reklama

Počty zemřelých rapidně klesají, očkování zabírá, hlásí média z Velké Británie

Data o počtu úmrtí na COVID-19 dokazují, že vakcíny zachraňují životy. V Británii totiž v poslední době denní počty zemřelých s covidem rapidně klesají, a to dokonce rychleji než v době, kdy v zemi ustupovala první vlna. Informuje o tom web Daily Mail.

reklama

Údaje ukazují, že počty úmrtí na koronavirus dosáhly ve druhé vlně vyšších hodnot, ale současně v následujících sedmi týdnech klesaly rychleji než ve stejném období minulé jaro, uvádí Daily Mail.

Nejčernější pandemický den nastal v Británii 19. ledna letošního roku. Tehdy s covidem zemřelo rekordních 1 362 lidí. O sedm týdnů později, 8. března, se už číslo snížilo na 138 mrtvých za den. To je pokles o 90 procent.

Pro srovnání, během první vlny zemřelo za jeden den nejvíce 1 073 lidí, a to 8. dubna 2020. Nyní údaje vykazují denní pokles úmrtí o 80 procent, tedy kolem 200 lidí za den.

Jedná se tak o první známky toho, že vakcíny jsou v boji proti covidu účinné. Tamní vláda zároveň oznámila, že alespoň jednu dávku očkovací látky buď od společností Pfizer/BioNTech, nebo od firmy AstraZeneca dostalo již více než 25 milionů Britů.

Vakcíny snižují úmrtí o 85 procent, uvádí analýza

To znamená, že téměř polovina všech dospělých lidí v zemi již byla naočkována. Druhou dávku dostalo podle posledních údajů téměř 1 760 000 lidí. Mezník navíc přišel přesně sto dní po aplikaci první dávky vakcíny v zemi a na světě. V Británii se očkuje od 8. prosince loňského roku, jako první dávku dostala 90letá Margaret Keenanová.

Analýza veřejného zdraví v Anglii zveřejněná na začátku tohoto měsíce zjistila, že vakcíny proti COVID-19 používané v zemi snižují úmrtí v důsledku viru o 85 procent u lidí starších 70 let. Zároveň také zmenšují nutnost hospitalizace u starších lidí o 80 procent. V současnosti má za sebou alespoň jednu dávku vakcíny už více než 90 procent Britů starších 60 let.

Podle tamního premiéra Borise Johnsona milník reprezentuje „25 milionů důvodů, proč si být sebejistí“ ohledně Británie po ukončení lockdownu. Ministr zdravotnictví Matt Hancock zase úspěch popsal jako „národní misi“. Británie se teď podle ministerstva nachází na dobré cestě k tomu, aby do srpna naočkovala všechny své dospělé, což byl také cíl premiéra Johnsona.

Milník ale přišel ve chvíli, kdy se v Evropě diskutuje o bezpečnosti vakcíny od AstraZenecy. Téměř dvacítka evropských zemí pozastavila očkování britsko-švédskou látkou poté, co se u některých lidí po aplikaci objevily krevní sraženiny a dotyční zemřeli. Mezi tyto státy se zařadilo například Dánsko, Francie, Německo, Itálie nebo Španělsko. Spojitost mezi očkováním a nežádoucími účinky ale následně vyloučila samotná společnost, ve čtvrtek o používání vakcíny rozhodne Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Výsledky kopírují situaci v Izraeli

Přestože čísla ukazují zrychlení poklesu počtu úmrtí s covidem díky vakcínám, podle vědců se jejich skutečná účinnost ukáže až s příchodem jara. Po očkování totiž imunitě trvá tři týdny, než začne pracovat, stejná doba se uvádí také mezi infikováním a úmrtím.

Výsledky v Británii ovšem kopírují epidemickou situaci v Izraeli, který v rychlosti očkování ostrov Spojeného království předbíhá. Počty zemřelých s covidem tam od začátku klesly o 97 procent.

Data ze Spojeného království i Izraele ukazují, že vakcíny jsou silným prostředkem v potlačování epidemické situace, a měly by tak zastavit obavy o jejich bezpečnosti v Evropě.

Ve středu se možnost vakcinace v Anglii otevřela také lidem nad 50 let. V sousedním Walesu očkování stejných ročníků začali lékaři nabízet už dříve v tomto měsíci. Severní Irsko potom ke stejnému kroku přistoupilo v pondělí. Ve Skotsku se vakcína začne lidem ve věku 50 až 54 let nabízet od příštího týdne.

Británie se v současnosti snaží naočkovat co nejvíce lidí předtím, než budou lékaři muset začít vydávat druhé dávky. Odborníci nyní prodloužili časovou prodlevu mezi podáním první a druhé dávky na 12 týdnů, což zemi umožnilo naočkovat miliony zranitelných obyvatel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice
Domácí

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama