V důsledku covidu dosud oficiálně zemřelo téměř 5,5 milionu lidí. Skutečný počet obětí nejhorší pandemie za posledních sto let však může být daleko vyšší. Do oficiálních statistik se totiž nemusely dostat všechny osoby, které na covid zemřely. Stejně tak se můžeme jen opírat o dohady, kolik lidí zemřelo kvůli odkladu zdravotní péče způsobeném koronavirovou pandemií. Analytici časopisu The Economist proto spočítali, jak smrtelný covid doopravdy je.
Kolik lidí doposud zemřelo kvůli covidu? Na jednoduchou otázku může přijít možná překvapivě hned několik různých odpovědí. Záleží totiž, jak definujeme slovíčko „kvůli“. Na jedné straně totiž máme k dispozici oficiální statistiky, na straně druhé je však třeba vzít v potaz další proměnné, které skutečnou bilanci pandemie ovlivňují.
Hořejší: Omikron je za dveřmi, zahltí nás. Bez třetí dávky jako byste nebyli očkovaní
Omikron je za dveřmi, varoval imunolog Václav Hořejší v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. „Zahltí nás stejně jako v jiných zemích, třeba Velké Británii nebo Dánsku. Už však začíná přicházet, jak ukazují čísla nakažených. Přestávají klesat a stagnují,“ uvedl.
Analytici prestižního časopisu The Economist odhadli, kolik lidských životů si nejhorší pandemie za posledních sto let opravdu vyžádala. Ke 4. lednu na covid oficiálně zemřelo bezmála 5,5 milionu lidí na celém světě. Vyplývá to z údajů portálu Worldometer.info, který data o potvrzených případech, úmrtích nebo uzdravených přebírá z národních statistik jednotlivých zemí.
Realita je dvakrát až čtyřikrát horší
Jenže podle analytiků The Economist může být skutečný počet obětí téměř čtyřikrát větší, konkrétně 21,8 milionu. „Mnoho lidí, kteří zemřeli na covid, nebylo na koronavirus testováno, a tak se do oficiálních statistik nedostali. Zároveň někteří lidé, kteří zemřeli na covid, měli i další zdravotní komplikace, které by způsobily jejich smrt tak či tak,“ píše The Economist. A připomíná, že mezi oběti pandemie koronaviru je nutné započítat také lidi, kterým se nedostala včasná zdravotní péče kvůli zahlcení nemocnic nebo u kterých se ze stejných důvodů opozdila prevence.
Analytici pro svůj odhad úplně striktně mezi popsanými případy nerozlišují, a tak namísto o obětech covidu hovoří o „nadměrných úmrtích“. Do této kategorie pak lze zahrnout jak zemřelé na covid z oficiálních statistik, tak odhadovaný počet zemřelých, jejichž smrt s pandemií bezprostředně souvisí.
Ticho před bouří? Během 14 dnů dojde k prudkému nárůstu počtu nakažených, varuje Prymula
Česko eviduje nejméně nově nakažených i hospitalizovaných za téměř čtvrt roku. Epidemická situace se přes Vánoce zlepšila a počet nově nakažených za sobotu dokonce spadl pod jeden tisíc. Přestože podle epidemiologů čísla správně ilustrují situaci, jde prý pouze o ticho před bouří.
Za rozumný odhad přitom považují necelých 19 milionů obětí pandemie koronaviru. Experti ale zároveň uvádějí, že s 95procentní pravděpodobností se tento počet může pohybovat v intervalu od 11,7 do již zmíněných 21,8 milionu obětí. I kdybychom tedy připustili dolní mez odhadu, zemřelých v souvislosti s covidem je přibližně dvakrát více, než uvádějí oficiální statistiky.
Češi nejsou „best in covid“
A jak si v bilanci obětí covidu stojí jednotlivé země? Pro srovnatelnost je třeba vycházet z údajů přepočtených na 100 tisíc obyvatel. Z tohoto pohledu je na tom podle oficiálních údajů dosud nejhůře Peru s téměř 608 oběťmi. Druhé Bulharsko pak vykazuje téměř 450 zemřelých na 100 tisíc obyvatel. V první desítce figuruje také Česká republika, kde v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zemřelo na covid bezmála 340 osob. Naopak nejlépe z oficiálních statistik vychází africké Burundi, ostrov Vanuatu v Oceánii a Čína. Tyto země vykazují 0,3 oběti covidu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.
Jenže odhadovaná skutečnost toto pořadí zásadně mění. Podle analytiků The Economist pandemie koronaviru nejhůře dolehla na Bulharsko, kde se počet nadměrných úmrtí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel pohybuje mezi 850 a 880. To je o 90 procent více, než vyplývá z oficiálních čísel. Naopak nejlépe z takového srovnání vychází Palau, kde počet obětí covidu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel dosahuje maximálně 48.
Česká republika se v této statistice posouvá z osmé na 32. pozici. Počet skutečně zemřelých v souvislosti s covidem je pak u nás asi o 10 procent vyšší, než uvádějí oficiální statistiky. Česko rovněž patří mezi státy, kde se odchylka odhadovaného skutečného počtu obětí covidu liší od oficiálních dat nejméně.