Jak bavit a učit děti doma: Sleduj mravence a poznávej ptáčky

Školy jsou zavřené, kroužky nefungují a o zábavných či vzdělávacích akcích si ještě nějakou tu dobu budeme moci nechat jen zdát. Proto pro vás máme několik tipů, jak zabavit vaše ratolesti tak, aby se i něco užitečného dozvěděly. Tentokrát se podíváme mezi volně žijící živočichy, kteří jsou kolem nás takřka neustále.

1. Život na krmítku

Máte zahradu, dvůr nebo parapet? Pak máte z poloviny vyhráno. Stačí sem umístit krmítko nebo misku s ptačím zobem (ideálně by však měla být krytá, aby potrava nevlhla a neplesnivěla) a můžete sledovat provoz, který ptáci směrem k dostupnému krmení zahájí. Děti pak mohou sledovat a poznávat druhy, které se na krmítku objeví a zjistit, kdo patří mezi největší „hladovce“, kdo preferuje čerstvé jablko před slunečnicí a kdo si pochutnává na moučných červech. Jako klíč k určování ptačích druhů může posloužit plakát od České společnosti ornitologické, na jejíchž stránkách se také dozvíte, jak správně přikrmovat, jak pečovat o krmítko a koho na něm nejčastěji můžete potkat. O tom se ostatně můžete přesvědčit i vy sami.

Na stránkách ČSO najdete kromě plakátů a jiných materiálů volně ke stažení také prezentace, omalovánky a interaktivní hry.

2. Mravenčí stopař

Český svaz ochránců přírody nejen že pomáhá zvířatům aktivně díky síti záchranných stanic, ale také myslí na nejmenší. Proto se na jejich stránkách můžete inspirovat úkoly pro děti, jako je poznávání listů stromů nebo třeba stopování mravenců (o tom, jak neuvěřitelní mravenci jsou, jste si u nás už mohli přečíst). Co přesně takový úkol obnáší? Děti mohou v parku, na zahradě nebo v lese zjišťovat, jak se mravenci pohybují, jak jsou rychlí, a jak vypadá mraveniště „za plného provozu“. Stačí zápisník, tužka, metr a vaše schopnost vše zdokumentovat. Podrobný popis celé výpravy za mravenci najdete TADY.

3. Na indiánské stezce

Pamatujete, jak jste v přírodovědě odlévali otisky zvířecích stop ze sádry a následně jste se učili přiřadit k jednotlivým zvířatům? Ani dnes to nemusí být jiné. Kromě stop můžete s dětmi hledat také srst nebo peří zvířat, která vám hodně napoví a můžete zmapovat i ptačí hnízda ve vašem okolí (třeba než sádra ztvrdne). Co vedlo zvíře k tomu, že na místě zanechalo stopy? Ukrývalo se před nebezpečím nebo hledalo potravu? Děti mohou vymyslet příběh a následně ho ztvárnit v podobě komiksu nebo o něm napsat vypravování. Inspiraci i s užitečnými odkazy najdete ZDE.

4. Virtuální adopcí k pomoci

Víte, že řada záchranných stanic nabízí mimo jiné možnost adoptovat si na dálku jejich stálé svěřence? Jedná se o zvířata, která se kvůli hendikepu nebo návyku na lidskou společnost nemohou vrátit do volné přírody. Pracovníci stanic se tak o ně starají a snaží se jim pobyt v zajetí maximálně zpříjemnit. Každé z nich má za sebou svůj vlastní příběh a každý živočišný druh se pyšní zajímavostmi a dovednostmi, o kterých jste možná nevěděli ani vy. Není načase zjistit, co všechno dokáže taková vydra nebo poštolka? Můžete s dětmi najít a virtuálně adoptovat (a tím i pravidelně přispívat na jejich péči) některého z těchto živočichů a následně si o něm zjistit co nejvíce. Svět zvířat je totiž fascinující a mnohdy nás něčím překvapí.

Tagy: