reklama

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

reklama

V dnešní době vidíme, že i poměrně mladý člověk může mít velmi vážný průběh, pokud má například z nějakého důvodu oslabený organismus. Po prodělání covidu mohou také lidé trpět řadou dlouhodobých následků, jako jsou problémy se spánkem, úzkosti, vypadávání vlasů, problémy s pamětí a mnohé další. Člověk, který chce získat bezinfekčnost, by měl tedy raději zvážit bezpečnější cestu vakcinace.

Před snahou prodělat nemoc varuje také kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Všichni, kdo chtějí upřednostnit prodělání onemocnění covid před očkováním, si plně neuvědomují rizika. Nikdo totiž nedokáže odhadnout, jak vážný bude mít průběh. Očkujte se, výrazně tím snížíme riziko nákazy a téměř eliminujete šanci na vážný průběh onemocnění koronavirem,“ napsal Válek na Twitteru.

Někteří lidé však odmítají vakcínu tak zásadně, že dokonce nabízejí peníze za to, že se covidem nakazí. Na sociálních sítích vyhledávají nemocné s lehkým průběhem v domnění, že budou mít sami ideálně bezpříznakový průběh nemoci.

Lehce to připomíná situaci například s planými neštovicemi u dětí, kdy je obvyklé, že se nechávají preventivně nakazit u jejich nemocných vrstevníků. Člověk totiž získá imunitu na celý život a vyhne se nepříjemné nemoci v dospělosti. Covid však může být nevyzpytatelný a může způsobovat také dlouhodobé problémy.

Hrozí dlouhodobé problémy

Mezi nejčastější dlouhodobé obtíže patří například vyčerpání, poruchy soustředění, bolest hlavy, ztráta čichu či chuti, dýchací obtíže, kašel, deprese, úzkosti či bolest svalů. Řada příznaků ale podle odborníků odezní sama. Problémy po prodělání covidu se často objeví až se zpožděním několika týdnů. U starších ročníků je hlavním problémem ztráta svalové síly.

Dlouhodobé následky po prodělání covidu mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent nakažených včetně lidí, kteří stonali bez příznaků nebo jen lehce. Takzvaný long covid se podle odborníků nevyhýbá ani dětem.

S dlouhodobými následky covidu se potýkala i 26letá Američanka Shayna Zweibacková. Koronavirem se nakazila v roce 2020 a z nemoci se léčila několik týdnů. V květnu si konečně začala myslet, že už má nemoc za sebou. „Na konci června, začátku července jsem ale náhle pocítila nové příznaky. Především silnou bolest svalů,“ popsala Zweibacková. Nemoc je i podle příběhů dalších lidí velmi nevyzpytatelná.

Problém s tzv. dlouhým covidem a jeho důsledky hrozí podle vědce Jaroslava Flegra i u dětí. „Seniorovi, který nákazu přežije, její následky život o mnoho let nezkrátí. U malého dítěte to může být tak, že zemře o 10 nebo 20 let dříve, než když nákazu úspěšně prodělal a dlouhý covid u něho nenastal. I když to bude nějaká slabší fibróza plic nebo nervové potíže, postupně se to nasčítá a výrazně mu to zhorší kvalitu života. Už teď vidíme, že mezi nakaženými jsou především děti a mladí lidé. Přežijí, možná se nedostanou ani do nemocnice, ale organismus jim to rozhodí a život zkrátí,“ řekl evoluční biolog ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test
ZOH 2022

Šlamastyka před OH v Pekingu. Polovina hráčů hokejové reprezentace měla pozitivní test

Česká hokejová reprezentace zahájila soustředění na zimní olympijské hry v Pekingu. V pražské O2 areně se zatím pod dohledem hlavního trenéra Filipa Pešána mělo připravovat 12 hráčů. Z tuctu je však nyní mimo hru šestice hokejistů, která měla pozitivní test na koronavirus. I s ohledem na všechny okolnosti oznámí vedení reprezentace patrně již v sobotu jméno 25. hráče, který zaplní místo, jež zůstalo v předběžném výběru volné. Konečná nominace se uzavře v pondělí.

Udusil těhotnou ženu pytlem od briket. Za vraždu dostal Pavel Brož 26 let vězení

Aktualizováno

Za vraždu těhotné ženy v Netolicích na Prachaticku soud poslal Pavla Brože na 26 let do vězení. Krajský soud v Českých Budějovicích Brožovi určil vězení se zvýšenou ostrahou. Státní zástupce navrhnul výjimečný trest na horní hranici sazby. Brož už jednu vraždu spáchal v roce 2006. Obhájkyně navrhovala zprostit Brože obžaloby v plném rozsahu, pro nepřímé důkazy.

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Austrálie si brousí zuby i na „Djokoviče vln“. Mistr světa dostal kvůli vakcíně varování

Možná nejlepší muž svého sportu všech dob. A také neočkovaný. To pojí amerického surfaře Kellyho Slatera a tenistu Novaka Djokoviče. Slater v ostře sledované australské kauze podpořil nevakcinovaného sportovce, který byl po tahanicích o vízum nakonec vyhoštěn. Teď byl sám upozorněn, že pokud nedoloží, že si nechal dát injekci proti onemocnění COVID-19, nepředstaví se na prestižních závodech ve státech Victoria a Západní Austrálie.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Při nehodě u Žebráku vznikla škoda 11 milionů

Při čtvrteční hromadné nehodě na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku vznikla škoda téměř 11 milionů korun. Auta nepřizpůsobila rychlost stavu vozovky a povětrnostním podmínkám nebo nedodržovala bezpečnou vzdálenost, informovala v pátek policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na dálnici před polednem ve směru na Prahu havarovalo 36 aut, šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin.

reklama