Mladiství sice nejsou nejohroženější skupinou, i na ně ale pandemie koronaviru dopadá. Smutným příkladem je sedmnáctiletá Gabrielle Treharneová z Velké Británie, která právě kvůli restrikcím a odloučení od přátel začala bojovat s depresemi. Ty nakonec vyústily až v sebevraždu. Případem se nyní zabýval soud.
Sedmnáctiletá studentka, která milovala koně i své přátele. Tak na ni vzpomínají její blízcí. „Kdyby nebylo covidu, pravděpodobně by tu ještě byla,“ sdělil webu The Sun její otec Jago.
Nová studie: Třetina lidí po prodělání COVID-19 má psychické či neurologické problémy
Každému třetímu z více než 230 000 zkoumaných pacientů, kteří překonali COVID-19, byly do šesti měsíců diagnostikovány neurologické či psychiatrické potíže jako úzkosti nebo deprese. Uvádí to studie zveřejněná v úterý v odborném časopise The Lancet Psychiatry.
To on našel Gabrielle 2. března letošního roku mrtvou doma v ložnici. Stalo se tak v době, kdy byla studentka izolována a nesměla vycházet ven. Incidentem se nyní zabývá britský soud.
Před soudem popsal Jago svou dceru jako velmi společenskou osobu, která měla mnoho přátel. Gabrielle se podle něj kvůli karanténě potýkala s nedostatkem kontaktů s přáteli.
On i Gabriellina matka Vaida se shodli, že nezaznamenali žádné změny v duševním stavu své dcery, které by je znepokojovaly. „Když jsem přišla domů na oběd, Gabrielle seděla na pohovce v obývacím pokoji,“ popsala osudný den matka.
„Předpokládala jsem, že se dívá na televizi, a tak jsem si sedla vedle ní a zapnula telefon, abych odpověděla na několik zpráv,“ sdělila dále. Po polední pauze odcházela zpět do práce. Tou dobou už byla Gabrielle ve svém pokoji.
Pozdravil jsem ji a ona neodpověděla
„Nešla jsem dovnitř, protože neměla ráda, když ji někdo ruší. Tak jsem na ni jen zavolala a rozloučila se,“ dodala matka. Toho večera se Vaida vrátila domů krátce po 18. hodině. Údajně slyšela, že z dceřina pokoje hraje hudba.
Mámu ubodali, táta spáchal sebevraždu. Zemřela i babička, která se o něj starala
Osud k třináctiletému Jakubovi vůbec není příznivý. Jeho matku ubodali nedaleko jejího bytu v Bratislavě, otec dva roky předtím spáchal sebevraždu. Před pěti měsíci mu navíc zemřela babička, která se o chlapce po celé roky starala. Jeho milovaná příbuzná navíc zemřela na jeho narozeniny.
Až když se domů vrátil i otec rodiny, oběma došlo, že něco není v pořádku. „Otevřel jsem její dveře a uviděl ji ležet na posteli. Pozdravil jsem ji a ona neodpověděla, tak jsem to zopakoval a ona stále neodpovídala, což bylo trochu zvláštní,“ vypověděl otec.
Přistoupil proto k ní, dotkl se jí a pak s ní začal třást. Hned poté zakřičel na svou ženu. „Gabrielle byla studená a já instinktivně věděl, že nemůžu nic dělat, ale byla to moje dcera, tak jsem se o to pokusil,“ dodal dále otec.
Ihned proto zavolal záchranáře, bylo však už pozdě. „Nemám žádné vysvětlení pro to, co se stalo. Až do chvíle, kdy jsme Gabrielle našli, bylo vše normální,“ sdělila zoufalá matka.
Těšila se do autoškoly
Jejich dcera Gabrielle prý plánovala budoucnost, včetně toho, že bude chodit do autoškoly, z čehož měla velkou radost. V dopise Gabriellina praktického lékaře se uvádí, že v jejích záznamech není nic, co by naznačovalo, že měla sebevražedné sklony.
„Řekl bych, že jde o tragicky smutnou situaci, kdy si Gabrielle nechala své starosti a obavy pro sebe a nesdělila je ostatním,“ uvedl lékař. Její jednání pak vyhodnotil jako impulzivní. „Domnívám se však, že Gabrielle věděla, co se pak stane. Věděla, že je doma sama a nikdo ji nebude rušit,“ dodal.
Nárůst duševních onemocnění v době pandemie koronaviru zaznamenává i česká společnost. Lidé přicházejí o práci nebo se jí nemohou věnovat kvůli péči o děti, které nechodí do škol a školek. Všudypřítomné jsou i obavy z nákazy či smrti a nejistota, co bude dál. Jak to zvládnout se zdravým rozumem? V rozhovoru s odborníkem na veřejné duševní zdraví se dočtete více.