reklama

Reportáž z Polska: Rozvolněná země slaví Valentýna v kinech, hotelech i mezi palmami

Polsko o víkendu masivně rozvolnilo. Otevřely se sjezdovky, kina, hotely i bazény. „Vláda už musela někde povolit šrouby, protože ze všech stran čelí protestům. Demonstrují ženy, bojuje se za svobodný tisk, ve společnosti je stále větší napětí,“ říká 29letý Sebastian Kocharski z dvousettisícových Gliwic. S přítelkyní se právě prochází znovu otevřenými palmovými skleníky.

reklama

Palmové zahrady ve městě Gliwice (Palmiarnia) patří k největším skleníkovým expozicím v Polsku. Je to kus Amazonie či afrických tropů v aktuálně zasněžené zemi. Exotika, kde lze na půl dne zapomenout na infekci COVID-19, která ovšem i u severních sousedů stále masivně zabíjí. „Poláci už všech těch zákazů mají dost,“ tvrdí 29letý Sebastian Kocharski, který sedí na lavičce s přítelkyní Beatou. Pod obrovskými, až stopadesátiletými palmami, zdejší tropické skleníky začaly vznikat v 19. století.

„Už mám prostě dost toho vysedávání doma, jako skoro všichni Poláci,“ říká Kocharski. „S přítelkyní se chystáme do kina, do divadla, na bazén a určitě se podíváme i na hory,“ plánují. Polská vláda na počátku tohoto víkendu skutečně otevřela sjezdovky, hotely, plavecké bazény a lyžařské sjezdovky, byť všude smí pobývat jen polovina obvyklého počtu návštěvníků. Přítelkyni Beatě se však nelíbí, že vláda zatím neobnovila provoz restaurací. „Naštěstí přibývá otevřených podniků, které se opírají o ústavní právo,“ dodává.

Aktuálně se lze v Polsku skutečně najíst či dokonce i napít točeného piva také pod střechou. Na Facebooku se sdílejí seznamy otevřených hospod a policie nezasahuje, protože se živnostníci opírají o rozhodnutí soudu z počátku ledna. A to říká, že pokutovat podnikatele za uzavírání živností je protiústavní krok.

Protest za protestem

Ve voliérách skleníků v Gliwicích křičí exotické ptactvo, všude kvetou orchideje a mezi liánami běhá bezpočet rozdováděných dětí. Palmové skleníky ve městě Gliwice byly otevřeny v sobotu 13. února, po několikaměsíční pandemické uzávěře. Sebastian Kocharski přemítá, že vláda už neměla na výběr. Běžní Poláci ji prý stále více tlačili do kouta.

„Vláda musela alespoň někde povolit šrouby, protože ze všech stran čelí protestům. Demonstrují ženy, bojuje se za svobodný tisk, ve společnosti je stále větší napětí,“ vysvětluje mladý muž na exotickém sobotním špacíru mezi jihoamerickými kaktusy a amazonskými rybami, součástí areálu jsou totiž i velká akvária. Ženy s vládou válčí několik měsíců kvůli zpřísněnému potratovému zákonu, který interrupce zakazuje i v případě, že plod v těle je poškozen. A je to zároveň i masový protest proti katolické církvi svázané s konzervativní vládou strany Právo a spravedlnost (PiS).

Konzervativní vláda, kterou z pozadí řídí její předseda Jarosław Kaczyński, stále více omezuje i svobodná média. Od minulého týdne se proto u severních sousedů protestuje i proti nečekané 15procentní dani z reklamy, kterou chce kabinet premiéra Mateusze Morawieckého narychlo zavést vedle již existující 23procentní DPH. A tím výrazně ekonomicky oslabit už tak pandemií vážně ochromené soukromé sdělovací prostředky. Ve středu proto privátní televizní stanice bojkotovaly vysílání a na černých obrazovkách se objevil nápis: „Tady měl být tvůj oblíbený program.“

Ženám a svobodným médiím vláda ustoupit nemíní, ucukla ale před tlakem vlastních voličů, kteří už nehodlali snášet epidemická opatření. „Jestli je to dobře, to se ukáže. Musíme věřit ve světélko naděje, které teď dává celému Polsku očkování,“ říká návštěvník palmových skleníků Sebastian Kocharski. Stejně jako v České republice, i za hranicemi vakcinace vázne. A umírá se dál.

„Všechno záleží na zdravém rozumu, nesundávejme si zbytečně roušky. Ale přece to vláda nemůže dělat tak, že zavře třeba tyhle skleníky, ale nechá stát lidi v dlouhé frontě v supermarketech,“ uvažuje další z návštěvníků palmového ráje, 37letý Adam Ziaja. Do polských tropů zavítal se ženou Gabrielou a dítětem v kočárku. „Je to tady krásné, člověk si odpočine od všech těch starostí venku.“

V Polsku umírá 200 až 400 lidí denně

V listopadu umíralo na infekci COVID-19 až 700 nakažených Poláků za den, zemi přitom obývá osmatřicet milionů lidí. Dosud má země 40 709 obětí a jen v sobotu 13. února (do 22.00 hodin) zákeřná nemoc zabila dalších 284 lidí. Ve čtvrtek 11. února koronaviru dokonce podlehlo 456 Poláků. Umírá se méně než v listopadu, ale čísla nejsou dobrá. Kritici současného masivního rozvolnění říkají, že se země řítí do katastrofy a další vlna položí již tak chatrné polské zdravotnictví.

