Soud v Tel Avivu v neděli ráno rozhodl, že zaměstnankyně školy odmítající očkování může být vyhozena z práce bez náhrady. Právníci se domnívají, že tím vznikl významný precedent. Představitelé Izraele již dříve otevřeně řekli, že neočkovaní občané budou znevýhodnění, uvedl Business Insider.
Pedagogická asistentka základní školy ve městě Kochav Yair se podle rozhodnutí soudu zabývajícího se pracovním právem nebude moci vrátit do práce, neobdrží mzdu ani odškodné. Odmítla totiž jak očkování, tak i podstoupení pravidelného testování na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2.
Zaměstnankyně školy u soudu napadla nařízení místní samosprávy o tom, že zaměstnanci, kteří nejsou očkováni nebo každých 7 dní nepodstoupí test na koronavirus, mají zákaz vstupu do školy. Samosprávné celky již dříve tlačily na premiéra a ministra školství, aby pedagogický i nepedagogický personál škol přinutili k vakcinaci.
„Je nepředstavitelné, že by právo na soukromí převyšovalo právo studentů, učitelů, administrativních pracovníků a jejich rodin, aby nebyli infikováni koronavirem,“ napsali představitelé samosprávy. Podobně se vyjádřili i kolegové pedagogické asistentky, kteří žádali, aby byli neočkovaní zaměstnanci do školy vpuštěni pouze s negativním testem.
Odborníci se domnívají, že se jedná o významný precedent, který umožní zaměstnavatelům nevpouštět neočkované pracovníky do různých institucí, a zároveň nebudou nuceni jim stále vyplácet mzdu. V posledních dvou měsících, kdy už byla v Izraeli naočkována velká část dospělé populace, posílali zaměstnavatelé neočkované pracovníky domů, ale museli je platit. To by se nyní mohlo změnit.
Právník pedagogické asistentky ve své odpovědi uvedl, že jej mrzí, že soud svým rozhodnutím vyhověl místnímu zastupitelstvu. „Rozhodnutí je v rozporu s platnými právními předpisy,“ uvedl. Uvítal ale, že bude jeho klientce zpětně vyplacena mzda alespoň do data, než vyšlo rozhodnutí soudu. „Nadále budeme studovat rozhodnutí soudu a zvažujeme, že se obrátíme k národnímu pracovnímu soudu. Tribunál se nechal slyšet, že v případu zvítězilo právo na život, které je jedním ze základních práv.
Tempo očkování výrazně zpomalilo
Některé firmy v Izraeli již nyní uplatňují sankce vůči zaměstnancům, kteří se odmítli naočkovat. Izrael má v současnosti proočkováno okolo 60 procent populace, odborníci ale upozornili, že nyní vakcinace výrazně zpomalila, a to v kritické době, kdy se země blíží k potřebným 70 procentům, což je minimum pro dosažení kolektivní imunity. V počátku očkovací kampaně dokázala země naočkovat 1,5 procenta populace denně, nyní už jen dvě desetiny procenta.
Počet úmrtí na nemoc COVID-19 však začal prudce klesat již koncem ledna a také množství infekcí jde dolů sice pomalu, ale stabilně. Očkovací snahy Izraele jsou dávány za příklad a zřejmě se stane vůbec první zemí, kde se povede naočkovat tři čtvrtiny populace. Nyní ale začalo také izraelské tažení proti odpůrcům.