V Izraeli by se v neděli měly otevřít obchody, posilovny, hotely a řada kulturních zařízení. Některá místa však budou přístupná pouze lidem, kteří byli očkováni proti COVID-19 nebo nemoc prodělali. Výraznému rozvolnění protikoronavirových opatření dali v pondělí podle listu The Times of Israel zelenou izraelští ministři.
Zatímco maloobchody, nákupní centra, trhy, muzea a knihovny se otevřou všem Izraelcům, vstup do posiloven, bazénů, hotelů a na sportovní a kulturní akce bude umožněn pouze očkovaným nebo lidem, kteří nemoc COVID-19 již prodělali.
Nový lék na covid je téměř stoprocentní, tvrdí Izraelci. Slibují uzdravení do pěti dnů
Izraelci hlásí průlom v léčbě covidu. V první fázi testování experimentálního léku na nemoc COVID-19, který nese označení EXO-CD24, se vyléčilo 29 těžce nemocných pacientů z 30. Lék se jednou denně inhaluje, první výsledky byly znát po třech až pěti dnech.
Na jednání takzvaného koronavirového kabinetu bylo rovněž schváleno otevření synagog o nadcházejícím židovském svátku Purim. Od pátku se zpřístupní i další svatostánky. Uvnitř bude účast omezena na deset lidí, venku na dvacet. Zároveň budou během svátku Purim zakázány velké oslavy; slavnostní rodinné večeře se mají konat jen v nejužším rodinném kruhu.
Rozhodnutí o návratu studentů do škol v lokalitách s nízkým výskytem nákazy bylo odloženo. Prezenční výuka bude podle The Times of Israel od neděle obnovena v takzvaných „žlutých“ a „zelených“ okrscích pro žáky páté, šesté, jedenácté a dvanácté třídy. O návratu dalších ročníků do škol se bude rozhodovat později tento týden.
Plánované rozvolnění jako kompromis
Rozhodnutí izraelských úřadů přichází v době, kdy se díky očkování snižuje přenos koronaviru zejména u rizikových skupin. Rozvolnění plánované na 21. února bylo jistým kompromisem mezi představiteli zdravotnictví, kteří chtěli uvolnění odložit na příští týden, a stranou Modrá a bílá, která chtěla opatření zmírnit už tento týden.
Reportáž z Polska: Rozvolněná země slaví Valentýna v kinech, hotelech i mezi palmami
Polsko o víkendu masivně rozvolnilo. Otevřely se sjezdovky, kina, hotely i bazény. „Vláda už musela někde povolit šrouby, protože ze všech stran čelí protestům. Demonstrují ženy, bojuje se za svobodný tisk, ve společnosti je stále větší napětí,“ říká 29letý Sebastian Kocharski z dvousettisícových Gliwic. S přítelkyní se právě prochází znovu otevřenými palmovými skleníky.
Koordinátor protiepidemických opatření Nachman Aš řekl, že každý, kdo se pokusí neoprávněně dostat na místa s omezeným přístupem, bude tvrdě potrestán. Doplnil, že bude spuštěna aplikace a certifikáty s čárovými kódy, jimiž se Izraelci budou moci prokázat, pokud byli očkováni proti COVID-19 nebo nákazu prodělali.
Téměř čtyři miliony z více než devíti milionů Izraelců nyní obdržely nejméně první dávku očkování proti COVID-19, přičemž více než čtvrtina populace už dostala obě dávky. Mezi Izraelci mladšími 50 let, včetně pedagogických pracovníků, je ale podle listu patrná zdráhavost vůči očkování.
Povinné očkování pro učitele
Před pondělním jednáním ministr zdravotnictví Juli Edelstein ostře zkritizoval pedagogy, kteří se zatím nenechali očkovat. Na Twitteru uvedl, že učitelé, kteří se nenechají očkovat, nemyslí na blaho studentů a selhávají ve svém povolání. Doplnil, že vláda chce prosadit zákon, který by nařizoval všem pracovníkům, kteří jsou v častém kontaktu s veřejností, aby se nechali očkovat nebo byli každé dva dny testováni.
Od začátku pandemie se podle údajů ministerstva zdravotnictví v Izraeli prokázalo více než 729 tisíc případů koronaviru. Aktivních případů nákazy je nyní v zemi bezmála 54 tisíc, přičemž 979 lidí je ve vážném stavu a 307 vyžaduje plicní ventilaci. Po nákaze koronavirem dosud v Izraeli zemřelo 5 406 lidí, z toho 32 v neděli. Testů bylo v neděli provedeno 47 399, poměr pozitivních přitom činil 7,6 procenta.