Lidé, kteří prodělali covid, jsou zřejmě stejně chránění jako očkovaní lidé a imunita jim může vydržet až jeden rok. Na semináři odborníků ke covidu to řekla předsedkyně zdravotního výboru Věra Adámková (za ANO).
Zjištění vychází z více než 600 studií z celého světa. S podrobnými výsledky chce seznámit ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). „Prodělaná nemoc pacienty evidentně chrání, jsou pravděpodobně po nějaké náloži (viru) chráněni jako očkovaní (…) Ukázalo se, že u pacientů, kteří nemoc prodělali, ochrana bude trvat až rok,“ uvedla na semináři Adámková.
Žádná vakcína není stoprocentní
Stejně jako u očkování se však podle ní musí brát v potaz možné odchylky. O těch, které přináší vakcinace, hovořil na čtvrtečním brífinku s novináři Vojtěch. „Je jasné, že žádná vakcína na světě nechrání stoprocentně. I nejlepší vakcína má 90procentní účinnost. Nemůžeme čekat, že se vůbec nikdo nenakazí,“ konstatoval. Ten spolu s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem proto apeloval, aby se nechávali očkovat všichni.
Zrušení testů zdarma od září? Lidé se jim budou vyhýbat, posuňme to, apeluje Prymula
Když si lidé budou muset testy od září platit, budou se jim vyhýbat, upozornil epidemiolog Roman Prymula. V pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS uvedl, že plán ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by se měl posunout o dva měsíce.
I když je možnost, že se lidé nakazí, díky vakcíně jsou eliminovány těžké průběhy onemocnění, hospitalizace a možná smrt spojená s koronavirem. Odborníci mluví o 70 až 80 procentech proočkovanosti, která je potřeba ke kolektivní imunitě. S příchodem nové varianty koronaviru delta by však kolektivní imunita mohla vzniknout až při proočkovanosti zhruba 85 procent populace.
I přes výhody, které lidem s očkováním vzniknou, jsou nadále skupiny těch, kteří vakcinaci odmítají. Podle Kubka se jedná o „černé pasažéry“, kteří se chtějí sjet na vlně očkovaných, aby se dosáhlo kolektivní imunity. „Jenže i oni si musí koupit lístek (nechat se očkovat),“ podotkl Kubek. O změnách mluvil například v souvislosti s onemocněním zdravotníků. Dosud se nechalo očkovat více než 80 procent lékařů, 75 procent sester a zhruba 70 procent ostatního zdravotního personálu.
„Když byla situace nejkritičtější, onemocnělo 77 tisíc zdravotníků a z toho 12 tisíc lékařů. Zemřelo jich 88, z toho 34 lékařů. Za poslední dny neonemocněl žádný. Situace je nesrovnatelně jiná,“ podotkl Kubek. Vojtěch pak doplnil, že po aplikaci druhé dávky vakcíny u téměř čtyř milionů lidí bylo zachyceno 4 030 nákaz. „Tato čísla jsou vypovídající a jakákoliv jiná nejsou pravdivá,“ dodal.