Na tuzemském hypotečním trhu dál přituhuje. Přestože se průměrná úroková sazba dostala v květnu nad dvě procenta, český hlad po úvěrech na bydlení prakticky neslábne. Češi si v pátém měsíci letošního roku půjčili na pořízení domu či bytu přes 40 miliard korun.
Květnový zájem o hypoteční úvěry je skoro 2,5krát vyšší než před rokem. Loni si totiž Češi půjčili na bydlení jen 16,5 miliardy korun. Hlad po hypotékách je od počátku tohoto roku enormní a prakticky neutuchá, ačkoli úrokové sazby u úvěrů na bydlení rostou. V květnu se průměrná úroková sazba z hypoték dostala na 2,06 procenta, což je o 0,08 procentního bodu více než v dubnu. Vyplývá to z aktuálních údajů Fincentrum Hypoindex.
Hypotéky citelně zdražily a bude hůř. Zájem o půjčky na bydlení však slábne jen mírně
Tuzemské banky sjednaly v dubnu hypoteční úvěry za více než 39 miliard korun. To je o 21,3 miliardy více než před rokem. Průměrná úroková sazba se v dubnu přiblížila dvěma procentům a podle analytiků bude další zvýšení v příštích měsících následovat. Bankám se totiž zdražují peníze, ačkoli Česká národní banka drží své úrokové sazby na mimořádně nízké úrovni.
„Data za květen potvrzují trend zvyšování úrokových sazeb. Fincentrum Hypoindex tak po šesti měsících s hodnotou 2,06 procenta opět překročil hranici dvou procent. Navíc s ohledem na kroky bank v oblasti hypoték v posledních dvou měsících lze předpokládat, že tento růst bude i nadále pokračovat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Zaděláno na rekord
Nabídkové sazby hypotečních úvěrů totiž v posledních dvou měsících rostou napříč trhem. V květnu zdražila hypotéky například i Česká spořitelna či skupina ČSOB. Ta navíc v červnu přidala další, letos již třetí, zvýšení hypotečních sazeb. „Přestože sazby pomalu rostou, zájem o hypotéky téměř neklesá. Odpovídá tomu jak objem poskytnutých hypoték, který byl v květnu 40,6 miliard korun, tak i počet schválených úvěrů,“ dodal Jiří Sýkora.
Banky v květnu sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 40,555 miliardy korun. Objem poskytnutých hypoték sice vzrostl oproti dubnu o 1,375 miliardy korun, za rekordním březnem ale zaostal o více než čtyři miliardy. Přesto má Česko našlápnuto k dalšímu hypotečnímu rekordu. Za prvních pět měsíců letošního roku již banky poskytly hypoteční úvěry za více než 179 miliard korun, což je jen asi o 2,5 miliardy méně než za celý rok 2019. Pokud bude trend pokračovat, padne i loňská rekordní hranice v podobě 254 miliard korun poskytnutých na hypoteční úvěry.
Bydlení vám nezdaníme. A je nám fuk, kolik vás žije v 3+1, odráží Piráti spekulace
Téma vyššího zdanění soukromého majetku provází Piráty už několik let. Mnozí se bojí, že s jejich vládou vzroste daň z nemovitosti a vůbec se bude zasahovat do soukromého vlastnictví. V souvislosti s tím se objevuje i řada hoaxů, které například hlásají, že Piráti budou nutit lidi, aby se jich sestěhovalo víc dohromady. Jak to skutečně se zdaněním bytů a domů bude vypadat v případě, že se dostanou Piráti k moci, vysvětluje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS poslanec a ekonomický odborník strany Mikuláš Ferjenčík.
Výraznější ochlazení hypoteční poptávky se zatím nekoná ani na internetu. „Po dubnovém propadu jsme zaznamenali opět mírný růst hypoteční poptávky z dubnových 3,3 na květnových 3,6 miliardy korun,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Marek Kříž, spoluzakladatel hypotečního tržiště Zaloto.cz. Podle něho je však možné pozorovat sestupný trend, protože o hypotéky prý žádá méně lidí.
Do konce roku na 2,5 procenta
Pro další vývoj bude klíčové, jak během červnového měnově-politického zasedání rozhodne Česká národní banka. Dubnová inflace vystoupala nad 3 procenta, v dubnu se vrátila těsně pod tuto hranici. Očekává se, že základní sazby ČNB se budou postupně zvyšovat. „Průměrná úroková sazba u hypoték by podle Fincentra Hypoindex měla koncem roku překročit 2,5 procenta,“ odhaduje Jiří Sýkora.
„Stejně jako všichni ostatní, i my čekáme na stanovisko ČNB. Vidíme, že v červnu k větším zásahům nedochází, a klidně bych si vsadil, že pokud se něco bude řešit v červenci, tak stejně neucítíme efekt dříve než v srpnu. Osobně by mě nepřekvapilo, kdyby ke zvýšení úrokových sazeb došlo ještě později a výrazněji by se zdražovalo až v posledním kvartále, a to absolutně skokově,“ myslí si Marek Kříž.