Hypotéky prudce zdražují. Češi si přesto loni půjčili na bydlení nejvíce v historii

Úvěry na bydlení pokračují v Česku ve zdražování. Průměrná úroková sazba u hypoték stoupla v prosinci vůbec nejrychleji v historii sledování. Přesto v roce 2021 padl rekord v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Experti však pro letošek očekávají prudké ochlazení zájmu o půjčky na pořízení nemovitosti.

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v prosinci loňského roku vystoupala na 2,99 %. Oproti listopadu se tak zvýšila o 0,29 procentního bodu, což je největší meziměsíční skok od roku 2003. Vyplývá to z údajů o prosincovém ukazateli Fincentrum Hypoindex.

„Jedná se o nejvyšší meziměsíční nárůst v historii Fincentrum Hypoindexu. A s ohledem na stále rostoucí nabídkové sazby je jasné, že budou stoupat i nadále. Můžeme očekávat, že tento trend bude platit pro celý letošní rok,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Podle něho je v současné době běžné, že nabídkové sazby u hypotečních úvěrů se již pohybují nad hranicí 4 %, a že se letos jen těžko dočkáme jejich poklesu.

Překonají sazby 14leté maximum?

Přestože hypotéky zdražují, Češi si na bydlení v roce 2021 půjčovali rekordně. Banky za celých loňských 12 měsíců poskytly hypotéky v objemu 427,1 miliardy korun. To je o 68 % více než v roce 2020, a dokonce 2,3krát více než v předcovidovém roce 2019. Přitom už rok 2020 byl co do objemu poskytnutých hypoték rekordní.

Podle Sýkory se dá očekávat, že loňský rok zůstane nepřekonaný poměrně dlouho. „V letošním roce totiž bude následovat ochlazení hypotečního trhu, a to nejméně o 20 %,“ dodal analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Jiří Sýkora je přesvědčen, že po extrémním roce 2021 budou extrémní časy pokračovat i v roce 2022. „Očekává se totiž růst úrokových sazeb až k hodnotám, které nepamatujeme více jak deset let,“ varoval. Faktem je, že nad čtyřmi procenty se průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů nacházela naposledy v roce 2011 a v letech 2008 a 2009 se pohybovala dokonce nad 5,5 %.

Zkracování fixací

Domácnosti, kterým letos končí například pětiletá fixace, si pořádně připlatí. V roce 2017 totiž bylo možné získat hypotéku s úrokovou sazbou i pod dvěma procenty. „Nabídkové sazby hypoték rostou rychleji než průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu. Zpoždění způsobují obchody uzavřené ještě s nižší úrokovou sazbou. Růst hypotečních sazeb ale nabírá na obrátkách,“ vysvětlil Jiří Sýkora.

Podle Vojtěcha Prokopa z internetového hypotečního tržiště Zaloto lze však ještě v prvním čtvrtletí letošního roku očekávat, že sazby tak rychle neporostou. „Nejsilnější částí letošního roku bude pravděpodobně první kvartál, ve kterém ještě nebudou platit omezující podmínky pro získání hypotéky avizované Českou národní bankou. Ze všech stran proto bude vyvíjen tlak na uzavření hypotéky právě v prvním čtvrtletí. I proto zatím některé banky sazby tolik nezvyšují, jiné dokonce přistupují k jejich dočasnému snížení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Prokop rovněž očekává, že lidé budou volit kratší fixace, a to nejčastěji na 3 až 5 let, jelikož při rostoucích sazbách je tendence zafixovat je na co nejkratší dobu. „Prakticky celý loňský rok byl ve znamená prodlužování průměrné délky fixace, v posledním kvartálu se podle našich dat trend obrátil,“ dodal Vojtěch Prokop.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?
Sport

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

21:32

Rusko vyslechne ukrajinské vojáky evakuované z Azovstalu v trestních věcech

21:17

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

21:02

V obléhaném Mariupolu prozatím platí příměří

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Trápení reprezentace s Rakouskem dospělo až do nájezdů. Češi zapsali historickou prohru

Česká reprezentace po nepovedeném zápase se Švédskem na mistrovství světa dojem nenapravila. Spíše naopak. V duelu s rakouskými outsidery sice dlouho díky gólu Romana Červenky vedla, ale utkání za hranici základní hrací doby poslal brankou pár desítek sekund před koncem Brian Lebler. Po nájezdech se zrodila historická prohra národního týmu 1:2. S Rakouskem doposud na světových šampionátech neztratil ani bod.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.