Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek oznámil, že nařídil armádě, aby připravila evakuaci Rafáhu před očekávanou pozemní invazí, píše agentura AP. Město Rafáh se nachází na samém jihu Pásma Gazy u hranice s Egyptem a před boji na severu se tam uchýlilo mnoho civilistů. Podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů agentury Reuters vyslala Káhira na severovýchod Sinajského poloostrova v posledních dvou týdnech zhruba 40 tanků a obrněných vozidel. Kancelář předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse uvedla, že cílem izraelské operace v Rafáhu je vyhnat Palestince z Pásma Gazy.
Izrael tvrdí, že Rafáh je poslední zbývající baštou islamistického hnutí Hamás a že do města musí vyslat vojáky, aby dosáhl svého válečného cíle, tedy zničení Hamásu. V Rafáhu se tísní odhadem 1,5 milionu Palestinců, kteří tam uprchli z jiných částí Pásma Gazy.
ČTĚTE TAKÉ: Ministryně obrany Jana Černochová navštívila Izrael. Jednala se svým protějškem Galantem
Netanjahu v pátek prohlásil, že je potřeba v Rafáhu provést „masivní operaci“. Dodal, že izraelské činitele vyzval k vypracování „dvojího plánu“, který bude zahrnovat evakuaci civilistů a vojenskou operaci s cílem zničit zbývající jednotky Hamásu.
Válku v Pásmu Gazy, v němž na území menším než Praha žije na 2,3 milionu Palestinců, Izrael vede v reakci na přeshraniční teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců z loňského 7. října, při němž v Izraeli zemřelo na 1 200 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno. V Pásmu Gazy od té doby podle tamních úřadů ovládaných Hamásem zahynulo téměř 28 tisíc lidí a drtivá většina obyvatel musela opustit domovy, více než polovina z nich se nyní ukrývá právě v Rafáhu.
Izrael kvůli očekávané invazi do Rafáhu čelí sílící kritice. Generální tajemník OSN António Guterres dříve tento týden varoval, že rozšíření izraelské ofenzivy do Rafáhu by mělo nedozírné regionální důsledky. V pátek jeho mluvčí Stéphane Dujarric vyjádřil „obrovské obavy o osud civilistů v Rafáhu“. „Je jasné, že je třeba lidi chránit, ale zároveň nechceme, aby docházelo k nucenému vysídlování... které je v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedl.
Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby prohlásil, že vojenská operace v Rafáhu v tuto chvíli „není něco, co bychom podpořili. Velké obavy stran možné ofenzivy v Rafáhu během návštěvy Izraele tento týden vyjádřil také šéf americké diplomacie Antony Blinken. Izraelská armáda však v noci na pátek bez ohledu na varování Bidenovy administrativy bombardovala cíle v Rafáhu.
Abbás: Izrael překračuje všechny červené linie
Úřad Mahmúda Abbáse, předsedy palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu Jordánu, v pátek uvedl, že cílem izraelské operace v Rafáhu bude vyhnat Palestince z jejich území. Izrael podle Abbásovy kanceláře „tímto krokem ohrožuje bezpečnost a mír v regionu i ve světě a překračuje všechny červené linie“ a věcí by se měla zabývat Rada bezpečnosti OSN. Kancelář dodala, že odpovědnost za dopady ofenzivy ponesou Izrael a USA.
Na své straně hranice mezitím bezpečnost posiluje také Egypt. Od začátku války postavil u Pásma Gazy betonovou hraniční zeď, která sahá šest metrů pod zem a je opatřena ostnatým drátem, píše agentura Reuters. Podle jejích zdrojů Káhira v posledních dvou týdnech také vyslala na severovýchod Sinaje desítky tanků, aby posílila bezpečnost.
Egypt a Izrael udržují mír již více než čtyřicet let a v posledních letech prohloubily vzájemné vztahy prostřednictvím izraelského vývozu zemního plynu a koordinace bezpečnosti kolem společné hranice a Pásma Gazy. Obě země uvalily na Pásmo Gazy blokádu, která přísně omezuje pohyb osob a zboží přes hranice poté, co v roce 2007 na tomto území převzal kontrolu Hamás. Napětí mezi Káhirou a Tel Avivem se však zvýšilo kvůli nynější válce. Egypt opakovaně varoval, že izraelská ofenziva by mohla zoufalé obyvatele Pásma Gazy přimět k útěku na Sinaj.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Izraelské komando v převleku za ženy a lékaře vtrhlo do nemocnice, kde zlikvidovalo teroristy