Povinné očkování všech učitelů proti koronaviru a testy na onemocnění COVID-19 jednou za týden pro všechny žáky. To požaduje organizace sdružující rodiče školáků v sousedním Rakousku.
„Rodičovské odbory“ navíc apelují na to, aby se žáci do školních lavic nevraceli již 18. ledna letošního roku, jak plánuje tamní ministerstvo školství, ale až o týden později. Právě v tom týdnu by měli učitelé absolvovat očkování a žáci a studenti testy. Až poté hodlají rodiče „schválit“ účast dětí na normální prezenční výuce.
Mutace koronaviru u českých hranic. Objevila se v Rakousku i u dětí ze Slovenska
V Rakousku se objevily mutace koronaviru odhalené dříve v Británii a v Jihoafrické republice. Ve dvou případech byly nakaženými děti ze Slovenska. V Rakousku budou muset zůstat všechny obchody, restaurace i sportovní a kulturní zařízení zavřené o týden déle, než se plánovalo, tedy až do 24. ledna. Opozice se totiž v parlamentu postavila proti zákonné úpravě, která měla umožnit například nakupování lidem testovaným na koronavirus. Informovala o tom agentura APA.
Výuka v rakouských školách začne jako tradičně po vánočních, novoročních a tříkrálových svátcích 7. ledna. Ovšem opět jen v on-line podobě. Výjimku mají pouze ta zařízení, která s předstihem nahlásila nutnost prezenční výuky. Podle rakouského ministerstva školství jí v týdnu mezi 30. listopadem a 4. prosincem loňského roku využilo od 18 do 27 procent žáků podle typu škol.
Další problém v rakouském školství vyvstává při „srážce“ nařízení ministerstva školství o zahájení prezenční výuky 18. ledna a všeobecného lockdownu, který v zemi platí do 24. ledna. Zvlášť s ohledem na dopady nákazy koronavirem po svátcích. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober (Zelení) podle rakouské agentury APA oznámil, že v příštích dnech hodlá s ministrem školství diskutovat o nástupu dětí do škol. Na to zareagoval předseda poslaneckého klubu Rakouské lidové strany August Wöginger, který na otázku, zda mají zůstat školy zavřené, jasně odpověděl: „Ano, lockdown je lockdown.“
„Všichni rodiče jsou kvůli této situaci velmi naštvaní, protože neexistuje žádný plán pro bezpečnost žáků, rodičů ani učitelů,“ uvedla v rozhovoru s APA zástupkyně organizace sdružující rodiče Evelyn Kometterová. Upozornila také na narůstající nespokojenost až „nesmyslnost“ distanční výuky především u vyšších ročníků, jejichž studenti potřebují získat praktické zkušenosti.