Obchody jsou podle vládního nařízení zatím zavřené do 10. ledna. S velkou pravděpodobností ale kabinet na čtvrtečním zasedání rozhodne o prodloužení termínu. Někteří obchodníci se připravují na to, že dříve než ke konci ledna neotevřou.
Některé obchody sice avizují, že 11. ledna opět otevřou, své plány ale nejspíš budou muset změnit. Na znovuotevření kamenných prodejen láká například síť obchodů s obuví Humanic.
Jsme ve fázi masivního šíření. Čeká nás až 30 tisíc nakažených denně koncem ledna
Česko míří ke 30 tisícům nakažených denně koncem ledna. Taková čísla ukazuje realistický scénář, který ve středu před poslanci představil šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. V nemocnicích by pak mohlo být nejméně 9 tisíc nebo až přes 11 tisíc nakažených. To by už znamenalo totální vyčerpání systému.
„Vycházíme z aktuálního rozhodnutí vlády, kdy bylo stanoveno, že prodejny budou minimálně do 10. ledna pro zákazníky uzavřeny. Pakliže dojde k prodloužení tohoto omezení, budeme naše zákazníky na webových stránkách včas informovat. Nařízení vlády budeme respektovat,“ řekla CNN Prima NEWS marketingová manažerka Humanic CZ Eliška Křížová.
Dokdy budou muset obchody zůstat zavřené, nechtěl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) prozradit. „Nechci dělat žádné prognózy, budeme to řešit na vládě,“ sdělil CNN Prima NEWS Havlíček.
Někteří obchodníci se připravují na to, že situace zůstane stejná téměř celý měsíc. „Rozhodně se neposunujeme do čtyřky a v tom novém návrhu systému PES zůstávají otevřené jen základní potřeby. Nečekáme, že by se obchody otevřely. Počítáme spíš ke konci ledna nejdřív. Situace teď není dobrá,“ konstatoval šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Ať vláda udělá výjimky, žádají obchodníci
Vláda by ale podle něj měla přehodnotit, jestli by nebylo vhodné udělit určitým prodejnám výjimky. „Co by mělo smysl a co by vláda mohla udělat, je zamyslet se nad tím, co je skutečně zavřené. Dospělí bez nového oblečení asi vydrží, ale například oblečení pro miminka, která neustále rostou, to moc nejde. Problémy jsou také v papírnictví, protože děti jsou doma, potřebují dělat úkoly a rodiče jim nemají kde nakoupit věci,“ popsal pro CNN Prima NEWS Prouza.
Ze zákazu prodeje mají výjimku například obchody prodávající základní zboží, potraviny, lékárny a drogerie. Otevřená mohou být i květinářství či galanterie.
Aby nedocházelo k diskriminaci malých obchodníků, vláda zakázala prodávat v supermarketech jiné zboží než to základní potřeby. Elektroniku, hračky nebo zmiňované oblečení pro děti si tak v žádném kamenném obchodě nekoupíte.
Kromě obchodů se nařízení týká také služeb, jako jsou kadeřnictví či kosmetika, ale i restaurací a hospod či škol. Do lavic prezenčně chodí jen prvňáci a druháci.