Rok 2022 bude náročným rokem především pro naše peněženky. Už nyní klepe na dveře velmi vysoká inflace, která s sebou nese výrazné zdražení a znehodnocení vydělaných peněz. Co vše nás v roce 2022 v ekonomice čeká a jaký bude vývoj hypoték nebo důchodů shrnul do ekonomické prognózy ekonom Lukáš Kovanda. Společně s ním sestavila redakce CNN Prima NEWS osmero nejočekávanějších změn.
1. Utáhneme si opasky – dožene nás inflace
Ekonomické dopady pandemie koronaviru byly v roce 2021 mírnější, než se zpočátku předpokládalo. To vše ale především proto, že následky a s tím nutnost jejich řešení se přesunuly až do letošního roku. „Zaměstnanci si budou muset utáhnout opasky zřejmě nejvíce od 90. let. Platy a mzdy totiž zřejmě sice porostou tempem kolem pěti až šesti procent, ale ani to nebude stačit na pokrytí inflace, která se může celoročně blížit k sedmi procentům,“ uvedl ve své analýze ekonom Lukáš Kovanda.
Podle něj dokonce může být letošek rokem největšího propadu reálných mezd (čili růstu mezd, od něhož je odečtena inflace) od 90. let minulého století. V praxi to tak znamená, že ve výplatě sice budete mít třeba i o nějakou tu korunu navíc, ale ve skutečnosti si za to koupíte méně věcí než v letech předchozích.
S drahotou, která české občany čeká, je připravena bojovat i vláda. Snížovat inflaci chce začít tím, že začne omezovat zbytečné výdaje státu. „Inflace znehodnocuje to, co mají lidé našetřeno, znehodnocuje jejich mzdy a zdražuje. I kdybychom lidem přidávali víc a víc, budou mít stále méně, pokud inflaci nezastavíme, a to nemůžeme dopustit,“ řekl Fiala v nedělní Partii na CNN Prima NEWS.
2. Benzín vyletí nad 40 korun za litr
Další rizikem je podle Kovandy zvyšující se cena ropy. Aktuálně sice klesá, ale podle ekonoma lze očekávat, že se zvedne ve chvíli, kdy se svět opět začne otevírat po zažehnaní hrozby omikronu – tedy zhruba za tři až čtyři měsíce.
Lukáš Kovanda Zdroj: CNN Prima NEWS
„V roce 2022 existuje značné riziko, že ceny pohonných hmot v ČR vystoupají na historicky rekordní úroveň. Jak benzín, tak nafta by se poprvé v historii mohly prodávat za ceny na úrovni 40 korun za litr či i mírně vyšší,“ uvedl Kovanda. Záležet podle něj bude právě i na růstu inflace, ruském trhu, hodnotě dolaru a v neposlední řadě na vývoji pandemie.
3. Hypotéky jen pro bohaté
Ani v roce 2022 se zázrakem nevyřeší dostupnost bydlení. Trh s nemovitostmi nepřinese tolik nových bytů a domů, aby byla uspokojena poptávka. Navíc hypotéky zdražují. „Kdo si ji nyní začne sjednávat, musí počítat se sazbou kolem úrovně čtyř a více procent. Na měsíční splátce může celkem běžně zaplatit o čtyři až pět tisíc korun více, než pokud by si hypotéku na stejnou nemovitost sjednal letos před prázdninami,“ sdělil Kovanda. A může být podle něj ještě hůře.
Zájem o hypotéky ochabuje, byť se to tolik neprojevuje na objemu peněz. Jednoduše řečeno: Lidé si berou spíše méně hypoték, ale dražších. „Je otázkou, zda ochabnutí bude dostatečné, aby přivodilo pokles cen nemovitostí. Odpověď na tuto otázku je však spíše záporná. Zdaleka ne všechny nemovitosti jsou pořizovány na hypotéku a nabídka nemovitostí k prodeji je nadále silně omezená, což nevytváří prostor pro pokles cen realit ani při výraznějším útlumu hypotečního trhu,“ dodal Kovanda s tím, že mírný pokles lze očekávat na konci letošního roku.
4. Důchodci dostanou hned dvakrát přidáno
Letos dojde pravděpodobně k suverénně nejvýraznějšímu navýšení průměrného důchodu v celé historii ČR. Penzisté se dohromady dočkají navýšení v průměru o 1500 korun. Nejprve jim od 1. ledna důchod v průměru naroste o 805 korun a dalšího navýšení o 700 korun by se měli dočkat v červenci. „Červencové navýšení je mimořádné. Nastane v rámci mimořádné valorizace, k níž ze zákona dojde nejspíše v letních měsících z důvodu rapidní inflace,“ uvedl Kovanda.
Letošní navýšení důchodu bude podle něj suverénně nejvyšší v celé historii ČR. „Fialova vláda tak hned v prvním roce svého vládnutí ‚trumfne‘ vládu Babišovu, která zatím drží ‚rekord‘ v absolutním přidávání důchodcům. Jenže Babišova vláda v uplynulých letech navyšovala z roku na rok průměrný důchod nejvýše o zhruba tisícikorunu,“ dodal Kovanda. Fialova vláda ovšem podle něj peníze přidat musí, jelikož jí to přikazuje zákon, zatímco Babiš zvyšoval důchody i nad rámec zmíněné valorizace.
