigaret.cz. „Kuřáci si také na pomoc s odvykáním mohou stáhnout mobilní aplikaci Adiquit,“ navrhl Svoboda.