Říjnové satelitní snímky ukazují, že Írán rozšiřuje ve městě Natanz svou továrnu, kde se obohacuje uran, který by se mohl posléze využít při výrobě jaderné zbraně. Podle OSN buduje Írán v tamních podzemních tunelech centrifugu, díky které bude moci uran obohacovat ještě rychleji než doposud.
Teherán loni začal upouštět od íránské jaderné dohody z roku 2015, ve které se země zavázala k limitování svého jaderného materiálu. Blízkovýchodní mocnost pobouřilo, že od dohody odstoupily Spojené státy.
Krátce poté začal Írán opět obohacovat uran, a to velmi kvapně. Už na sklonku minulého roku deník The Guardian varoval, že při současné rychlosti vývoje může mít Írán jadernou bombu do roka. Při obohacování uranu ve speciálních centrifugách dochází při obrovské rychlosti ke štěpení uranu na izotopy, z nichž izotop U-235 může být využit právě jako náplň pro jaderné zbraně.
Satellite photos show activity at Iran's Natanz nuclear facility https://t.co/U8wd73g8WU pic.twitter.com/guGsN10kIa
— Global Issues Web (@globalissuesweb) October 28, 2020
Americká vysoká škola Middlebury Institute of International Studies ve městě Monterey na konci října upozornila na satelitní snímky, které ukazují, že stavba továrního komplexu v Natanz značně pokročila. V oblasti jsou vybagrované základy neznámé budovy, ke které vedou nově zřízené cesty.
„Ta cesta posléze vede do hor, takže je možné, že budují nějakou strukturu, která bude uvnitř tunelu, jenž povede skrze hory,“ řekl pro The Guardian Jeffrey Lewis, expert na íránský jaderný program.
Volný prodej zbraní
V půlce října navíc vypršel zákaz nakupování zbraní, který na Írán uvalilo OSN v roce 2007. „Íránská islámská republika si nyní může obstarat jakékoli zbraně a vybavení od jakéhokoli zdroje jen na základě svých potřeb, a to bez jakéhokoli postihu,“ okomentovalo vypršení dlouholetého embarga íránské ministerstvo zahraničí.
Teherán ale dodal, že zbraně hromadného ničení nemají v íránském arzenálu své místo.
Že mohou satelitní snímky odhalit i mnohdy úzkostlivě střežená tajemství, vědí i v Číně. Pohled z vesmíru totiž ukázal, že jsou v čínské provincii Vnitřní Mongolsko, kde má asijská velmoc vojenskou základnu, postavené repliky tchajwanských strategických cílů. Ze satelitních snímků je patrné, že na základně vyrostla například budova, která nápadně připomíná sídlo tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen.