Začátkem května začali lékaři v Indii panikařit kvůli nárůstu výskytu tzv. mukormykózy – vzácné a potenciálně smrtelné infekce známé také jako černá plíseň. Mnoho nakažených jsou pacienti s COVID-19 nebo ti, kteří teprve nedávno nákazu prodělali. V posledních několika týdnech byly po celé zemi hlášeny tisíce případů černé plísně, stovky lidí byly hospitalizovány a nejméně 90 jich zemřelo. Ústřední vláda mukormykózu zařadila mezi nemoci podléhající oznamovací povinnosti.
Černá plíseň se dobře tvoří ve vlhkém prostředí. Onemocnění může způsobovat několik druhů plísní. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nejsou tyto plísně pro většinu lidí škodlivé, ale mohou způsobit závažné infekce u osob s oslabeným imunitním systémem.
Ganga dál vyplavuje stovky mrtvol. Vypovídá to o skutečné covidové situaci, míní experti
Stovky mrtvol plavou ve vodách posvátné indické řeky Gangy, další leží spálené v písku na jejích březích ve státech Uttarpradéš a Bihar. Tamní lidé se obávají, že jde o oběti covidu. Mrtví na břehu řeky společně s nepřetržitě hořícími hranicemi a krematorii, jimž dochází místo, vypovídají podle BBC o obětech, které jsou v oficiálních číslech „neviditelné“.
Nemoc běžně postihuje dutiny nebo plíce poté, co člověk vdechne spory hub ve vzduchu. Může také postihnout kůži s povrchovým poraněním, jako je pořezání nebo popálení. Příznaky závisejí na tom, kde v těle plíseň roste, ale může se objevit otok obličeje, horečka, kožní vředy a černé léze v ústech.
Černá plíseň se „začíná projevovat jako kožní infekce ve vzduchových kapsách, které se nacházejí za naším čelem, nosem, lícními kostmi, mezi očima a zuby,“ uvedlo indické ministerstvo zdravotnictví v prohlášení ze 14. května. „Poté se šíří do očí, plic a může se rozšířit i do mozku. Vede ke zčernání nebo změně barvy nad nosem, rozmazanému nebo dvojitému vidění, bolesti na hrudi, dýchacím potížím a vykašlávání krve,“ pokračoval resort. V nejtěžších případech se infekce „přes cévy dostává do mozku“, což může způsobit ztrátu zraku nebo vytvořit „zející díru“ v obličeji. „Pokud není kontrolována a léčena, může být úmrtnost 20 až 50 procent,“ dodalo.
Často je nutný chirurgický zákrok k odříznutí odumřelé nebo infikované tkáně. „U některých pacientů to může vést ke ztrátě horní čelisti, někdy dokonce oka,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví ve svém prohlášení.
Jakou má plíseň souvislost s COVID-19?
K infekci jsou náchylnější lidé se sníženou imunitou, včetně pacientů s COVID-19, diabetici, lidé užívající steroidy nebo lidé s rakovinou a po transplantaci orgánů.
Kravskou moč piju každý den. Proto nemám koronavirus, hlásá indická poslankyně
Kravská moč chrání před plicními infekcemi a může také zabránit nemoci COVID-19. Alespoň to tvrdí indická poslankyně Pragya Singh Thakurová z Bhopálu. Video s její „babskou radou“ se rychle rozšířilo po sociálních sítích, píše web Scroll.in.
Pacienti s covidem jsou k infekci obzvláště náchylní, protože virus ovlivňuje nejen jejich imunitní systém – léky na léčbu mohou také potlačit jejich imunitní reakci. „Vzhledem k těmto faktorům čelí pacienti s COVID-19 obnovenému riziku, že neuspějí v boji proti útokům organismů,“ uvedlo ministerstvo s odkazem na plísně, které mukormykózu způsobují. Resort ale upozornil, že „to neznamená, že každý pacient s covidem se mukormykózou nakazí“.
Podle CDC se černá plíseň léčí antimykotiky, která se často podávají nitrožilně. Mezi nejběžnější léky patří Amfotericin B – lék, který se v současné době využívá i v indických státech. Ke zotavení je potřeba medikament užívat až po dobu šesti týdnů. Uzdravení závisí na tom, jak brzy bylo onemocnění diagnostikováno a léčeno. Poptávka po Amfotericinu B v Indii stoupá. Je ho však nedostatek, protože nemocnice s takovým počtem případů nepočítaly.
Kde byla v Indii černá plíseň hlášena?
Mukormykóza byla hlášena v pěti indických státech – v Maháráštře, Madhjapradéši, Harijáně, Telangánu a Gudžarátu bylo dosud zaznamenáno více než 3 200 případů černé plísně. Nejvyšší počet má Maháráštra, kde je hlášeno více než dva tisíce případů a 800 hospitalizovaných. Nejméně 90 lidí v tomto státě na toto onemocnění zemřelo. Gudžarát zase hlásí minimálně 369 případů v jedné nemocnici.
Ve čtvrtek ústřední vláda klasifikovala mukormykózu jako nemoc podléhající hlášení, což znamená, že všechny státy a svazová území musí své případy hlásit federálním úřadům. „Nyní máme novou výzvu v podobě černé plísně. Musíme být obezřetní a připravit se na ni,“ řekl v pátek indický premiér Naréndra Módí.