O tom, že reálné počty covidových obětí a čísla uváděná ve statistikách se v řadě států rozcházejí, se spekuluje už delší dobu. Vědecká studie publikovaná časopisem Science teď ukázala, jak doopravdy koronavirus řádil během nejtvrdší vlny v Indii. Odborníci došli k závěru, že země „zapomněla“ k oficiální statistice přičíst 3,4 milionu obětí.
V předminulém i loňském roce se z Indie šířily mrazivé snímky přeplněných hřbitovů, márnic a krematorií ilustrující řádění koronavirové varianty delta, která původně z druhé nejlidnatější země světa pochází.
Jenže ačkoli virus Indii na první pohled velmi zasáhl, v koronavirových statistikách si oficiálně vede lépe než USA. V jihoasijské zemi mělo na covid zemřít necelých půl milionu lidí. To ale podle nejnovější vědecké studie, která dlouhodobě rozebírala situaci v zemi, zřejmě není tak úplně pravda.
„Během pandemie jsme zažili ‚indický paradox‘, kdy jsme pozorovali řadu infekcí, ale ne příliš smrti,“ uvedl lídr studie, epidemiolog Prabhat Jha z Torontské univerzity. „Připomínalo to puzzle, když jste chtěli zjistit, co za tím vězí. Když jsme se na to zaměřili, došlo nám, že ve statistikách evidentně některá úmrtí chybí,“ dodal.
Miliony zemřelých, o kterých nikdo neví
Nemá jít přitom o žádnou drobnou statistickou odchylku. Podle výzkumu by se mělo k současnému zhruba půl milionu přičíst ještě 3,4 milionu obětí, které nikdo nezohlednil. Přičemž tento údaj se má týkat pouze období mezi červnem roku 2020 a červencem 2021.
Vědci tím přímo neříkají, že by indická vláda chtěla konkrétní čísla tajit, i když i tento předpoklad může mít na oficiální statistiky v zemi vliv. Výzkum dospěl k závěru, že za výraznou odchylku může zkrátka fakt, že úřady nemají reálná data k dispozici. Indie je velká a v řadě oblastí chudá země, kde lidé umírají „mimo systém“.
„Když někdo zemře v Severní Americe, obvykle se to stane v nemocnici, opatrovnickém domě nebo v domácnosti, kde koroner potvrdí úmrtí příslušným dokumentem,“ vysvětlil podle webu NBC Jha. „Jenže v Indii, zejména v zemědělských oblastech, se často stane, že tam spálí tělo na poli a nikde se o tom nevede oficiální záznam,“ uzavřel.
Vědci se ke konkrétním odhadům dostali mimo jiné díky plošnému dotazníku, kterého se účastnilo 140 tisíc Indů.