Íránský prezident Ebráhím Raísí zrušil rozhovor s novinářkou americké televize CNN Christiane Amanpourovou poté, co si v New Yorku odmítla vzít na rozhovor s ním hidžáb – šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí. Reportérka v této souvislosti poznamenala, že žádný jiný íránský prezident po ní nic takového nechtěl, když se rozhovor nekonal v Íránu. V Íránu od islámské revoluce z roku 1979 zákon ženám ukládá nosit hidžáb na veřejnosti.
Amanpourová poznamenala, že požadavek na hidžáb při rozhovoru Raísího asistent zdůvodnil „situací v Íránu“.
And so we walked away. The interview didn’t happen. As protests continue in Iran and people are being killed, it would have been an important moment to speak with President Raisi. 7/7 pic.twitter.com/kMFyQY99Zh
— Christiane Amanpour (@amanpour) September 22, 2022
V Íránu již sedm dní trvají protesty, které propukly po úmrtí 22leté Mahsy Amíníové. Tu zatkla mravnostní policie v Teheránu za porušení pravidel nošení hidžábu. Žena upadla do kómatu a několik hodin po zadržení lzemřela.
Podle rodiny byla předtím zdravá. Na sociálních sítích se objevily informace, že Amíníová byla zbita. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle íránské organizace lidských práv IHR nynější protesty v Íránu nepřežilo 31 osob.
Otázka úcty
Rozhovor se CNN měl být Raísíův první v USA, kam přiletěl na 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Amanpourová poznamenala, že byla na rozhovor připravená, když jeden z poradců íránského prezidenta vznesl požadavek, aby si vzala hidžáb.
„Jsme v New Yorku, kde není žádný zákon ani tradice vztahující se k pokrývkám hlavy,“ uvedla na Twitteru. Poradce podle novinářky dal jasně najevo, že rozhovor neproběhne, pokud si hidžáb nevezme, a řekl, že je to „otázka úcty“.
Tým Amanpourové rozhovor za těchto podmínek odmítl. Novinářka požadavek íránského prezidenta označila za bezprecedentní a nečekaný. Raísí byl zvolen loni a letos v srpnu podepsal seznam nových nařízení, která rozšiřují postihy za nenošení hidžábu.
„Íránští představitelé v minulosti uznali, že toto pravidlo neplatí za jejich hranicemi. Ale představa nezahalené zpravodajky, navíc s íránskými předky, která se ptá ultrakonzervativního prezidenta na to, co je nyní doma výbušnou záležitostí, musela být považována za příliš politicky riskantní,“ komentovala incident zpravodajka BBC Lyse Doucetová. Poznamenala přitom, že se podobně choval také Tálibán v Afghánistánu.