Jak bude Slovensko platit za ruský plyn? Ministr připouští rubl, premiér trvá na euru

Řada států Evropské unie i nadále odebírá ruský plyn, ačkoliv ostře odsuzuje invazi na Ukrajinu a přistoupila i k tvrdým sankcím. Platby v rublech navíc i přes ultimátum Ruska odmítají. Střet o způsob platy se aktuálně odehrává například v sousedním Slovensku. Ministr hospodářství Richard Sulík připustil, že by země mohla od Ruska nakupovat v rublech, premiér Eduard Heger to odmítá.

„Abychom se neodstřihli od plynu, budeme platit v ruské měně, pokud se nedohodneme jinak,“ prohlásil vicepremiér a ministr hospodářství Sulík, který je zároveň šéfem koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS), v nedělním vysílání veřejnoprávní RTVS.

Slovensko doposud za ruský plyn platilo v eurech, jak vyplývá ze vzájemné smlouvy. Sulík na jedné straně zmiňuje, že v rámci Evropské unie bude chtít postupovat společně, přičemž například Německo, Francie, ale i Česká republika ústy ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) platbu v rublech odmítají.

Sulík ale zároveň dodává, že pokud by byl ve hře konec proudění plynu do Evropy, nezbývá než platit rublem. „Jsem ministr hospodářství a musím zabezpečit energie pro slovenskou ekonomiku. Nesouhlasím s válkou, ale dívám se na to i z ekonomického hlediska,“ dodal ministr s tím, že daný postup považuje za „pragmatický“.

Ačkoliv je Sulík podle svých slov jednoznačně pro snižování závislosti na Rusku, odstřihnutí se od jeho plynu nepovažuje aktuálně za proveditelné. „Nemůžeme se odklonit od jedné závislosti ke druhé. Teď musíme pracovat na snižování dodávek surovin z Ruska a začít více diverzifikovat naše dodávky,“ pokračoval slovenský ministr hospodářství.

Trváme na jednotném postupu a euru, říká Heger

Proti jeho argumentům se ovšem postavil šéf vládního kabinetu Eduard Heger z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO). Ten i nadále trvá na placení v eurech, což je aktuálně domluvený postup mezi státy EU.

„Slovensko bude při nákupu plynu z Ruska postupovat jednotně se členskými státy EU. Právě na naši žádost začala koordinace přístupu EU k platbám za dovoz plynu z Ruska. I v této situace je jednota klíčová a trváme na respektování smluvních podmínek a platbách v eurech,“ reagoval během pondělí na sociálních sítích slovenský premiér.

Kritická je i další členka vlády, vicepremiérka a ministryně pro investice Veronika Remišová. „Zvlášť po masových vraždách v ukrajinské Buči, kde Rusové stříleli zezadu do hlavy nevinné civilisty a děti, kteří měli na rukách bílé šátky, jejich těla nechali rozházené po ulicích. Tento přístup není ‚pragmatický‘. Je čistě lokajský,“ napsala na Facebooku šéfka nejmenší parlamentní strany Za lidi.

Pellegrini varuje před kurzem rublu i jednotným postupem

Zvláštní přístup má k situaci opoziční lídr a expremiér Peter Pellegrini. Ten se obává, že pokud by Slovensko mělo za plyn Rusku platit v rublech, ruská centrální banka zavede nevýhodný kurzu rublu vůči euru.

Pellegrini ovšem zároveň dodává, že Slovensko by se nemělo přidávat k jednotnému evropskému postupu, pokud by měl vést k „poškození“ jeho země. „Musíme hájit i naše zájmy, protože jsme velmi zranitelní v tomto směru,“ řekl slovenský expremiér a šéf strany Hlas-SD ve vysílání RTVS.

Ruský prezident Vladimir Putin během minulého týdne podepsal dekret, který nařizuje platby v ruské měně, tedy v rublech, odběratelům z „nikoli přátelských zemí“. Západní státy pod hlavičkou EU i další však tento postup v drtivé většině odmítají.

Tagy: