Ekonom: Vláda v komunikaci selhala. Částka, kterou dostaneme, nám stejně nic neřekne

Volání po jistotě je sice hezké, ale musíme si uvědomit, že informace o tom, jestli si odečteme na energiích dva tisíce nebo pět, nám stejně nic neřekne. Nikdo totiž neví, jaké budou ceny za energie v nadcházejícím roce. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Petr Bartoň. Zmatky, které kolem úsporného tarifu panují, vládě vytkl. Podle něj komunikačně selhala.

„Celá bouře ve sklenici vody vznikla z formálního důvodu, když se zjistilo, že se finální částka 66 miliard měla rozdělit na dva rozpočty. Najednou začala panika, když někdo mluvil o tom, že se letos vyplatí jen určitá podílná suma. Přitom to bylo v plánu nejspíše už od začátku,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Bartoň s tím, že jde o „komunikační selhání ze strany vlády“.

Že to měla vláda skutečně v plánu už od začátku, potvrdil sám ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

„Na druhou stranu si musíme uvědomit, že to volání po jistotě je sice hezké, ale uvědomme si, že informace, jestli lidé dostanou dva tisíce nebo pět, nám stejně nic neřekne. Protože nikdo z nás dnes neví, jaké budou ceny energií během zimy. Asi nikdo nepočítá s tím, že zůstanou neměnné. S největší pravděpodobností porostou,“ vysvětlil ekonom společnosti Natland Petr Bartoň.

„Ta nejistota by nás čekala i v případě, kdyby vláda vyhlásila finální podobu podpory. Takže i kdybychom věděli, jestli si odpočítáme dva tisíce nebo pět, tak nevíme, od jaké částky to bude,“ doplnil ekonom.

Na takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za energie, půjde letos čtvrtina z celkově schválené podpory 66 miliard korun. Všem bez rozdílu tak vláda letos pošle 2 000 až 2 500 korun. Slibované podpory až 16 tisíc korun se domácnosti letos nedočkají. Zbytek vláda slibuje v rámci této topné sezony příští rok.

Lidé zpláčou nad výdělkem

„Vláda vyvolala dojem, že těch 16 tisíc korun bude vyplaceno už v této podzimní sezóně. Nyní se dozvídáme, že suma bude rozdělena do dvou let. Lidé sice peníze nakonec dostanou, ale ti, kteří očekávali, že se jim pomůže v blížícím se podzimním čase, tak zpláčou nad výdělkem. Dostanou jen osmkrát méně, zhruba 2 000 až 2 500 korun. Pomoc je v základu špatná a nemění nic,“ zhodnotil před několika dny ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Zákon zavádějící takzvaný úsporný tarif budí vášně i v rámci koalice a opozice. Opozičnímu hnutí ANO se na schválené novele energetického zákona nelíbí, že stále nejsou známé podrobnosti o přesné podobě úsporného tarifu. „Jozef Síkela (za STAN) je jednoznačně nejslabším článkem vlády. Jeho ministerstvo ten balíček chystá šest měsíců a on to stále není schopen předložit normálně Sněmovně, je to ostuda. Nevíme, kdy pomoc přijde ani kolik peněz kdo dostane a jak rámec bude nastaven,“ kritizoval ministra průmyslu a obchodu Aleš Juchelka (ANO).

Síkela však na kritiku zpětně zareagoval ve vysílání CNN Prima NEWS. „Nikdy jsme neřekli, že 100 procent z 66 miliard vyplatíme dopředu. Opozice vše nazývá chaosem, přitom chaos je ona sama,“ hájil postup vlády Síkela.

O konečné podobě příspěvku pro jednotlivé domácnosti kabinet rozhodne v druhé polovině srpna. Úsporného tarifu se domácnosti dočkají 1. října. Podepsaná novela zákona má vstoupit v účinnost den po svém vyhlášení ve Sbírce zákonů. Až pak vláda přijme nařízení, ve kterém stanoví podrobnosti, například právě výši příspěvku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:56

KOMENTÁŘ Jiřího Justa: Lynčovat Amnesty International za kritiku Ukrajiny je pokrytecké

07:31

Z ukrajinských přístavů vypluly další dvě lodě s obilím, informovalo turecké ministerstvo obrany

07:22

Raketomety HIMARS zasáhly pozice ruských okupantů v Melitopolu, tvrdí starosta

06:53

Šéf OSN Guterres volal po přístupu pozorovatelů do Záporožské jaderné elektrárny

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Povstane Mariupol z popela? Rusové představili velké plány. Bude jako nový do tří let, tvrdí

Přístavní město Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny se stalo jedním ze symbolů ruské invaze, která trvá již od února. Město bylo krvavými boji a neustálým bombardováním či ostřelováním téměř srovnáno se zemí. Zahynuly zde až tisíce lidí. Rusko, které nyní Mariupol okupuje, přichází s plánem na jeho kompletní rekonstrukci. Chystá se znovuvybudovat infrastrukturu, a to už do roku 2025.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.