Těžká dřina v pekelné výhni, kdy teploty míří k 50 °C. Bez práce umřeme hlady, tvrdí Indové

Indické město Sri Ganganagar zažilo extrémně vysoké teploty, které dosahovaly téměř 50 stupňů Celsia. Lidé ale musí pracovat i v těchto podmínkách, jinak nebudou mít co jíst, uvádí web The New York Times. Enormní vedra v současnosti trápí i Evropu.

Nesnesitelné teploty, které každé léto panují v Indii, ohrožují životy a živobytí lidí. Pro mnoho lidí tam před horkem není úniku. Klimatizace je nesplnitelný sen a často se pracuje venku na přímém slunci. Zdravotnické služby nestíhají a ekonomika trpí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čeští turisté uvázli na letišti na Madeiře. Spali jsme na židlích a nemohli ke kufrům, líčí žena

V nejlidnatější zemi asijského kontinentu, který se otepluje dvakrát rychleji, než je globální průměr, vedra mění běžný rytmus života. Sri Ganganagar, město v pouštním státě Rádžasthán, byl v polovině června nejteplejším místem v zemi, uvádí web The New York Times.

Práce v 50 °C

Lidé tam vstávají před svítáním, aby využili nižších teplot. Už v šest ráno je kolem 30 stupňů. Kulwinder Singh a jeho syn Gurveer pracují na svém bavlníkovém poli. Gurveer pak jde pomáhat své matce připravit krmení pro dobytek, zatímco jeho sestra skládá prostěradla na postele na dvoře, kde rodina spí v noci kvůli horku.

V devět hodin již teploměr ukazuje 36 stupňů. U místního kanálu se koupou děti. Šestnáctiletý Anmol Varma, který pracuje v obchodě s autopříslušenstvím, řekl, že tam chodí často. „Jsem tu i celý den,“ říká.

O hodinu později teplota stoupne na 40 stupňů a podmínky pro dělníky pracující na staveništi jsou velmi náročné. Práci ale přerušují pouze během nejteplejších hodin dne, které teprve přijdou. „Prostě pijeme víc vody,“ řekl pětapadesátiletý Nihal Chand. „Když je nám horko, jdeme se trochu ochladit pod strom, ale tam je taky horko, není to jako v klimatizované místnosti,“ dodal.

V 11 hodin teploty vystoupají na 42 stupňů a s rostoucími teplotami se zvyšuje i počet pacientů ve zdravotní klinice ve vesnici Chak Maharaj Ka. Doktorka Purnima Bishnoiová, která centrum řídí, tvrdí, že vesničané již mají dostatek zkušeností s tím, jak horkům čelit.

V poledne teploměr ukáže 43 stupňů. Vesnice kolem Sri Ganganagaru jsou téměř prázdné, protože se lidé schovávají ve svých domech. Stánky ve městě ale zůstávají otevřené a stavební práce pokračují navzdory nesnesitelnému horku. Hasiči rozprašují po ulicích vodu. „Hlavní problém jsou dělníci a lidé, kteří pracují venku. Pokračují v práci, protože jinak by zemřeli hlady,“ popsal Deepak Monga, šéf hlavní městské nemocnice.

Ve tři hodiny odpoledne dosahuje teplota maxima 47 °C, kde se ustálí na několik hodin. Na dálnici vedoucí do vesnice Chak Maharaj Ka roznáší jedna rodina kelímky s vodou. Podle ní jde o charitu a dobré skutky lidi spasí. „To je jediná věc, která vás provází,“ řekl dvacetiletý Bhupender Suliya.

Po západu slunce, tedy kolem 19:30, teplota klesá na 37 stupňů. Děti ale stále skáčou do vody, aby se ochladily. Gurmail Singh a jeho rodina strávili večer venku a připravují si znovu postele na dvoře. Usnout je však přesto těžké. „Komu to v tom vedru jde?“ ptá se bezradně Singh.

Vysoké teploty sužují i Evropu

Extrémní vedro sužuje nyní i Evropu. Jedny z nejhorších podmínek panují ve Španělsku, kde si lesní požáry vyžádaly dvě oběti. Podle vlády shořelo více než 65 kilometrů čtverečních. V Seville se očekávalo zvýšení teplot až na 43 stupňů Celsia.

S vedrem se potýká také Francie. Hasiči zasahovali u více než 300 mimořádných událostí, uvedla ve středu na tiskové konferenci francouzská ministryně životního prostředí Agnès Pannier-Runacher. Národní meteorologická služba Météo-France vydala ve středu nejvyšší stupeň výstrahy pro čtyři regiony ve východní Francii, kde se očekávaly nejvyšší teploty od 36 do 39 stupňů Celsia.

Kvůli vedrům jsou uzavřené některé památky. Návštěvníci do čtvrtka nesmí na vrchol Eiffelovy věže, v belgickém Bruselu zase kvůli teplotě 37 stupňů předčasně zavřeli Atomium – turistickou atrakci tvořenou obrovskými ocelovými koulemi.

Vysoké teploty trápí také Itálii. Na pohotovostních odděleních podle médií stoupl počet přijatých pacientů až o pětinu. Většinu tvoří starší lidé trpící dehydratací. Ve Florencii, kde bylo v úterý 38 stupňů, v části města kvůli vysokému odběru elektřiny vypadl proud. Lidem tak dočasně nefungovala klimatizace.

Před vysokými teplotami varují také meteorologové v Česku. Pro některé oblasti je v platnosti druhý stupeň výstrahy, teploty totiž ojediněle vystoupí až na 37 °C. „Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata v automobilech zaparkovaných na přímém slunci. Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, starším a nemocným občanům,“ uvedli meteorologové.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vedra ohrožují miminka na životech, varuje lékařka. Jak nejmenší děti nejlépe chránit?

Tagy: