Švédskému nábytkářskému řetězci sídlícímu v Nizozemsku se v České republice daří. V loňském roce jeho české dceři sice klesly tržby i zisk, stále ale vydělala přes miliardu korun. Zahraniční vlastník zároveň rozhodl, že si z Česka vyplatí zisky z minulých let ve výši 1,4 miliardy korun.
Česká IKEA v uplynulém fiskálním roce, který trval od září 2019 do konce loňského srpna, vydělala 1,1 miliardy korun při tržbách ve výši 10,5 miliardy. Zisk se sice asi o osm procent meziročně snížil, nábytkářský řetězec to ale vzhledem k dopadům koronavirové krize považuje za solidní výsledek. Výrazně k tomu přispěl nárůst prodejů přes internet, který se meziročně téměř zdvojnásobil.
Údaje vyplývají z výroční zprávy, která vyšla ve Sbírce listin. Ve výroční zprávě se rovněž uvádí, že zahraniční vlastník české pobočky IKEA, společnost Ingka Hohlding Europe se sídlem v nizozemském Leidenu, rozhodl o rozdělení 1,4 miliardy korun v podobě zisku, který vznikl v hospodářském roce 2019, a nerozdělených zisků z předchozích let.
Nová výdejní místa
Vedení IKEA ve zprávě uvádí, že společnost má před sebou náročný rok a je si vědomo, že „koronavirová pandemie hned tak neskončí“. IKEA je ale prý připravena tuto situaci přijmout jako nový normální stav. „Urychlíme iniciativy změřené na naše tři důležité pilíře – přístupnost, cenovou dostupnost a strategii udržitelnosti Dobré pro lidi i pro planetu,“ píše se dále v dokumentu.
Společnost plánuje, že v tomto roce dokončí transformaci, jejímž cílem je zajistit, aby IKEA byla efektivnější a lépe propojená v rámci všech svých provozů a reflektovala měnící se potřeby zákazníků.
Řetězec IKEA v České republice provozuje celkem čtyři obchodní domy, dva v Praze a po jednom v Brně a Ostravě. Otevřela ale výdejní místa také v Hradci Králové, Liberci a Zlíně, čímž reagovala na rostoucí zájem o on-line nakupování. Pro českou pobočku IKEA pracovalo přes 1 600 zaměstnanců, IKEA dle výroční zprávy jejich stavy nesnižovala a vyplácela jim plné mzdy.