5. Zaměstnanci s dětmi si polepší o tisíce
Od nového roku se v Česku zvyšuje sleva na poplatníka a také sleva na dítě (až od druhého dítěte výše), což znamená, že každý rodič získá o pár set korun měsíčně navíc. Ročně to dělá přes pět tisíc korun v čistém. „Průměrný zaměstnanec se dvěma dětmi zaplatí státu jen 4125 korun na odvodech a jinak už nic. Zatímco dosud platil těch samých 4125 korun na odvodech a ještě 421 korun na dani,“ vysvětlil Kovanda.
Z průměrné hrubé mzdy, která aktuálně činí 37 499 korun, tak ještě loni danému zaměstnanci zbývalo v čistém 32 953 korun, ale od nového roku už to bude 33 374 korun. Podle Kovandy to státní rozpočet bude stát zhruba 13 miliard korun, ale v době, kdy se na občany žene ekonomická krize spojená s energetickou krizí, jde podle něj o správnou cestu.
„Zvýšení slevy na poplatníka nechává lidem v kapse více peněz, což jim umožní snáze čelit rychle se zvyšujícím cenám či také třeba rostoucím účtům za energie. Ani jednomu z toho se v příštím roce nevyhneme. Navíc je zvýšení slevy na poplatníka sociálně vyváženější než například takzvané zrušení superhrubé mzdy, které více prospívá bohatším lidem než těm chudším,“ uvedl Kovanda.
6. Plaťte včas, jinak na to doplatíte
Sazba úroku z prodlení činí od nového roku 11,75 procenta. Určující bude pro celé první pololetí 2022. Dlužníci a opozdilci by s tím měli počítat. „Pokud se například v prvním pololetí opozdí osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) s úhradou daně z příjmu ve výši 300 tisíc korun o 30 dní, bude úrok z prodlení činit 2608 korun. Loni v prvním pololetí to přitom bylo jen 1831 korun, tedy o 777 korun méně,“ vysvětlil Kovanda a vyzval především podnikatele k opatrnosti.
7. Pořiďte si dluhopis republiky – vyděláte
Takzvané dluhopisy republiky představují jednu z nejlepších bezpečných variant, jak čelit vzrůstající inflaci. „Lidé, kteří si dluhopis republiky pořídili před Vánoci 2020, třeba jako dárek pod stromeček, jak doporučovala tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, se loni dočkali úrokové sazby téměř 6,3 %. Nejlépe úročené spořící účty bank v ČR přitom nyní vykazují úrok kolem tří procent. Výnos na dluhopisech republiky je navíc kvůli pandemii osvobozen od daně,“ uvedl ekonom. A letos může být podle něj úrok ještě vyšší.
8. Paušální daň – přihlášení končí 10. ledna
Osoby samostatně výdělečně činné, tedy třeba živnostníci, mají posledních několik dní na to, aby se přihlásily do režimu paušální daně. Přihlášení musí finančnímu úřadu nahlásit do 10. ledna 2022 Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat „papírování“. Jedna paušální daň – a jedna pravidelná měsíční platba – totiž nahradí jak samotnou daň, tak i pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Odpadá navíc nutnost podávat daňové přiznání.
Pro letošek činí paušální daň 5 994 korun měsíčně, za celý rok tedy 71 928 korun. Složena je z minimálního odvodu na zdravotní pojištění (2 627 korun), o 15 procent navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění (3 267 korun) a daně z příjmu fyzických osob ve stejné výši jako letos – 100 korun.
„Paušální daň se ale zdaleka nevyplatí všem. Hlavním důvodem je to, že se týká jen neplátců DPH, tedy jen OSVČ s ročním obratem nižším než milion korun. I kvůli současné rapidní inflaci představuje takto stanovená hranice, jež je již tak poměrně nízká, stále zásadnější překážku pro vstup do režimu,“ uvádí Kovanda s tím, že se ale debatuje možnost zvýšení obratu na dva miliony korun ročně.
„Paušální daň se například nevyplatí řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. Z těch živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se vyplatí hlavně těm s vyššími příjmy, kteří zároveň nemají děti, ani manželku. Doslova „ternem“ ale může být paušální daň pro mnohé OSVČ, respektive živnostníky, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní výdajový paušál, jako jsou například autoři textů a podobně,“ uzavřel výčet Kovanda.
Poplatník, který se rozhodne vstoupit do režimu paušální daně, ovšem ztrácí možnost například uplatnit slevu na poplatníka, slevu na manžela či manželku či slevu na invaliditu. Nemůže také uplatnit úroky z hypoték nebo příspěvky na životní či penzijní pojištění a další. Každý si tedy musí důkladně propočítat, zda se mu paušální daň vyplatí.