Slováci poslední dobou nacházejí ve svých domovech podivná hnízda ve tvaru hliněného džbánku. Připomínají vosí hnízda, uvnitř se ale naskýtá děsivý pohled – spousta mrtvých pavoučích těl. Staví si je kutilky, invazivní hmyz původem z Asie, který se šíří i do Česka, pro člověka ale nebezpečný není.
Hnízda lidé nacházejí nejčastěji v garážích a na půdách v okenních rámech, venkovních roletách nebo pod střechou. Svým tvarem připomínají dutý hliněný džbánek. Domovem jsou pro méně známý hmyz, konkrétně tři druhy – kutilky jižní, asijské a americké. Ty se svým vzezřením nejvíce podobají vosám, uvádí web My Levice.
Výskytem netradičního hmyzu na území Slovenska se zabývá vysokoškolačka Lucie Glajšeková a entomolog Vladimír Smetana, kteří dokumentují hnízda a výskyt hmyzu. Lidé z celého Slovenska jim nyní posílají fotografie a s obavami se ptají, co mají dělat. Podle shromážděných údajů se kutilky vyskytují téměř na celém území Slovenska.
ČTĚTE TAKÉ: Konec otravných komárů. V oblíbeném letovisku vyzráli na hmyz důmyslnou pastí
Lidé je registrovali mimo jiné v Levicích, Nitře, Dudincích, Ružomberku či Banské Bystrici, uvádí web.
Podle dosavadních poznatků by kutilky neměly být pro člověka nebezpečné. Děsivý pohled ale čeká ty, kteří se pokusí hnízda zbavit. V jeho útrobách totiž najdou množství mrtvých pavoučích těl. „Samička loví pavouky a další hmyz tak, že je ochromí žihadlem. V komůrce na pavoučí tělo naklade vajíčko, z něhož se vyvíjí larva. Živí se paralyzovanou kořistí. O několik týdnů později, ve stejném roce, se larva vyvine v dospělou kutilku a z komůrky vyletí,“ popsal pro slovenský regionální deník entomolog Vladimír Smetana.
Rozšíření invazivního hmyzu se netýká jen našich sousedů, vyskytují se i na území České republiky. „Kutilka asijská není domácí druh naší fauny, její původní areál výskytu zahrnuje střední Asii a Indii. Do Evropy byla patrně zavlečena dopravou na počátku osmdesátých let 20. století. Úspěšně se aklimatizovala a dnes je, alespoň ve střední Evropě, hojným druhem,“ popsal Aleš Bezděk z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd České republiky pro Deník.
Bezděk také doplnil, že samička používá žihadlo pouze k paralyzaci pavouků. Zatím nebyl zaznamenán případ, kdy by bodla člověka. Kutilka nepatří mezi ohrožené druhy, proto je lidé mohou i s hnízdy likvidovat.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Divocí koně, chránění obojživelníci i hmyz. Potkáte je na Šlovickém vrchu