Izraelský nejvyšší soud zrušil klíčovou část kontroverzní justiční reformy premiéra Benjamina Netanjahua. Rozhodnutí by mohlo obnovit rozpory v izraelské společností, uvedla agentura AP. Snahy o reformy v justici dříve vedly k masovým protestům v ulicích židovského státu. Napětí později zastínilo opětovné rozhoření izraelsko-palestinského konfliktu.
Verdikt soudu se týká v červenci schváleného zákona, který soudcům brání zrušit vládní rozhodnutí, jež považují za „nerozumná“. Podle kritiků by změny daly příliš velké pravomoci vládě na úkor nejvyššího soudu, umožnily korupci a protekční dosazování osob do klíčových pozic. Nejvyšší soud své pondělní rozhodnutí zdůvodnil tím, že nový zákon představuje „závažnou a bezprecedentní újmu pro základní charakteristiky státu Izrael jako demokratické země“.
ČTĚTE TAKÉ: Izrael páchá genocidu, říká Jihoafrická republika. Měl by se zpovídat u mezinárodního soudu
Zákon byl prvním krokem v plánované reformě izraelského justičního systému, která v zemi vedla k rozsáhlým protestům. Po říjnovém útoku hnutí Hamás na jihu Izraele byla reforma pozastavena. Před válkou proti justiční reformě opakovaně protestovaly statisíce Izraelců, včetně rezervistů, kteří tvoří páteř izraelské armády, píše agentura AP.
Zastánci reformy tvrdí, že nyní je dělba moci v Izraeli vychýlená ve prospěch soudů, které mají příliš široké pravomoci. Naopak podle izraelské opozice a protestujících reforma omezuje izraelskou demokracii. Podle některých je motivovaná i osobními pohnutkami premiéra Netanjahua, který je souzen kvůli obvinění z korupce.
K TÉMATU: Poker Hamásu o rukojmí. Věří v eso v rukávu, říká expert. Popsal skutečnou taktiku Izraele