Bezpečnostní analytik o situaci v Izraeli
Hamás je z hlediska zacházení s fakty srovnatelný s Kremlem, upozornil bezpečnostní analytik Martin Svárovský (KDU-ČSL) ve vysílání na CNN Prima NEWS. Zdůraznil, že organizace ovládá všechny úřady v Gaze, a proto je nezbytné být při přejímání informací velmi opatrný.
Svárovský připomněl nedávný útok na nemocnici v Gaze, ze kterého byl nejdříve obviňován Izrael: „Jde o flagrantní ukázku toho, jak Hamás lže. Jednoznačně se jednalo o selhání rakety vypálené Islámským džihádem, a navíc tam nebylo ani zdaleka tolik obětí, protože raketa spadla spíš na přilehlé parkoviště než na nemocnici,“ upozornil a dodal, že než Izrael dokázal tento incident vysvětlit, světová média lež Hamásu převzala a ve světě rozpoutala řadu protestů.
ČTĚTE TAKÉ: Usekneme hlavu hada. Izraelský ministr důrazně varuje Írán a hrozí smetením z povrchu zemského
Evropská zbabělost a mimoňství. Platit teroristům z Hamásu je vrchol zvrácenosti, říká expert
Evropská unie prokázala oznámením zvýšení své pomoci směřované do Palestiny „zbabělost a mimoňství“, zhodnotil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Podpora, která má jít civilistům, podle něj ve výsledku stejně pomůže Hamásu, který v současnosti stále drží značné množství unesených lidí, z nichž několik má evropské pasy. Platit v této situaci teroristům, kteří drží „naše“ rukojmí a mučí je, je podle Mikuleckého vrcholem zvrácenosti.
„Tato informační válka je krutá,“ zdůraznil Svárovský s apelem na opatrnost žurnalistů při přebírání informací z úřadů v Gaze. „Když se například cituje ministerstvo zdravotnictví v Gaze, tak upozorňuji, že všechny úřady v Gaze jsou Hamás,“ uvedl. Přístup médií zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS i vojenský analytik Lukáš Visingr. Podle něj je „trochu ostudné“, že i velmi seriózní média přejala palestinskou verzi útoku na nemocnici a následně musela ostudně měnit titulky a omlouvat se.
Podobně scestné jsou podle Svárovského i informace o plánovaném pozemním útoku: „Ani jeden moment izraelské zdroje, a to jsou jediné primární, nehovořily o tom, že by byl takový útok plánován,“ podotkl s tím, že pozemní útok navíc vyžaduje velkou přípravu: „Máte tam 300 tisíc rezervistů, ty jednotky se musí zformovat do nějakých útočných uskupení, nadále probíhá letecká kampaň, takže Izrael postupně vyhodnocuje reakci Hamásu.“
Kdy k útoku dojde, dosud tedy nebylo stanoveno. Visingr nicméně dodává, že pozemní operace je zřejmě nevyhnutelná. „Neumím si představit, že by to Izraelci zvládli bez vstupu do Pásma Gazy, ale bude to extrémně obtížné. Gaza je sice relativně malá, ale velmi hustě obydlená a v tom labyrintu budov a uliček se nachází i stovky kilometrů podzemních tunelů, takže to bude nejen boj na zemi, ale i pod zemí,“ vysvětlil. Izraelci jsou však podle vojenského analytika plně odhodláni Hamás zničit, i přes riziko obrovských ztrát.