Varování přichází i z české strany. Místostarosta hraničního Českého Těšína Tomáš Pavelek si myslí, že si sousedé brzy prožijí totéž, co Češi po předvánočním rozvolnění a vánočních návštěvách. Pavelek také upozorňuje, že Poláci testují až čtyřikrát méně než Češi, vzhledem k počtu obyvatel.

Gliwice, tady začala druhá světová

Zatím si Poláci užívají třeba i obnovených návštěv hradů a zámků. V Gliwicích znova obdivují četné pokoje zámečku místního průmyslníka Oscara Caro. Dřevem obložený lovecký salon připomíná pokoje ve známém lichtenštejnském sídle v Lednici. Na stěnách visí renesanční obrazy, ve vitrínách je uložena míšeňská i japonská keramika. „Dneska jsme tu zatím měli kolem padesáti návštěvníků,“ říká nedlouho po poledni průvodkyně v zámečku či spíše obrovské vile.

„A nemáte strach, že vás návštěvníci nakazí?“ Ptáme se postarší kustodky, jinak velmi milé paní. „Nevím, co odpovědět,“ řekne nejistě. Kdybychom se v červenci 1939 zeptali někoho v Gliwicích, zda právě v tomhle městě vypukne druhá světová válka, taky by nikdo nevěděl, co odpovědět. A přece právě v tomhle městě Němci 31. srpna 1939 zinscenovali polský přepad místní vysílačky, načež Berlín následující den zahájil útok na Polsko. Jakožto odvetu za údajné přepadení gliwického vysílače.

Valentýnské oslavy

Nákupní centra na okraji Gliwic jsou plná a kruhové objezdy před parkovišti ucpané. Jede se krokem. Tohle už nemusíme vidět, jsou to stejné obrázky jako z prosincového Česka. Veškeré obchody jsou ale otevřeny i v historickém jádru Gliwic. V prodejně řetězce Tiger (Flying Tiger Copenhagen) z Dánska se prodávají valentýnské dárky a zájem je obrovský. Nejvíc jdou na odbyt růžové polštářky ve tvaru srdíčka.

„Zítra to pořádně oslavíme,“ slibuje nám mladý pár, kterého oslovíme u vchodu obchodu. Nepochybujeme, že to bude bujará oslava, ale pak asi přijde i kocovina. Jak na současné masivní rozvolnění nakonec doplatí celé Polsko, to se ukáže až v příštích týdnech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen
Koronavirus

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Itálie zavádí povinné covid pasy pro zaměstnance. Hrozí pokuty i pozastavení platu

Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se prokazovali covidovými certifikáty. O novém opatření, podle něhož musí mít každý člověk na pracovišti doklad o očkování proti covidu, zotavení z této nemoci nebo o negativním testu na koronavirus, na svém zasedání rozhodla vláda. Platit začne 15. října, uvedla agentura ANSA. Ministryně pro regionální záležitosti Mariastella Gelminiová už ve středu řekla, že kabinet chce, aby nová pravidla platila pro zaměstnance ve veřejném i soukromém sektoru.

Nejhorší covidový scénář v Česku: Obchody s výdejním okénkem a hospody na rezervace

Ministerstvo zdravotnictví má na stole plány, jak postupovat v nadcházejících měsících podle vývoje pandemie koronaviru. Připravený má i nejkrizovější scénář, který by začal platit v okamžiku, kdy by se v Česku znovu rozjela masivní vlna, tak jako loni na podzim. Obchody by při něm mohly fungovat jen prostřednictvím výdejních okének a do restaurací by se chodilo pouze při rezervaci.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Počet nakažených v Česku stále roste. Třetí den se drží nad hranicí 500 případů

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění COVID-19, o 130 víc než před týdnem. Šlo tak o třetí den v řadě, kdy nárůst přesáhl 500 případů. Za poslední týden připadá 28 nově odhalených případů nákazy na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíc od konce května. V nemocnicích je v souvislosti s covidem podle posledních údajů 158 lidí. ČR je také podle nákaz covidem v EU za 14 dní třetí nejméně zasaženou zemí, nejhůře je na tom nově Slovinsko. Česko má nyní nejméně mrtvých na obyvatele.

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem

Byla to ambiciózní operace, která měla urychlit konec druhé světové války. Po sérii úspěchů v Normandii už spojenečtí velitelé přemýšleli, jak co nejrychleji porazit třetí říši. Proto odstartovali největší výsadek ve vojenské historii, který měl v okupovaném Nizozemsku vytvořit koridory pro pozemní armádu až do Berlína. Tehdy ale Spojenci netušili, že hluboko za nepřátelskou linií odpočívají elitní německé oddíly. Nákladná operace Market Garden skončila pro Spojence velkým debaklem.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zrušili byste elektronickou evidenci tržeb?

Elektronickou evidenci tržeb slibují po volbách kompletně zrušit pouze SPD a koalice Spolu, tedy pokud se dostanou do vlády. Zrušení EET, nebo její úpravu chtějí i další dlouhodobí kritici – koalice Piráti a STAN. ČSSD, která hnutí ANO pomáhala EET v minulé vládě prosadit, by EET nerušila. Stejně tak KSČM, ta ale dodává, že EET všechna očekávání nenaplnila.

reklama