360°, Milan Kladníček, Štěpán Vymětal - 12.3. v 20:14
Policisté a strážníci jsou poslední dobou kritizováni veřejností za zákroky proti lidem, kteří nechtějí dodržovat vládní opatření proti koronaviru. V několika případech strhli tvrdě na zem lidi, kteří si například odmítají nasadit roušky a uvést svoji totožnost. Ředitel Městské policie Zlín Milan Kladníček v pořadu 360° Pavlíny Wolfové řekl, že i sami strážníci se mnohdy cítí ohroženi, protože též čekají na očkování.
Policisté a strážníci musí podle Kladníčka v současnosti řešit řadu případů, kdy musí tvrdými zákroky na občanech vymáhat vládní opatření, jako je nošení roušek. Vzhledem k tomu, že sami příslušníci bezpečnostních složek stále nejsou očkovaní proti koronaviru, při konfrontaci s odpůrci opatření jim podle něj hrozí nebezpeční. „Mnohdy musí postupovat tělo na tělo a nemají proti lidem základní ochranu. Cítí se ohroženi, možná je tu i nějaká frustrace,“ míní ředitel Městské policie Zlín.
Ohrožení strážníků a policistů potvrzuje i psycholog ministerstva vnitra Štěpán Vymětal. „Policisté zatím nejsou očkováni a často jsou vystavováni situacím s občany, kdy na ulici můžou sami čelit ohrožení,“ vysvětlil Vymětal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.
Za důležité považuje, aby se přihlíželo i k tomu, že právě policisté a strážníci jsou aktuálně pod silným tlakem. „Příslušníci jsou pod velkou zátěží. Zasluhují zvýšenou podporu, aby dobře fungovali a odolávali stresu,“ dodal Vymětal.
Milan Kladníček Zdroj: CNN Prima NEWS
Na vině je i polarizovaná společnost, míní Kladníček
Diskusi o psychické pohodě strážníků a policistů vyvolala série případů, kdy zasahující příslušníci bezpečnostních složek velmi tvrdě zakročili proti lidem, kteří si například odmítli nasadit na veřejnosti roušku, neposkytli údaje o své totožnosti a nechtěli jít na policejní stanici. Strážníci či policisté následně danou osobu zpacifikovali, přičemž v některých případech zákroku musely přihlížet i děti těchto lidí.
Podobně tomu bylo při akci v Uherském Hradišti, kdy strážníci povalili na zem muže před jeho dítětem. Muž si odmítl nasadit roušku, uvést kdo je a chtěl z místa odejít. Když takové akci přihlíží ještě dítě, může to pro něj být velmi traumatizující. „Je to pro něj jednoznačně zátěž,“ řekl Vymětal a dodal, že jsou postupy, jak takovou situaci vyřešit lépe. „To dítě se dá odvést, aby té situaci nepřihlíželo,“ řekl Vymětal s tím, že by se o dítě mohla postarat přivolaná strážnice.
Ohledně případu v Uherském Hradišti a dalších podobných akcí Kladníček připouští, že strážníci mohli jednat méně důrazně, ale zároveň je podle něj nutné přihlédnout k tomu, jak je ohledně koronavirových opatření polarizovaná společnost. „Vidíme, že někdo ty roušky chce nosit, a někdo ne,“ řekl Kladníček v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.