Trumpův senátor hrozí invazí do Nizozemska. Rozzuřil ho zatykač na Netanjahua

Senátor Spojených států Tom Cotton (republikán z Arkansasu), 13. listopadu 2024 ve Washingtonu.

Zatykač na izraelského premiéra Netanjahua

Americký republikánský senátor Tom Cotton naznačil, že by Spojené státy mohly podniknout invazi do Nizozemska. Reaguje tím na rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) se sídlem v nizozemském Haagu, který ve čtvrtek vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Izraele Joava Galanta. Píše o tom americký web MediaIte. Soud oba státníky obviňuje ze spáchání válečných zločinů v Pásmu Gazy.

Čtvrteční rozsudek Mezinárodního trestního soudu v Haagu přijali politici a političky z celého světa různě. Zatímco vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borell rozhodnutí soudu respektuje, kritickou reakci nabídli izraelští politici nebo český premiér Petr Fiala. Svůj nesouhlas s vydáním zatykače na Netanjahua a Galanta vyjádřil na sociální síti X také americký republikánský senátor za stát Arkansas Tom Cotton. Píše o tom i web MediaIte.

Senátor v příspěvku zveřejněném ve čtvrtek obviňuje ICC z vykonstruovaného procesu. Kritiky nebyl ušetřen ani vrchní žalobce Karim Khan, kterého Cotton označil za vyšinutého fanatika. „Běda mu a každému, kdo se bude snažit tento nezákonný zatykač vymáhat. Dovolte mi jim všem přátelsky připomenout, že americký zákon o Mezinárodním trestním soudu není znám jako Zákon o invazi do Haagu jen tak. Přemýšlejte o tom," dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Nešťastné rozhodnutí, reagoval Fiala na zatykač na Netanjahua. Mluví o oslabení autority soudu

Cotton narážel na americkou právní normu, přezdívanou Zákon o invazi do Haagu, která byla přijata v roce 2002. Zákon dává prezidentovi Spojených států pravomoc použít jakékoli prostředky vedoucí k osvobození občana USA či jiného spojeneckého státu v případě, kdy je zadržen ICC. Prezident by v takovém případě teoreticky mohl použít armádu a podniknout invazi do Nizozemska, kde soud sídlí. Izrael je navíc jedním z nejbližších spojenců Spojených států a zákon by se tak mohl vztahovat i na zadržení Netanjahua a Galanta.

Nejde přitom o první případ, kdy se arkansaský senátor ostře ohrazuje proti postupu soudu v Haagu. Již v červnu na svých webových stránkách Tom Cotton oznámil, že společně s republikánskými kolegy v americkém Senátu představil návrh zákona, který by na soud uvalil sankce v případě, že by se snažil vyšetřovat, obvinit či zadržet občany USA či spojeneckých zemí. „Mezinárodní trestní soud provádí vykonstruované procesy, nemá žádné právo zaměřovat se na USA či na Izrael,“ uvedl tehdy vlivný republikán.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zatykač na Netanjahua? Čas vystoupit z ICC, vyzval Topolánek vládu. Mluví o odvaze

Tagy:
Izrael invaze Nizozemsko politika mezinárodní vztahy Evropská unie Benjamin Netanjahu USA Haag soudnictví Galanta Josep Borrell trestná činnost, právo a spravedlnost Tom Cotton