Pokrok nezastavíš a novinkám ze světa technologií se dnes lze jen těžko ubránit. Ale kdo by vlastně chtěl? Vždyť na výběr je z tolika možností, které nám usnadňují život nebo nás baví a dokonce i chrání! Čtěte další přehled toho nejzajímavějšího, co se událo ve světě IT, který bedlivě sleduje společnost ITnetwork ve svém podcastu ITN ONAIR. Než sjedete očima níže, lehce vás navnadíme — věděli jste, že šéf AI laboratoře Google představil univerzálního asistenta, který by lidstvo jednoho dne mohl zbavit obvyklého nešvaru, totiž hledání ztracených klíčů?
Jmenuje se Project Astra a Demis Hassabis ho světu představil na vývojářské konferenci společnosti Google. Virtuální asistent vidí svět v reálném čase, dokáže zodpovídat otázky a dokonce si prý umí zapamatovat, co kde člověk odloží. Ambice je to nemalá, ovšem zatím je příliš brzy odhadovat, jestli nám pomůže s odvěkým břemenem — zapomínáním. Vzhledem k tomu, že šéf společnosti Google DeepMind se vyjádřil, že se jedná o nejzdařilejší zařízení svého typu, zřejmě ale můžeme doufat.
Astra Project v akci. Stačí prohledat okolí s pomocí mobilního telefonu, který najde, co hledáte Zdroj: Archiv ITN OnAir
Virtuální realita, kdy škodí a kdy se hodí?
Schopný virtuální asistent by se docela určitě hodil i správcům britského telekomunikačního regulátoru Ofcom. Ti se v současné době zaměřují na bezpečnost těch nejméně zdatných a přitom nejcitlivějších uživatelů internetu a aplikací — dětí. Majitele světově rozšířených sociálních sítí, jakými jsou Snapchat, TikTok nebo Instagram, vyzvali k dodržování nových pravidel, která mladé uživatele mají chránit před nástrahami. Mezi ně patří škodlivý obsah s podporou sebepoškozování, pornografií či násilím. Pokud se tak nestane, mohlo by padnout přelomové rozhodnutí, a sice zákaz používání sociálních sítí do dovršení 18 let věku. Přísnější pravidla mají začít platit ve druhé polovině roku 2025.
Mimochodem, jak jste na tom se znalostmi pravidel GDPR? To si u svých uživatelů chtěla ověřit například britská neziskovka Tax Policy Associates, a tak na začátku roku spustila na svém webu experiment. Do zásad ochrany osobních údajů připsala slib — první čtenář po jejich přečtení dostane láhev vína. Trvalo to tři měsíce, ale láhev nakonec našla svého majitele. Tím byl ovšem zájemce o sepsání GDPR podmínek pro vlastní projekt.
A láhev dobrého vína určitě otevřeli v největší české akademii ITnetwork, kde slaví mimořádný milník. Od svého založení tam totiž již vydali přes dvacet tisíc certifikátů! Respektovaným certifikátem se mohou prokazovat zkušení profesionálové i úplní nováčci. Nezáleží na tom, jestli stavíte nové profesní základy nebo si rozšiřujete obzory, práce na sobě se vyplatí vždycky. Dokazuje to i rostoucí zájem o obor – ze strany pracovníků i firem. IT specialistů je zkrátka málo a jejich uplatnění na trhu je i při minimální snaze takřka jistá věc. Čísla jsou důkazem, naprostá většina držitelů certifikátů společnosti ITnetwork si nový job našla do třech měsíců od ukončení kurzu.
Chcete být v obraze a vědět vše potřebné ze světa IT? Sledujte pořad ITN ONAIR.
Co mám udělat pro novou kariéru v IT?
Vyplňte dotazník níže. Svým dotazem se k ničemu nezavazujete. My vám pošleme veškeré potřebné informace a zda uděláte další krok k lepší práci a finanční svobodě, tak to pak už bude pouze na vás.