Studenti by podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) z letošních maturit nejraději vypustili ústní zkoušku. Vyplynulo to podle něj z ankety, v níž se maturantů ptal, jak by zkoušku dospělosti pro rok 2021 pozměnili. Jak moc bude ministr k názorům maturantů přihlížet, není zcela jasné. Představitelé gymnázií a středních škol ale redakci CNN Prima NEWS řekli, že jakékoliv úlevy nejsou na místě.
Anketu, kterou mířil na studenty maturitních ročníků, zveřejnil Plaga na sociální sítí minulý týden. V souvislosti s tím, že mu od maturantů chodí řada návrhů a žádostí, se ptal, jakou úlevu by si pro letošní zkoušky představovali.
V úterý pak šéf resortu školství na Instagramu představil výsledky. „Největší část z vás zvolila možnost C, tedy ulehčení maturity o ústní zkoušky, ale zároveň to byla věc, kde jste mnohokrát našli i důvody, proč to není úplně jednoduché, a to hlavně kvůli odborným předmětům,“ napsal Plaga na sociální síti.
Na druhém místě se podle něj umístila možnost zrušení didaktických testů a na třetím pak vypuštění slohové práce. „Menšinově zaznívaly také názory buď na zrušení všech částí maturity, nebo naopak zachování současného stavu bez jakýchkoliv úlev,“ dodal Plaga.
Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová redakci CNN Prima NEWS sdělila, že resort musí na vývoj epidemie nějakým způsobem reagovat. Do jaké míry budou pro Plagovo rozhodování výsledky ankety důležité, však není zcela jasné. „Názory budou jedním z podkladů pro debatu s řediteli škol, učiteli a školskými asociacemi,“ odpověděla Lednová.
Schejbalová: Nemůžeme udělat menší maturitu a pak se vrátit k větší
Proti okleštění maturitní zkoušky se ovšem vyjádřili někteří představitelé gymnázií a středních škol. Podle nich není zrušení jakékoliv části maturitní zkoušky aktuálně na stole.
„Myslím si, že maturita má být stejná. I když studenti pochopitelně mají těžší podmínky, nemůžeme jeden či dva roky udělat menší maturitu a poté se vrátit k větší. To prostě není možné,“ řekla CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií (AŘG) a ředitelka pražského Gymnázia nad Štolou Renata Schejbalová.
Šéfka AŘG si tak nadále stojí za tím, že i za zhoršených podmínek jsou studenti schopni se na maturitní zkoušky řádně naučit. Zároveň však připouští, že problémové může být konání praktických zkoušek na učilištích.
Vždy se najdou studenti volající po maturitě bez zkoušek, říká Žert
Podobně jako Schejbalová hovoří i předseda Asociace obchodních akademií a ředitel pražské Obchodní akademie Heroldovy sady Richard Žert. Ten redakci CNN Prima NEWS sdělil, že v tuto chvíli není potřeba u maturit dělat žádné změny. Zároveň však připustil, že pokud by měl současný stav, kdy výuka na středních školách probíhá distančně, trvat i nadále, mohl by názor změnit.
„Tady není potřeba čekat na výsledky průzkumu. Najdou se samozřejmě žáci, kteří by nejraději chtěli maturitní zkoušku uznanou administrativně – jako loni na Slovensku,“ připomněl v reakci pro CNN Prima NEWS postup našich sousedů. Slováci totiž loni v létě kvůli koronaviru maturitní zkoušky zrušili, pro jejich závěrečné hodnocení se použil průměr známek z vysvědčení.
I podle Žerta by letošní maturanti měli zkoušky zvládnout navzdory nynějším těžkostem. Loňští absolventi jsou podle něj nyní rádi, že se na ně nepohlíží jako na ty, kteří maturitu dostali zadarmo. „Pedagogové jsou profesionálové, takže určitě umožní se na maturitu připravit,“ vysvětlil ředitel OA Heroldovy sady.
Ředitelé o možných úlevách od Plagy dosud neslyšeli
Možnou úpravu maturity přitom Plaga dosud neprobral s představiteli školských asociací. „Možná se pan ministr mohl zeptat taky učitelů, ne jenom studentů,“ řekla CNN Prima NEWS Schejbalová. Žert pak potvrdil, že ministerstvo neoslovilo ani zástupce obchodních akademií.
Ministr školství ve středu oznámil, že o finální podobě maturitních zkoušek se rozhodne zhruba za dva týdny, kolem 25. ledna. Do té doby se chce sejít právě se zástupci odborné veřejnosti a představiteli škol, se kterými chce možné změny probrat.