Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta po březnovém zvýšení o dvě procenta. Inflaci táhly vzhůru hlavně ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z informací, které v pondělí na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti předchozímu měsíci spotřebitelské ceny v dubnu stouply o 0,7 procenta. Ekonom Lukáš Kovanda označil dubnový růst inflace za nečekaně silný.
„Dubnové zrychlení meziročního růstu cen na téměř tři procenta bylo způsobeno především růstem cen potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Ceny zboží v dubnu v úhrnu meziročně vzrostly o 1,4 procenta a ceny služeb se zvýšily o 5,3 procenta.
ČTĚTE TAKÉ: Růst daně z nemovitosti překvapil řadu Čechů. Spočítejte si, kolik nově zaplatíte
Tempo zrychlení inflace je podle ekonoma Kovandy nečekané. „Inflace v Česku v dubnu nečekaně silně vystřelila vzhůru, na 2,9 procenta. Stále tedy není zkrocena. ČNB čekala, že dosáhne úrovně 2,5 procenta, trh předpokládal dokonce jen 2,4 procenta. Koruna v reakci citelně posiluje, sázky na další výrazné snižování úrokových sazeb ČNB totiž slábnou,“ řekl expert.
Z potravin většina sledovaných položek v dubnu zmírnila meziroční pokles. Ceny mouky byly v dubnu nižší o více než 19 procent, masa o téměř čtyři procenta, polotučného trvanlivého mléka o 11,4 procenta a vajec o 15,5 procenta. Zdražila zelenina o 2,4 procenta a čokoláda o více než devět procent. Ceny nealkoholických nápojů zrychlily meziroční růst na 5,4 procenta.
Výborný se státním srovnávačem cen potravin narazil. Řetězce mu odmítly poskytovat data
Snaha ministra zemědělství o vznik státního srovnávače cen potravin ztroskotala. Marek Výborný (KDU-ČSL) narazil u obchodů, které mu odmítly dodávat potřebná data. Podle některých ekonomů český spotřebitel o nic nepřišel, podle jiných je však škoda, že podobný srovnávač neexistuje. Aplikace mohla vyvíjet na supermarkety soustavný tlak, který by jim bránil ve zdražování.
„Na meziroční růst cenové hladiny měly již tradičně největší vliv ceny v oddíle bydlení,“ uvedli statistici. Ceny nájemného z bytu se zvýšily o 7,2 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,6 procenta, vodného a stočného o více než desetinu, elektřiny o 12 procent a tepla a teplé vody o 2,8 procenta. Zemní plyn v dubnu proti loňsku zlevnil o 5,8 procenta a cena tuhých paliv byla nižší o téměř pět procent.
Lihoviny se v dubnu prodávaly meziročně o 10,4 procenta dráž, cena vína stoupla o 5,5 procenta, piva o 6,5 procenta a tabákových výrobků o 7,1 procenta. Pohonné hmoty a oleje zdražily o 8,4 procenta. Za stravovací služby lidé v dubnu platili o téměř osm procent více než před rokem, za ubytovací služby o více než devět procent více.
V meziměsíčním srovnání ceny zboží úhrnem vzrostly o procento a ceny služeb zůstaly na březnové úrovni. Nealkoholické nápoje proti březnu zdražily o 2,8 procenta, vepřové maso o 4,6 procenta, zelenina o 2,3 procenta a čokoláda o téměř 11 procent. Vzhůru šly také ceny pečiva, drůbeže, uzenin a sýrů, klesly ceny ovoce. Alkohol zdražil i meziměsíčně, víno o 5,4 procenta, lihoviny o 3,8 procenta a pivo o 1,4 procenta. O 1,2 procenta vzrostly ceny tabákových výrobků, o 2,7 procenta ceny pohonných hmot a olejů. Meziměsíčně zlevnily dovolené s komplexními službami o 4,2 procenta.
ČSÚ v pondělí zveřejnil také informace o březnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. U vývozních cen zrychlil meziroční růst na 1,8 z únorových 1,6 procenta. Dovozní ceny vzrostly meziročně o 0,1 procenta po únorovém poklesu o 1,1 procenta. „V meziročním srovnání pokračovalo výrazné snížení cen elektřiny, ve vývozu i dovozu o více než 30 procent,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Meziměsíčně byly ceny vyváženého zboží vyšší o 0,1 procenta a dováženého o 0,4 procenta.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: KALKULAČKA: Růst daně z nemovitosti překvapil řadu Čechů. Spočítejte si, kolik nově zaplatíte