Íránem celý týden zmítají mohutné protesty, které rozpoutala smrt 22leté Mahsy Amíníové. Teherán ale nehodlá s demonstranty, mezi kterými se překvapivě objevuje i řada žen, o ničem diskutovat. Prezident Ebráhím Raísí měl proto do akce povolat ženské policejní komando, policistky se mají infiltrovat mezi demonstrantky.
Amíníová šla minulý týden navštívit příbuzné v Teheránu. Policie ji ale zadržela kvůli tomu, že 22letá žena údajně porušila oblékací kodex a neměla hidžábem zakrytou hlavu a krk. Bezpečnostní složky Amíníovou odvezly na policejní stanici. Tam dívka zemřela.
Podle oficiální verze se dívce udělalo špatně a podlehla infarktu. Jenže svědci incidentu společně s protestujícími mají za to, že policisté ženu surově zmlátili. Amíníová měla utrpět vážná poranění hlavy, policisté ji údajně bili obuškem a jejím tělem mlátili o policejní auto.
Protesty v Íránu si vyžádaly už 31 mrtvých. Ne šátkům, ano svobodě, volají demonstrující
Pokračující protesty v Íránu kvůli úmrtí ženy v policejní vazbě si podle íránské organizace lidských práv IHR citované agenturou AFP vyžádaly už 31 obětí. Je mezi nimi šestnáctiletý chlapec, který byl zasažen střelbou policistů na demonstranty. Mezi mrtvými jsou podle íránské státní televize také členové bezpečnostních sil. Jako poslední byl ve středu ubodán k smrti člen provládní organizace basídžů.
Její smrt rozpoutala v Íránu nezvykle bouřlivé demonstrace, mnohé ženy například pálí své hidžáby. Podle některých uživatelů na sociálních sítích mohou protesty naprosto změnit poměry v největší blízkovýchodní zemi. Jenže vedení státu se zjevně měnit nehodlá. Při protestech už zemřely desítky lidí. Úřady teď navíc nasadily další zbraň.
Ženské komando
Podle webů The Mirror a The Sun povolal Raísí do akce ryze ženské policejní komando. Proti protestujícím tak vyrazí asi sedm tisíc policistek. Kromě potlačení demonstrací má být jejich úkolem infiltrace mezi protestující, což má zřejmě pomoci lokalizovat jádro celého protestního hnutí.
„Íránská brutální ryze ženská policejní komanda odvlékají protestující do cel smrti,“ komentuje nasazení policistek britský The Mirror.
Ženy jsou součástí bezpečnostních složek v Íránu od roku 2003. V minulosti se objevily snímky, které zachycují policistky při tréninku se zbraněmi všeho druhu. Na fotografie se můžete podívat v úvodní galerii.