Desítky afghánských migrantů měli na íránsko-pákistánské hranici povraždit íránští pohraničníci. Afghánci se v neděli v noci pokoušeli přejít státní hranici, na místě se střílelo a vybuchovaly miny, tvrdí lidskoprávní aktivisté. Teherán událost popírá, Tálibán chce situaci prošetřit.
Íránská lidskoprávní organizace Halvaš upozornila na masakr afghánských uprchlíků, kteří se pokoušeli překročit hranici z Pákistánu do Íránu. Podle dostupných informací Afghánci vstoupili do minového pole, což bylo následně doprovázeno palbou z ručních zbraní íránské pohraniční stráže. Informace o tragédii převzala perskojazyčná redakce BBC a exilový íránský web Iran Wire.
ČTĚTE TAKÉ: Čínská válečná mašinerie vycenila zuby na Tchaj-wan. Riziko konfliktu roste, ukazuje analýza
„Udělali to (íránští pohraničníci, pozn. red.), aby to už nikdo další nezkusil, aby už nikdo nešel do Íránu,“ říká afghánský muž na videu zveřejněném BBC, zatímco ošetřuje raněné. Na záznamu jsou zachycena zakrvácená těla a nářek zraněných. „Jsem také zraněný,“ pokračuje mladý Afghánec při pomoci druhým, zatímco sám má na sobě stopy krve.
Nerudová ostře ke Konečné: Komunisté řešili migraci tak, že stříleli lidi na hranicích
Migrační pakt je obrovským selháním české vlády, a to zejména Víta Rakušana. V evropském speciálu na CNN Prima NEWS to řekla šéfka KSČM Kateřina Konečná. Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) svého spolustraníka z vlády bránila. „Komunisté se kdysi vypořádávali s migrací tak, že lidi stříleli na hranicích,“ rýpla si do Konečné.
BBC se spojilo s člověkem, jehož rodinný příslušník se nacházel na místě masakru a byl zraněn. Podle něj k tragédii došlo okolo jedné hodiny v noci na hranici s íránskou provincií Sístán a Balúčistán, konkrétně na přechodu Sáraván.
Počet obětí není znám, podle odhadů perskojazyčné odnože BBC mohlo jít o desítky zraněných a mrtvých. S konkrétnějšími údaji přišel afghánský deník Khaama. Podle nich osudné noci hranici překračovalo 300 lidí, přičemž pouze okolo 60 z nich přežilo. Deník se přitom též odkazuje na organizaci Halvaš.
Teherán zodpovědnost za tragédii popírá. Hasan Kázemí Qomí, íránský velvyslanec v Afghánistánu a zvláštní zmocněnec pro afghánské záležitosti, na síti X zpochybnil, že by k masakru vůbec došlo a odmítl jakoukoliv vinu. „Legální řešení nezákonného vstupu neoprávněných osob je právoplatným právem každého státu a pohraniční stráž je povinna zabránit jakémukoliv pokusu o vstup nelegálních cizinců,“ zdůraznil.
Tálibán protestuje
Událost na íránsko-pákistánské hranici však nenechala chladné vedení afghánského Tálibánu. „Je tohle snad sousedskost, o které nám Írán vypráví?“, citoval Iran Wire generála Mobína Chána, jednoho z vysokých představitelů Tálibánu. Zástupce mluvčího vlády Hamdulláh Fetrat médiím sdělil, že Afghánci zřizují komisi, která se situací bude zabývat, napsala perskojazyčná BBC na svém Facebooku.
Írán už téměř půl století hostí velký počet uprchlíků z Afghánistánu, kteří opouští domovy kvůli probíhajícím konfliktům či represi ze strany Tálibánu. Do islámské republiky přicházejí převážně ze dvou důvodů: Buď zde chtějí začít nový život nebo zemi využívají jako tranzitní stanici pro cestu do jiných států.
Německý deník DW připomíná plán Teheránu deportovat dva miliony migrantů, kteří v zemi pobývají nelegálně. Skutečná čísla afghánských utečenců nejsou známá, podle odhadů Komise pro lidská práva OSN jich však v Íránu může v současnosti být až 4,5 milionu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nejpřísněji utajovaná zbraň Ukrajinců. Štáb CNN u jednotky, která Rusům působí velké problémy