Pro a proti léku proti koronaviru (zdroj: CNN Prima NEWS)
V pátek bylo v České republice antiparazikum ivermektin schváleno jako lék na onemocnění COVID-19. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv však před ním varuje. Několik lidí totiž při samoléčbě ivermektinem skončilo v nemocnici.
US Food and Drug Administration (FDA), tedy Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv, ivermektin nedoporučuje. O prohlášení informovala americká CNN. „Zdá se, že roste zájem o lék zvaný ivermektin k léčbě lidí s COVID-19. Ivermectin se v USA často používá k léčbě nebo prevenci parazitů u zvířat. FDA obdržela několik hlášení o pacientech, kteří vyžadovali lékařskou pomoc a byli hospitalizováni po samoléčbě ivermektinem určeným pro koně,“ napsala vládní agentura.
Na základě těchto zjištění úřad neschválil ivermektin jako vhodnou cestu pro léčení covidu. „Užívání velkých dávek tohoto léku je nebezpečné a může způsobit vážné škody,“ uvádí FDA dále.
Co může při neskromném užívání antiparazika následovat? Nevolnost, zvracení, závratě, průjem, nízký tlak nebo alergické reakce jako svědění. Mezi extrémnější důsledky pak patří záchvaty, kóma nebo dokonce smrt. Nebezpečná může být také kombinace s jinými léky, například na ředění krve.
S ivermektinem zacházíme jako nejzaostalejší africké země, tvrdí Tomáš Cikrt
Česko se nachází v epidemické krizi a lékaři jsou pod tlakem. Často tak sahají k přípravkům, u nichž nabydou dojmu, že jsou takřka zázračné. Přitom netuší, zda pacientům s covidem spíše neškodí. Ivermektin je jedním z nich. Problém se umocňuje, když se do něj vloží politici. „Premiér nakoupí 20 tisíc dávek čehosi, o čem je přesvědčen, že se musí začít předepisovat, protože on je ten, kdo u nás lidi zachraňuje,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Tomáš Cikrt, vystudovaný farmaceut a šéfredaktor Zdravotnického deníku.
V České republice dal v pátek Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ivermektinu zelenou – v tuzemsku se může dočasně distribuovat, vydávat a užívat. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že ivermektin se podává výhradně na lékařský předpis a je určené pro hospitalizované pacienty starší 18 let, čímž se vylučuje samoléčba, která dostala v zámoří do nemocnic mnoho pacientů. Zároveň mezi příjemci léku nemohou být těhotné ženy a je nutné před i po užívání sledovat funkci jater.
O den dříve – ve čtvrtek – vydal lékařský časopis JAMA článek, ve kterém je uvedeno, že se nezdá, že by toto léčivo pomáhalo výrazně potlačit příznaky covidu.
Studie JAMA se zúčastnilo 500 dospělých s mírným průběhem onemocnění, kteří měli příznaky po dobu sedmi dnů. Polovina dobrovolníků dostávala ivermektin pět dní, druhá po stejnou dobu placebo. Na konci výzkumu se obě skupiny potýkaly s bolestí hlavy. U těch, kteří užívali antiparazikum, ustoupily příznaky do deseti dní. U dobrovolníků s placebem to bylo 12 dní. Dvoudenní rozdíl nepovažují vědci za významný progres.
„Zjištění nepodporují použití ivermektinu k léčbě mírného průběhu onemocnění COVID-19,“ uvedli.
Antiparazikum ivermectin, které se nově používá při léčbě covidu, může být nebezpečné, varuje Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Zdroj: Profimedia.cz
Antiparazikum ivermectin, které se nově používá při léčbě covidu, může být nebezpečné, varuje Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Zdroj: Profimedia.cz