V boji proti pandemii koronaviru se jako nejlepší zbraň osvědčila vakcinace. U plně očkovaných lidí díky ní vzniká silná ochrana proti onemocnění. I přesto se může stát, že se virem nakazí. Poradíme vám, co v takovém případě dělat.
Případy, kdy covid dostali plně očkovaní lidé, jsou velmi vzácné. V USA bylo ze 157 milionů naočkovaných lidí CDC nahlášeno do 6. července pouze 5 186 případů, kdy byli lidé hospitalizováni nebo zemřeli. Více než pětina těchto případů pak nesouvisela s vakcinací, píše CNN.
„Pravděpodobnost, že se plně očkovaný člověk koronavirem nakazí nebo bude bezpříznakovým přenašečem, je opravdu nízká. I kdyby byla osoba nakažená, tak nese mnohem méně viru a má tak nižší šanci jej předat ostatním,“ podotkla doktorka a analytička Leana Wenová.
Na velký koncert bych nešel. Zpřísňovat se možná bude už v srpnu, varuje Prymula
Na velký koncert bych nešel, přiznal v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj hrozí kvůli rychlému šíření mutace delta zpřísnění opatření proti koronaviru už v srpnu.
„Dosud navíc nejsou důkazy o tom, že by imunita u lidí, kteří vakcínu dostali již na přelomu prosince a ledna, vyprchávala,“ doplnil doktor Jay Butler, zástupce ředitele pro infekční nemoci amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Kdy se nechat testovat?
Pro plně očkované osoby CDC vydalo pokyny, které se týkají testování, karantény a izolace po kontaktu s pozitivně testovanou osobou. Pokud nepociťují příznaky, nemusí test podstoupit. Stejně tak mohou upustit od karantény.
Existují však skupiny lidí, které by se testovat raději měly. Jedná se o ty, které pracují ve zdravotnictví, nápravném zařízení nebo v útulku pro bezdomovce.
Doktorka Wenová pak na rozdíl od pokynů CDC doporučuje očkovaným lidem, kteří tráví delší dobu v blízkosti infikované osoby, podstoupit test. Přestože může na první pokus vyjít negativně, radí, aby lidé byli sedm dní v karanténě. Následně by si měli udělat další test.
Lidé obcházejí povinnou karanténu po dovolené: Stačí se vyhnout českým letištím
Cestování z některých oblíbených turistických destinací je v této době značně komplikované. Po návštěvě řady zemí musí totiž Češi na několik dní do samoizolace. Některým lidem proto došla trpělivost a snaží se pravidla návratu obcházet – například tím, že volí cestu se zahraničními cestovními kancelářemi, aby se vyhnuli českým letištím.
„Pokyny CDC nezahrnují rozdíl mezi letmým setkáním s kolegou v práci, který bude covid pozitivní, a pečováním o někoho, kdo covid má. To je prostě velmi rozdílné,“ pokračovala Wenová. Podle ní je rozumné, aby se i lidé bez příznaků po dlouhodobém kontaktu s nakaženým nechali testovat a šli do karantény.
„Je třeba používat zdravý rozum. Nechci, aby do práce přišel někdo, kdo mi pak řekne, že se celou noc staral o svého manžela, který onemocněl covidem,“ konstatovala doktorka s tím, že takový člověk pak může ohrozit své kolegy.
S příznaky na test
Jak u neočkovaných, tak očkovaných lidí by příznaky onemocnění měly vést osobu k tomu, aby se šla testovat. „Viděli jsme, že mnoho lidí po celé zemi se ve skutečnosti nenechává testovat, i když mají příznaky. Myslí si, že covid skončil. A k těmto závěrům dospějí především lidé v oblastech s nízkou proočkovaností,“ uvedl generální chirurg Vivek Murthy.
- Co by měli dělat lidé, kteří jsou plně očkovaní a mají pozitivní test?
Očkovaní lidé, u kterých se v posledních deseti dnes vyskytly příznaky onemocnění, by se měli nechat otestovat. Pokud je výsledek pozitivní, měli by se podle doporučení CDC na deset dní izolovat od ostatních osob. Tedy – nakažená osoba by se měla izolovat od osob, které jsou zdravé. Oproti tomu karanténa slouží k oddělení osob, které byly viru jen vystaveny, aby se zjistilo, zda jsou nemocné.
„Pokud má osoba v izolaci průběžně negativní test, ale cítí se nemocně – má chřipku nebo je nachlazena, neměla by nemoc nadále šířit tím, že půjde do práce nebo na veřejná místa,“ pokračovala Wenová.
Podle CDC mezi příznaky onemocnění COVID-19 patří mimo jiné následující:
- Horečka nebo zimnice
- Kašel
- Dušnost nebo potíže s dýchaním
- Únava
- Bolesti svalů nebo těla
- Bolesti hlavy
- Ztráta chuti nebo čichu
- Bolest v krku
- Úcpání dutin či rýma
- Nevolnost nebo zvracení
- Průjem
Pokud přijde plně očkovaná osoba do kontaktu s někým, kdo je covid pozitivní a žije s lidmi, kteří nejsou očkovaní či mají slabou imunitu, měli by se podle lékařky Wenové všichni nechat otestovat. „I kdyby byl test negativní, pokračovala bych v karanténě od zranitelných členů rodiny po dobu sedmi dnů. Následně bych doporučila další test,“ dodala Wenová.
Jak probíhá onemocnění u očkovaných?
Pokud se covidem nakazí osoba, která je plně očkovaná, bude mít průběh nemoci lehčí. „Osobě bude méně špatně, než kdyby nebyla očkovaná,“ podotýká Wenová. I po očkování se mohou objevit nepříjemné příznaky, ale je nepravděpodobné, že by byl pacient hospitalizován nebo by zemřel.
„Pokud by se osoba nenechala očkovat, mohla by skončit v nemocnici. Díky tomu, že dostala vakcínu, má například bolesti svalů a horečku, ale ta po několika dnech odezní. To je hlavní důkaz síly vakcíny,“ doplnila Wenová.