Rozhovor s Janem Fingerlandem o konfliktu v Izraeli (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás nabírá na intenzitě. Z Gazy stále létají stovky raket, izraelská armáda navíc shromažďuje pozemní jednotky podél hranic. Podle publicisty a blízkovýchodního experta Jana Fingerlanda jsou Izraelci svědky nevídaných nepokojů. V kontrastu s tím ale podle něj zaznívají tisíce hlasů, které demonstrují vůli po soužití, uvedl ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.
Radikálové z Pásma Gazy se v posledních dnech snaží ohrozit Ramonovo mezinárodní letiště na jihu země, kam Izrael kvůli ostřelování Tel Avivu odklonil provoz z Ben Gurionova letiště. Hnutí Hamás vyzvalo letecké společnosti, aby pozastavily všechny lety do země. British Airways, Lufthansa, Iberia a Virgin Atlantic zrušily lety do Tel Avivu poté, co tak učinily Delta Air Lines a American Airlines.
Izraelci zaútočili na podzemní město Hamásu. Z Gazy přesto stále srší stovky raket
Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek podnikly doposud nejsilnější útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Pozemní invazi do palestinské enklávy však Izrael nezahájil. Jedním z hlavních cílů poslední série útoků byl systém tunelů v pobřežní oblasti využívaný Hamásem. Také dnešní noc létaly rakety z Pásma Gazy na izraelské území a v izraelských městech pokračovaly střety mezi Araby a Židy. Izrael vojenskou operaci nazvanou Obránci zdí vede už pátý den a násilí eskalovalo nejvíce od roku 2014.
„Hamás ví, že neumí vojensky porazit Izrael, ale může vyvinout tlak právě pomocí ohrožování leteckého provozu. Aby pro Izraelce vycházela kalkulace tak, že se bude snažit o brzké příměří. Tak vypadaly i dřívější střety, které se opakují jednou za pár let. Hamás má důvod vyvolat konflikt, který nevyhraje ani neprohraje, ale neprohraje ani nevyhraje ani Izrael,“ uvedl Fingerland pro CNN Prima NEWS.
Co se týká možných ekonomických ztrát, nemusely by být ve výsledku tak významné, jak radikálové doufají. Kvůli pandemii koronaviru má totiž země za sebou dlouhé období, kdy se moc nelétalo. „Tváří v tvář covidovému roku to nevypadá tak dramaticky, jako kdyby to bylo v nějakém jiném období,“ rozvedl expert.
Nepokoje nevídaných rozměrů
V řadě izraelských měst pokračovaly násilnosti a střety radikálních Arabů a radikálních Židů, které izraelský prezident Reuven Rivlin označil za občanskou válku.
„Rivlin je politik, který hodně pracoval na židovsko-arabském soužití. Překvapilo mě, že použil tak dramatická slova. V každém případě je pravda, že rozvrat nebo nepokoje, které v posledních dnech Izrael zažívá, jsou nevídané. To se ještě nikdy nestalo v paměti těch, kteří jsou dnes naživu. Podobná situace možná byla ve 30. letech, ale v úplně jiném kontextu,“ dodal Fingerland ve Zprávách PLUS.
Z Gazy stále létají stovky raket, izraelská armáda navíc shromažďuje pozemní jednotky podél hranic. Zdroj: AP
Z Gazy stále létají stovky raket, izraelská armáda navíc shromažďuje pozemní jednotky podél hranic. Zdroj: AP
Uznává, že některé záběry jsou mnohem extrémnější, než kdokoliv mohl čekat. Zároveň ale upozorňuje na skutečnost, že do ulic vyšly tisíce Izraelců, ať už arabských nebo židovských, aby demonstrovaly svoji vůli po soužití.
„Zároveň se tedy ukazuje, že ty dost ostré násilnosti, které se odehrávaly především ve smíšených městech, se týkají několika tisíců lidí, kteří se rozhodli využít situaci, jsou v nějakém zvláštním amoku, anebo, což je moje přesvědčení, jsou k tomu nějakým způsobem částečně navedeni ze zahraničí. Někým, kdo na tom má zájem,“ rozvedl Fingerland pro CNN Prima NEWS
Civilní cíle jako štít
Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron dříve uvedl, že v Gaze jsou lidé štíty a rukojmí Hamásu. S takovou tezí souhlasí i Fingerland. „Nepochybně, radikálové často schovávají v civilních oblastech věci, které se snaží ochránit před střelbou. Kdyby Hamás chtěl, může jednat tak, aby to bylo šetrnější pro místní obyvatelstvo, zcela evidentně tak ale nečiní,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
Přesto se Izraelcům daří likvidovat klíčové nepřátelské cíle, tedy nejen odpalovací zařízení a munici, ale také lidskou kapacitu Hamásu. Podle blízkovýchodního experta se za posledních několik let zlepšila účinnost i přesnost raket radikálů, proto se snaží izraelská armáda zaměřit na cíle, které stojí za produkcí zbraní.